کد خبر: ۶۶۳۲۳
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۰۱ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۱

جام شاکی ها و نژادپرست ها!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جام ملتهای اروپا حتی خارج از میادین فوتبال لهستان و اوکراین هم سر و صدای زیادی به پا کرده است.


در حالیکه اسپانیا به دلیل شرایط بد زمین رسما شاکی شده و زیر بار نتیجه حاصل شده مقابل ایتالیا نمی رود، درگیری های رخ داده در وروتسلاو و پوزنان میان پلیس و هواداران تیمها هم باعث شده تا یورو 2012 جنبه های متفاوت دیگری را به معرض نمایش بگذارد.
پلیس لهستان تا امروز 72 نفر را در خاک این کشور دستگیر کرده است. این آماری است که وزارت کشور لهستان ارائه کرده و توضیح داده که بیشتراین افراد هواداران روس و کروات بوده و نیمی از این افراد در حالت مستی دستگیر شده اند.
همچنین در پی توهین نژادپرستانه هواداران لهستانی به تیم ملی هلند در جریان یکی از تمرینات این تیم در کراکف، یوفا زنگ خطری جدی برای همه تیم ها به صدا درآورده و مقامات

محلی را به اتخاذ تدابیر جدی تری برای جلوگیری از حوادث مشابه ترغیب کرده است. مسوولان یوفا علاوه بر تلاش به منظور برگزاری هر چه بهتر این جام باید با مسایل غیرمنتظره و پیش بینی نشده دیگری هم دست و پنجه نرم کنند.
اسپانیا عزم خود را برای ارائه شکایت رسمی به یوفا به خاطر شرایط ورزشگاه پی جی ای آرنا شهر گدانسک جزم کرده است. از گلایه های دل بوسکه و اینیستا و فابرگاس و چابی بعد از بازی اسپانیا برابر ایتالیا معلوم بود که این تیم به این راحتی دست بردار نیست و تا زمین ورزشگاههای میزبان یورو را مطابق سبک بازی دلخواه خود متکی بر پاس های کوتاه زمینی درنیاورد، یک لحظه یوفا را راحت نخواهد گذاشت.
اگرچه رئیس فدراسیون فوتبال لهستان در پاسخ به اعتراض های مکرر آنها گفته که تیم ملی ایتالیا شکایتی از زمین نداشته و ازهمه مهمتر اینکه اعتراض اسپانیا به یوفا ممکن است خیلی دیرتر از زمان لازم طبق قوانین اتحادیه فوتبال اروپا تقدیم مسوولان شود. چرا که یوفا تعیین کرده که هرگونه اعتراض وشکایت در جریان این تورنمنت باید حداکثر 12 ساعت بعد از پایان بازی به یوفا گزارش شود و اسپانیا مسلما در این فاصله زمانی اقدامی انجام نداده بود.
در غیر این صورت، کاپیتان اسپانیا کاسیاس باید پیشهاد رسمی خود را در حضور جیجی بوفون کاپیتان ایتالیا در جریان بازی به منظوراعتراض به شرایط زمین ارائه می کرده است. یوفا توضیحات کارشناسانه ای در مورد شرایط آب دادن زمین ارائه کرده و حتی ظاهرا لهستان هم درخواست مشابهی قبل از بازی افتتاحیه مقابل یونان در ورزشگاه ورشو ارائه کرده بود که حتی با آن مخالفت شده است.
درگیری یوفا و اسپانیا دراین زمینه همچنان ادامه دارد. علاوه بر گلایه های اعضای تیم اسپانیا، یوفا هر روز برای مقابله با مقوله نژادپرستی بیانیه جدیدی صادر می کند و به صورت ایمیل های رسمی به نمایندگان رسانه ها و تیم های حاضر در یورو ارسال می کند.
ماجرای تمرین هلند باعث شد که یوفا رسما از شهردار شهرهایی که تمرینات تیم های ملی با حضور تماشاگران در آنها انجام می شود، درخواست نظارت و ارسال نیروی پلیس بیشتری به منظور کنترل تماشاگران روی سکوها را داشته باشد.
طبق درخواست یوفا هرشخصی که درورزشگاههای محل برگزاری یورو توهین نژادپرستانه ای به بازیکنان تیمها داشته باشد باید بلافاصله از استادیوم اخراج شود و مجازات قضایی برای او در نظر گرفته شود. البته بعید است با این همه بیانیه و قوانین صادر شده، تعداد دستگیر شده ها دربازی های یورو 2012 کاهش پیدا کند و ازالان همه منتظر آمار بعدی وزارت کشور لهستان در مورد اغتشاش گران و نژادپرست های دستگیر شده جدید نشسته اند.

نظرات بینندگان