کد خبر: ۶۶۵۲۹
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۶ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۱

اعمال "تحريم‌هاي سخت‌تر" عليه سوريه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
ايسنا به نقل از شبكه بي. بي. سي نوشت: لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه اعلام كرد كه کشورش از شوراي امنيت خواهد خواست که طرح شش ماده‌ای کوفی عنان، فرستاده مشترك سازمان ملل و اتحاديه عرب به موجب فصل هفتم منشور سازمان ملل ضمانت اجرایی نظامی داشته باشد.

فابیوس ادعا كرد که مناقشه سوریه به ورطه "جنگ داخلی" افتاده است.

وزير خارجه فرانسه گفت که طرح عنان اکنون باید با وارد کردن تحریم‌های خیلی سنگین دردناک اجرايي شود.

وي گفت: فرانسه فورا با همکاران اروپایی و آمریکایی‌اش برای پیش گذاشتن تدابیر تازه "سخت تر" که نه فقط بشار اسد رئيس جمهوري سوريه بلکه "مقام‌های ارتش و کلیه کسانی که از اسد حمایت می‌کنند" را هدف قرار خواهد داد، وارد گفتگو خواهد شد.

در همین حال هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا به روسیه هشدار داده است که اگر در مورد سوریه سازنده‌تر عمل نکند منافعش در منطقه آسیب خواهد دید.

وي به خبرنگاران گفت که مسکو گفته خواهان بازگشت صلح و ثبات به سوریه است و ادعا کرده که دارای منافعی حیاتی و روابطی در خاورمیانه است که قصد حفظ آن را دارد.

كلينتون افزود: اگر آنها (روس‌ها) همین حالا سازنده‌تر عمل نکنند تمام اینها به خطر خواهد افتاد.

اظهارات کلینتون یک روز پس از آن بود که آمریکا روسیه را به ارسال هلی‌کوپترهای جنگنده به دمشق متهم کرد، ادعایی که سرگئی لاوروف روز چهارشنبه قویا رد کرد.

لاوروف در جریان سفرش به تهران تاکید کرد که روسیه "برخلاف آمریکا که مرتبا به منطقه سلاح می‌فروشد، هیچ کالایی در اختیار سوریه یا سایر کشورها برای استفاده علیه تظاهرکنندگان مسالمت جو نمی‌گذارد."
نظرات بینندگان