کد خبر: ۶۶۴۷۹
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۱

وزیر خارجه هند : آمریکا نیاز ما را به نفت ایران درک می کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دو روز پس از مستثنی کردن هند از اعمال مجازات تحریم های نفتی ایران از سوی آمریکا ، وزیر خارجه هند اعلام کرد که واشنگتن نیاز این کشور را به خرید نفت از ایران درک می کند.

به گزارش عصر ایران " اس ام کریشنا " وزیر امور خارجه هند روز گذشته در جریان یک کنفرانس خبری مشترک با همتای آمریکایی خود در واشنگتن گفت : " آمریکا به طور کامل موقعیت ما را درک می کند که به دنبال تامین منابع انرژی خود از منابع مختلف هستیم و ایران یکی از مهم ترین منابع تامین نفت خام ما به حساب می آید."

کریشنا افزود : " حتی اگر به دلیل شرایط بین المللی مجبور به کاهش واردات نفت خام از ایران شویم باید برای تامین نفت خود به کشورهای دیگری چون عربستان سعودی تکیه کنیم."

وزیر خارجه هند در عین حال افزود تصمیم گیری این کشور برای کاهش واردات نفت خام از ایران با توجه به نیازهای داخلی انرژی این کشور خواهد بود.

گفتنی است آمریکا در هفته های گذشته دولت هند را برای کاهش واردات نفت خام از ایران تحت فشار گذاشته است اما مقامات هندی تا کنون با تاکید بر نیاز خود به واردات نفت از ایران در مقابل خواسته آمریکا مقاومت کرده اند.

وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که 7 کشور آسیایی از جمله هند را از اعمال مجازات در چارچوب تحریم های یکجانبه نفتی این کشور علیه ایران معاف می کند . وزیر امور خارجه آمریکا دلیل این امر را کاهش واردات این 7 کشور از ایران دانسته است.

وزیر خارجه هند در عین حال با تاکید بر ضرورت حل و فصل مساله هسته ای ایران از راه گفتگو گفت که 6 میلیون هندی در منطقه خلیج فارس زندگی می کنند و دولت هند با توجه به این تعداد از شهروندانش و نیز اهمیت اقتصادی این منطقه برای دهلی نو خواستار صلح و ثبات در این منطقه است.
نظرات بینندگان