کد خبر: ۶۶۵۴۴
تاریخ انتشار: ۲۳ : ۱۷ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۱

سوریه و رهیافتهای جدید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

اقدام بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در تعیین «ریاض حجاب» وزیر کشاورزی به عنوان نخست وزیر جدید این کشور، گامی رو به جلو برای حل بحران داخلی و کاهش نارضایتیهای عمومی تلقی می شود.

ریاض حجاب 46 ساله که اهل استان «دیرالزور» در شرق سوریه است، در رشته مهندسی کشاورزی فارغ التحصیل شده و مسؤولیتهای متعددی در دولتهای گذشته سوریه داشته است.هرچند تغییر نخست وزیر تأثیر چندانی در کاهش بحرانهای داخلی سوریه ندارد، اما بنظر می رسد که بشاراسد بطور جدی درصدد عملیاتی کردن وعده های اصلاحاتی خود بر آمده است.

تشکیل پارلمان جدید، تغییر قانون اساسی و بر گزاری انتخابات شوراهای شهر و روستا بدون نظارت حزب بعث، گامهای مهمی هستند که بشار اسد در طول 15 ماه گذشته برای کاهش نارضایتیهای عمومی برداشته اشت. با این حال شرایط سوریه هر روز دشوارتر می شود زیرا گروههای تروریستی بطور آشکار طرح 6 ماده ای کوفی عنان فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل به سوریه را به کلی رد کردند.در این طرح اعلام آتش بس از سوی دولت و گروههای مسلح، عقب نشینی ارتش از شهرهای مختلف سوریه، آزادی احزاب و رسانه ها، آزادی زندانیان سیاسی و تشکیل یک کنفرانس آشتی ملی، مورد تأکید قرار گرفته است.

با شکست این طرح، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل طرح جدیدی را ارایه داد که در آن تشکیل یک گروه تماس با شرکت 5 کشور عضو دائم شورای امنیت و نیز قطر وعربستان، خروج بشار اسد از چرخه قدرت و انتقال حاکمیت به معاون وی مورد توجه قرار گرفته است.

این طرح نسخه ای از طرح یمن برای خروج عبدا... صالح از قدرت تلقی می شود اما از آنجایی که شرایط سوریه با شرایط یمن کاملاً متفاوت است این طرح نیز با شکست مواجه خواهد شد.

بنابراین اکنون شرایط سوریه وارد مرحله حساسی شده و بنظر می رسد اگر طرح دوم کوفی عنان با شکست مواجه شود، آمریکا وغرب بدون توجه به مخالفت روسیه و چین فاز نظامی را درخصوص سوریه مورد توجه قرار خواهند داد.بنظر می رسد نیروهای ناتو قصد دارند گروههای تروریستی را برای حمله و تصرف شهرهای مهم سوریه و سرنگونی دولت بشار اسد پشتیبانی کنند.

پیش بینی می شود در این طرح ناتو و ترکیه با دادن پوشش هوایی به نیروهای آزادیبخش سوریه که در مرزهای ترکه با سوریه متمرکز شده اند، این نیروها را تا رسیدن به دمشق پشتیبانی خواهند کرد.

در صورت آغاز این حمله، بحران سوریه از مرزهای این کشور تجاوز خواهد کرد و بخشی از عراق، فلسطین اشغالی، لبنان و ترکیه را در بر خواهد گرفت. در آن صورت خاورمیانه شاهد یک جنگ منطقه ای گسترده ای خواهد شد که امکان مهار این جنگ برای آمریکا و غرب دشوار خواهد بود.
نظرات بینندگان