arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۳۰۴۴
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۰۸ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

معاون محیط زیست: دولت گذشته در احیای دریاچه ارومیه سنگ تمام گذاشت

دانشیان معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت گذشته در احیای دریاچه ارومیه سنگ تمام گذاشت و کانال انتقال آب به این دریاچه آماده بهره‌برداری است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دولت گذشته در احیای دریاچه ارومیه سنگ تمام گذاشت و کانال انتقال آب به این دریاچه آماده بهره‌برداری است.

دانشیان در مراسم معارفه مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل اظهار کرد: طرح‌های ملی باید پیوست زیست محیطی داشته باشند اما 400 طرح ملی در کشور در ردیف بودجه ملی و پیوست قانون لایحه 1401 قرار گرفته که فاقد پیوست زیست محیطی است.


وی به بحران کم آبی در اکثر استان‌ها به ویژه اصفهان اشاره کرد و گفت: سیاست غلط 30 سال گذشته در توسعه صنایع آب‌بر در این منطقه به خشکسالی دامن زده است.


معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: سفره‌های زیرزمینی در کشور ما برخلاف سایر کشورها به پایین‌ترین سطح رسیده و در حالی که در سایر کشورها 40 درصد منابع آب زیرزمینی استفاده می‌شود این میزان استفاده آب زیرزمینی در کشور 140 درصد است.


دانشیان به احیای دریاچه ارومیه به عنوان یک اقدام مؤثر در جلوگیری از مهاجرت 5 تا 6 میلیون نفر اشاره کرد و افزود: دولت گذشته در احیای دریاچه ارومیه سنگ تمام گذاشت و با پر کردن چاه‌ها و قنوات سعی کرد تا مانع از خشک شدن دریاچه ارومیه شود.


وی به انتقال آب به دریاچه ارومیه و احداث تونل انتقال آب به این حوزه آبریز اشاره کرد و ادامه داد: در روزهای آینده با حضور رئیس جمهور این طرح عظیم کشوری افتتاح خواهد شد.


دانشیان پرهیز از نگاه مقطعی به مسایل زیست محیطی را یادآور شد و خاطر نشان کرد: باید در توسعه پایدار کشور به مسایل زیست محیطی توجهی جدی شود که در دولت سیزدهم با تلاش و پیگیری رئیس سازمان سعی بر این است تا این موضوع به عنوان یک خط قرمز مورد توجه قرار گیرد.


وی در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: رئیس جدید سازمان محیط زیست نه تنها یک فرد متخصص در این حوزه است بلکه به خاطر میز و مقام حاضر نیست به هیچ مجموعه‌ای باج داده و یا مسایل زیست محیطی را نادیده بگیرد.


دانشیان به کاهش محسوس اعتبارات به ویژه در بخش عمرانی اشاره کرد و ادامه داد: با گذشت 11 ماه از سال از رقم 700 میلیارد تومان اعتبارات عمرانی این سازمان، ریالی تخصیص نیافته است.


وی بیان کرد: با توجه به وضعیت ناوگان سازمان محیط زیست قرار بود یک‌هزار و 200 دستگاه موتور خریداری شود که منابع مورد نیاز آن تأمین نشده و ما مجبور شدیم از محل صندوق توسعه ملی 16 میلیارد تومان برای این امر تخصیص بگیریم.


دانشیان اظهار کرد: تخصیص کم اعتبارات امسال به دلیل تأمین بودجه برای مصوبات سفر رئیس جمهور است که امیدواریم در سال آینده به رغم انقباضی بودن بودجه سازمان محیط زیست از منابع خوب عمرانی، رفاهی و اضافه کار کارکنان بهره‌مند شود.


وی تصریح کرد: 40 درصد خودروهای سازمان حفاظت محیط زیست فرسوده و خارج از رده است و ما به شدت نیازمند خرید یک‌هزار و 200 دستگاه ماشین‌آلات به این سازمان هستیم که با شرایط موجود نمی‌توان این هدف‌گذاری را به سرانجام رساند.


دانشیان به پیگیری‌ها و اقدامات مؤثر برای ارتقا معیشت کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست اشاره کرد و گفت: در سال گذشته 300 میلیارد تومان از اعتبارات سازمان حفاظت محیط زیست کسر شده بود که با پیگیری‌های انجام شده قرار شد این رقم بازگردانده شود که در فروردین امسال این امر اتفاق افتاد.


وی پایین بودن پایه حقوقی کارکنان و محیط‌بانان محیط زیست را یادآور شد و افزود: به طور متوسط دریافتی پرسنل این سازمان 7 تا 8 میلیون تومان است که قرار شد امسال با همراهی نمایندگان مجلس 300 میلیارد تومان اعتبار که برای محیط‌بانان در نظر گرفته شده بود، به کلیه کارکنان اختصاص یابد تا بخشی از کاستی‌ها در این حوزه جبران شود.


دانشیان خاطر نشان کرد: از لحاظ حکم کارگزینی پرداختی پرسنل سازمان محیط زیست با سایر دستگاه‌های زیرمجموعه رئیس جمهور تفاوتی ندارد اما از لحاظ پرداخت رفاهی و اضافه کار سایر سازمان‌ها بیشتر از محیط زیست دریافتی دارند.


معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: در برخی از استان‌ها فوق‌العاده ویژه 21 درصد اعمال شده بود که قرار است از اسفندماه این رقم به 35 درصد ارتقا یابد و ما این مژده را می‌دهیم که پرسنل محیط زیست در اسفندماه 3 میلیون تومان پاداش دریافت کرده و از فروردین ماه نیز ضریب 35 درصد در حقوق آنها اعمال خواهد شد.


وی بیان کرد: تمام تلاش ما بر این است تا بحث معیشتی و رفاهی کارکنان سازمان حفاظت محیط زیست را به شرایط مطلوب برسانیم و در حد توان در این زمینه تلاش و کوششی جدی می‌کنیم.

نظرات بینندگان