arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۶۳۱۰۷
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۶ - ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

رییس جمهور اوکراین به پوتین پیشنهاد مذاکره داد

درحالی که وضعیت منطقه دونباس در شرق اوکراین بار دیگر متشنج شده و اخبار رسانه ها حاکی از گلوله باران این منطقه توسط نیروهای اوکراینی دارد، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به ولادیمیر پوتین همتای روس خود پیشنهاد مذاکره کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: درحالی که وضعیت منطقه دونباس در شرق اوکراین بار دیگر متشنج شده و اخبار رسانه ها حاکی از گلوله باران این منطقه توسط نیروهای اوکراینی دارد، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین به ولادیمیر پوتین همتای روس خود پیشنهاد مذاکره کرد.

به گزارش خبرگزاری «ار.ب.کا اوکراینا» اوکراین، زلنسکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: تلاش های دیپلماتیک زمانی آغاز می شود که ما پشت میز مذاکره می نشینیم.

رئیس جمهوری اوکراین با اعلام آمادگی برای مذاکره با رئیس جمهوری روسیه گفت: دو و نیم سال است که برای مذاکرات مستقیم آماده هستم.

زلنسکی گفت: هر بار پس از اینکه روسیه به طور علنی از آمادگی برای کاهش تنش ها در روابط دوجانبه سخن می گوید و ما شاهد چنین سخنانی در رسانه ها می شویم، از روسیه درخواست می کنیم تا به هر شکل ممکن دیداری را برگزار کنیم.

وی با انتقاد از رویکرد روسیه اظهار داشت: به غیر از موضع گیری در رسانه ها، آنها برای گفت و گو با ما آمادگی ندارند.

ترکیه برای میزبانی مذاکرات روسیه و اوکراین اعلام آمادگی کرده است و مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، چهارشنبه شب در این مورد خاطرنشان کرد که این کشور حاضر به میزبانی از مذاکرات روسیه و اوکراین است.

به گزارش ایرنا از خبرگزاری "آناتولی"، چاووش اوغلو این سخنان را در تماس تلفنی با "سرگئی لاوروف" همتای روس خود بیان کرده است.

رئیس جمهوری اوکراین پیشتر امکان مذاکره با ولادیمیر پوتین را مطرح کرده بود و گفته بود که برای چنین دیداری در منطقه دونباس و برای گفت و گو درباره مناقشه در این منطقه آمادگی دارد.

رئیس جمهوری روسیه در این مورد اعلام کرده بود که باتوجه به اینکه مسائل منطقه دونباس مطرح است پس سران اوکراین باید در وهله اول با سران جمهوریهای مردمی لوگانسک و دونتسک باید دیدار کنند.

زلنسکی در حالی امروز به ولادیمیر پوتین پیشنهاد مذاکره داده است که وضعیت منطقه دونباس متشنج شده است و به گزارش رسانه های روسی، نیروهای اوکراینی دهها گلوله خمپاره به مناطق مسکونی در دونتسک و لوگانسک پرتاب کرده اند.

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه امروز گفت که اقدامات تحریک آمیز نیروهای اوکراینی در خطوط حائل در دونباس تشدید شده است.

خبرگزاری تاس به نقل از مقام های جدایی طلب جمهوری های خودخوانده دونتسک و لوگانسک از گلوله باران چندین منطقه توسط نیروهای اوکراینی خبر داد.

به گزارش ایرنا، تاس روز پنجشنبه به نقل از بیانیه دفتر نمایندگی مناطق دونتسک و لوگانسک در مرکز مشترک نظارت بر آتش بس نوشت: نیروهای اوکراین با تسلیحات سنگین با کالیبر بیش از ۱۲ میلی متر ۹ منطقه در جمهوریهای مردمی دونتسک و لوگانسک را گلوله باران کردند.

این گلوله باران از ساعت ۵ و ۳۲ دقیقه تا ساعت ۷ و ۴۲ دقیقه بامداد امروز به وقت مسکو ادامه داشت و در مجموع ۱۶۰ گلوله از جمله دهها گلوله خمپاره به مناطق مسکونی اصابت کرد.

بر اساس گزارش رسانه روسی، مناطق کمینترنووا، اکتیابر، نوولاسپا و پتروفسکی در جمهوری خود خوانده دونتسک و وسلنکوی، دونتسکی، زولوتوی-۵، نیژنی دوزووی و سوکولنیکی در جمهوری خودخوانده لوگانسک هدف گلوله باران نیروهای اوکراینی قرار گ

نظرات بینندگان