کد خبر: ۶۶۴۵۹
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۰ - ۲۴ خرداد ۱۳۹۱

عمل موفق جراحی حسین رونقی و چند سوال بی پاسخ از رسانه های اپوزیسیون

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 
بازتاب امروز نوشت:

به دنبال درخواست حسین رونقی برای درمان و روند انتقال وی به بیمارستان، رونقی روز گذشته در بیمارستان خصوصی شهید هاشمی نژاد مورد عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر شرایط وی از نظر تیم پزشکی مساعد و هر دو کلیه وی که توسط رسانه های اپوزیسیون از کار افتاده عنوان می شدند، سالم است

در حالی که حسین رونقی، روز گذشته پس از چند روز مصرف دارو عمل جراحی خود را با موفقیت انجام داد، سوالاتی درباره حجم گسترده برخی اخبار ناصحیح درباره وضعیت وی بدون پاسخ مانده است.

به گزارش خبرنگار «بازتاب»؛ حسین رونقی  که از سال 88 در زندان به سر می برد، دارای یک بیماری مادرزادی کلیوی بود و این بیماری، در دوره زندان عود کرده و منجر به عفونت  گردیده بود.

به دنبال درخواست حسین رونقی برای درمان  و روند انتقال وی به بیمارستان، رونقی  روز گذشته در بیمارستان خصوصی  شهید هاشمی نژاد مورد عمل جراحی قرار گرفت و در حال حاضر شرایط وی از نظر تیم پزشکی مساعد و هر دو کلیه  وی که توسط رسانه های اپوزیسیون از کار افتاده عنوان می شدند، سالم است.

حال که رونقی توانسته یکی از مراحل بیماری خود را به سلامت پشت سربگذارد، به نظر می رسد باید هم خانواده های زندانیان سیاسی و هم رسانه های ایرانی خارج از ایران با دقت به روند بیماری - درمان و برخی اخبار ناصحیح منتشر شده در این موضوع نگاهی آسیب شناسانه داشته باشند.

به عنوان نمونه در این مدت برخی رسانه های فارسی زبان خارج از ایران، به نقل از خانواده حسین رونقی،  بر از کار افتادن کلیه  سمت چپ رونقی به طور کامل و تهدید عفونت برای کلیه راستش تاکید داشتند و تا چندین روز این خبر در صدر اخبار منتشره از زندانیان داخل کشور بود. حتی برخی رسانه های تندروتر این موضوع را فراتر برده و این بار در قالب تحلیل های خودشان و نه سخنان خانواده رونقی، مدعی می شدند این عفونت کلیه به دلیل شکنجه در دوره بازجویی رخ داده است.

حال آنکه رونقی در دیدار خبرنگار «بازتاب» با وی تاکید کرد، در طول دوره بازجویی به هیچ وجه به صورت فیزیکی شکنجه نشده و مورد ضرب و شتم قرار نگرفته است.

در مورد عفونت کلیه، هم اظهارات حسین رونقی و هم مدارک پزشکی او دال بر این است که بیماری وی عفونت در ناحیه لگن بود و از کار افتادگی کلیه ها،  خبری ناصحیح بود که متاسفانه از سوی خانواده این زندانی منتشر شد؛ امری که امروز رونقی خود از آن گلایه مند و معتقد است انتشار این اخبار ناصحیح - حتی از سوی خانواده اش - می تواند سبب شود تا اخبار صحیح هم در موارد مشابه بعدی برای زندانیان دیگر با دیده تردید از سوی افکار عمومی نگریسته شود.

به همین دلایل است که به نظر می رسد روند خبررسانی در مورد زندانیان سیاسی باید با ظرافت های بیشتری هم از سوی رسانه ها و هم از سوی خانواده زندانیان مورد توجه قرار بگیرد.

به عنوان نمونه دیگر از همین موضوع، در حالی که حسین رونقی یکشنبه هفته گذشته با دستور رییس قوه قضاییه برای درمان به بیمارستان منتقل شد، اما وی تا روز شنبه از آغاز درمان خودداری  کرد تا در رایزنی با برخی مسئولان، بتواند به برخی خواسته هایش دست یابد.

جدا از اینکه اعتصاب درمان یک هفته ای وی آیا به نفع سلامتی او یا به ضرر وی بود، اما باز هم در این مدت شاهد بودیم برخی رسانه ها درست در لحظاتی که حسین رونقی به درخواست خودش مشغول صحبت با مسئولان پرونده اش بود، اخباری مبنی بر حمله سپاه، ربودن حسین رونقی و انتقال او به جایی نامعلوم منتشر کردند.

این اخبار ناصحیح که متاسفانه بعضا در شرایطی احساسی از سوی خانواده حسین رونقی به رسانه های خارج از ایران منتقل شد، نه تنها تاثیر مثبتی در وضعیت این زندانی نداشت، بلکه حساسیت های بیهوده ای برای وی ایجاد کرد و حتی در روندی که این زندانی به دنبالش بود اثر منفی گذاشت؛ امری که حتی رونقی را واداشت در بیمارستان معترضانه هم از خانواده خود و هم از رسانه ها گلایه مند شود.

آسیب شناسی این اتفاقات از این جهت حائز اهمیت است که رسانه های فارسی زبان خارج از ایران، تنها منبع خبرشان خانواده ها هستند  و تا خبری از وضع بد جسمانی یک زندانی  به آنها منتقل می شود، به عنوان یک ایرانی که آن طرف مرز احساساتشان جریحه دار شده، تصور می کنند که با انتشار سریع اخبار می توانند هم کمکی به زندانی  باشند و هم از یکدیگر در رقابت خبری جلو بزنند.

اما این نکته مغفول می ماند که این رسانه ها باید به این امر توجه کنند که ممکن است خانواده ها  به دلایل احساسی  و دوم تحت القائات برخی افراد خاص که نیتشان بهبودی بیمار نیست، اخباری ناصحیح مننتشر کنند که یکی از مصداق هایش در مورد رونقی به مراتب رخ داد.

چنانچه با این که رسانه های فارسی زبان خارج از ایران در مورد این موضوع خاص، پس از انتشار آن دست اخبار به ناصحیح بودن آن پی برده بودند ، بار دیگر این خطا را روز شنبه این هفته تکرار کردند. در حالی که رونقی به گفته خودش در گفت و گو با دوستانش، روز شنبه اعتصاب غذای تر خود را شکست و آغاز به درمان کرد، اما در رسانه های فارسی زبان باز شاهد دو نوع خبر متضاد بودیم.

در برخی از رسانه های اپوزیسیون خبر شکستن اعتصاب درمان و غذای حسین منتشر شد،  در حالی که  برخی دیگر از رسانه های اپوزیسیون که گویا راضی نبودند مشکل این زندانی رفع شود و هنوز علاقه مند ادامه دادن یک موج خبری دروغ بودند، به نقل از خانواده وی همچنان بر تداوم اعتصاب غذا و اسهال خونی وی تاکید می کردند.

به هر روی، رونقی از شنبه این هفته درمان دارویی خود را آغاز کرد و  روز گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفت و اکنون وضعیت هردو کلیه وی رضایت بخش می باشد و احتمالا هفته آینده با مرخصی وی نیز موافقت شده و به خانواده خود ملحق خواهد شد.

اکنون برخی رسانه های فارسی زبان خارج از کشور باید به این پرسشها پاسخ گویند که آیا حتی در صورت ارائه اطلاعات غیرواقعی از سوی برخی نزدیکان یک زندانی و امکان تحقیق از خبرنگاران داخلی و یا کادر درمانی بیمارستانی معتبر و غیرنظامی، باید همچنان بر انتشار اخبار غیرواقعی اصرار کنند و این وضعیت آیا کمک به زندانیان حوادث پس از انتخابات است یا بی نتیجه نشان دادن حسن نیت و مساعدت مسئولان ارشد قضایی که موجب می شود این مساعدت در مورد سایر زندانیان کاهش یابد؟

آیا برخی خبرنگاران رسانه های اپوزیسیون که خود را مدافع زندانیان عنوان می کنند، تنها به زندانیان به عنوان سوژه ای جهت خبرسازی و دریافت حق التحریر نگاه نمی کنند؟

به هرحال تجربه بهبود وضعیت حسین رونقی نشان داد تعامل با مسئولان قضایی می تواند  به بهبود شرایط و گشایش در وضعیت زندانیان حوادث پس از انتخابات منجر شود.

همان طور که در مورد حسین رونقی، ثابت شد بیش از آنکه این زندانی بیمار، نیازمند جنجال خبری باشد، نیازمند تعامل و همکاری و کمک بود  و همان طور که در مواقع لازم باید از مسئولان قضایی به خاطر برخی رفتارهای ناصحیح با زندانیان انتقاد کرد و معترض شد، در صورت مساعدت آن ها هم باید منصفانه برخورد کرد.

این نوع رفتار حرفه ای و اخلاقی در رسانه ها سبب خواهد شد پیگیری وضعیت زندانیان در رسانه ها کمکی به حال آنها باشد نه گرهی بر روند درمانی آنها. شاید به همین دلیل لازم است از کلیه مسئولانی که در بهبود شرایط این زندانی وجلوگیری از بروز اتفاقات ناگوار برای وی مساعدت کردند و انتشار اخبار غیرواقعی و فضاسازی برخی رسانه های فارسی زبان خارج از کشور  بر حسن نیت آنان اثر منفی نگذاشت، قدردانی شود.
نظرات بینندگان