کد خبر: ۶۶۳۴۵
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۰۸ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۱

دزد افغاني با شليک پليس کشته شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : جوان افغاني که هنگام سرقت يک خودرو مورد ظن پليس قرار گرفته بود پس از بي توجهي به اخطارهاي مکرر ماموران انتظامي، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. به گزارش خراسان، بامداد روز گذشته، ماموران گشت کلانتري ۱۹ مشهد هنگام انجام وظيفه در بولوار هدايت به ۲ جوان که حالات و رفتار مشکوکي داشتند مظنون شدند و آن ها را به طور غيرمحسوس زير نظر گرفتند. در اين هنگام يکي از دو جوان به طرف خودرو مزداتک کابين که در حاشيه بولوار پارک شده بود رفت و در آن را گشود. در همين لحظه جوان ديگر نيز در يک دستگاه خودرو وانت سفيدرنگ را باز کرد.

ماموران که ديگر يقين پيدا کرده بودند ۲ جوان مذکور سارق هستند آژيرکشان به سمت آنان رفتند اما ۲ جوان مذکور با مشاهده خودرو پليس بلافاصله سوار بر خودروها شدند و از محل گريختند. اين گزارش حاکي است: با توجه به اين که تعقيب ۲ خودرو که هر کدام از آن ها به سمتي گريخته بودند براي پليس مقدور نبود به ناچار ماموران انتظامي به تعقيب جواني پرداختند که سوار بر خودرو مزدا تک کابين شده بود. تعقيب و گريز ادامه داشت و جوان مزداسوار بدون توجه به اخطارهاي «توقف» که از سوي پليس صادر مي شد، همچنان پدال گاز را مي فشرد و با سرعت وحشتناکي به داخل خيابان هاي فرعي بولوار هدايت مي پيچيد تا اين که وارد هدايت ۱۳ شد و خودرو گشت به طور مورب در مقابل مزدا متوقف شد.

جوان ياد شده براي اين که راه فرار خود را باز کند، چندين بار دنده عقب گرفت و خودرو مزدا را به خودرو پليس کوبيد که قسمت جلوي خودرو پليس تخريب شد.

وقتي مظنون اين حادثه متوجه شد که ماموران از خودرو انتظامي پياده شدند تا او را دستگير کنند، خودرو مزدا را رها کرد و با پاي پياده در تاريکي شب فرار کرد. يکي از ماموران انتظامي با شليک چند تير هوايي به وي فرمان «توقف» داد اما او باز هم براي فرار از چنگ قانون به صداي گلوله ها که در تاريکي شب فضا را مي شکافت توجهي نکرد تا اين که مامور انتظامي با استفاده از قانون به کارگيري سلاح، جوان مذکور را هدف گرفت و گلوله اي به سمت او شليک کرد. گلوله شليک شده، فضا را شکافت و بر پشت اين جوان که در حال فرار بود اصابت کرد. گزارش خراسان حاکي است: در حالي که سارق به شدت مجروح شده بود و خون از محل اصابت گلوله فواره مي زد، او همچنان فرار مي کرد تا اين که به بولوار اصلي رسيد و نقش زمين شد.

ماموران انتظامي بلافاصله خود را به مجروح رساندند و موضوع را به فرماندهي اطلاع دادند. آنان با کمک نيروهاي امدادي، مجروح اين حادثه را براي مداوا به بيمارستان شهيدهاشمي نژاد بردند اما او بر اثر شدت خونريزي در بيمارستان جان سپرد. با مرگ مظنون به سرقت، ماموران انتظامي ماجراي شليک گلوله را به قاضي اسماعيل شاکر(قاضي ويژه قتل عمد) اطلاع دادند. عقربه هاي ساعت ۵ بامداد را نشان مي داد که مقام قضايي به همراه عوامل بررسي صحنه جرم و پزشک قانوني عازم بيمارستان شد و بدين ترتيب تحقيقات قضايي درباره اين حادثه آغاز شد. با دستور قاضي ويژه قتل عمد، انگشت نگاري از جسد اين جوان که حدود ۲۷ سال سن داشت انجام و مشخص شد که وي تبعه کشور افغانستان است و داراي سوابق کيفري در زمينه سرقت است. پس از انجام تحقيقات مقدماتي، قاضي شاکر دستور انتقال جسد به پزشکي قانوني و انجام بررسي هاي بيشتر را صادر کرد. در پي دستور قاضي ويژه قتل عمد، ماموران انتظامي با استعلام از سيستم فرماندهي پليس، آدرس آخرين مالک خودرو مزدا تک کابين را به دست آوردند اما به دليل اين که خودرو مذکور داراي سابقه سرقت نبود، آنان مالک خودرو را به کلانتري احضار کردند.مالک خودرو در اين باره گفت: من اوايل شب خودرو را پارک کردم و به آن قفل فرمان نيز زدم اما وقتي ماموران با من تماس گرفتند و از منزل بيرون آمدم متوجه سرقت خودروام شدم. بررسي هاي بيشتر همچنين مشخص کرد که دزد افغاني، هنگام سرقت خودرو مورد ظن پليس قرار گرفته است اين در حالي است که تحقيقات ماموران انتظامي درباره جوان ديگري که با خودرو وانت سفيدرنگ و همزمان با سرقت مزدا تک کابين از محل گريخت، ادامه دارد.

يک مقام آگاه با توجه به وقوع اين حادثه هشدار داد: افرادي که مورد ظن پليس قرار مي گيرند اگر به اخطارهاي قانوني ماموران انتظامي توجه نکنند با شليک پليس رو به رو خواهند شد و ماموران انتظامي با توجه به ابلاغ هاي قانوني، پس از اخطار به افراد مظنون از سلاح استفاده خواهند کرد. وي به افراد خاطي توصيه کرد: افرادي که مورد ظن پليس قرار مي گيرند با اولين اخطار ماموران، بايد توقف کنند و به سوالات ماموران انتظامي پاسخ دهند در غير اين صورت و با اقدام به فرار مطمئن باشند که از گلوله هاي پي در پي پليس در امان نخواهند بود، چرا که نيروي انتظامي براي حفاظت از جان و مال مردم به هيچ مجرمي رحم نخواهد کرد و در اين باره اغماضي نيز نخواهد شد.
نظرات بینندگان