کد خبر: ۶۶۵۵۲
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۱۹ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۱

امن ترین و صلح‌آمیزترین مناطق جهان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تازه‌ترین رده‌بندی منتشر شده از سوی یک موسسه بین‌المللی نشان‌دهنده آن است که اسرائیل به دلیل حجم بالای تسلیحات به نسبت جمعیت، یکی از غیرصلح آمیزترین مناطق جهان است.

به گزارش انتخاب به نقل از فارس، جدیدترین رده‌بندی شاخص صلح جهانی نشان می‌دهد که سرزمین‌های تحت تصرف رژیم صهیونیستی یکی از ناامن‌ترین مناطق جهان است.

این رده‌بندی که از سوی موسسه تحقیقاتی صلح و اقتصاد منتشر شده است. دفاتر این موسسه در سه شهر نیویورک، سیدنی و واشنگتن مستقر است.

این موسسه در رده‌بندی خود، 158 کشور را مورد بررسی قرار داده است و در این میان سرزمین‌های اشغالی فلسطین در رتبه 150 قرار گرفته است.

در بررسی‌های انجام شده از سوی این موسسه، 23 مولفه مختلف برای بررسی میزان امنیت و صلح‌آمیز بودن یک منطقه در نظر گرفته شده است.

برخی از این مولفه‌ها عبارتند از؛ میزان جرم و جنایت در جامعه، میزان آوارگان و افراد بی‌سرپناه، میزان ثبات سیاسی، تعداد موارد ترورهای سیاسی، تعداد عملیات‌های تروریستی، تعداد موارد قتل و آدمکشی در هر 100هزار نفر، میزان ارتکاب جرایم خشن، میزان احتمال انجام تظاهرات‌های خشونت آمیز، تعداد ماموران امنیت داخلی و ماموران پلیس به ازای هر 100هزار نفر، نسبت بودجه نظامی به میزان تولید ناخالص داخلی، تعداد پرسنل نظامی به ازای هر 100هزار نفر، میزان واردات تسلیحات به ازای هر 100هزار نفر، میزان صادرات تسلیحات به ازای هر 100هزار نفر، میزان کمک به ماموریت‌های صلح‌بانی سازمان ملل، میزان تجهیزات نظامی سنگین به ازای هر 100هزار نفر، میزان سهولت دسترسی به تسلیحات سبک و کوچک برای افراد جامعه، میزان توان نظامی کشورها.

در این رده‌بندی همچنین ایسلند برای دومین سال متوالی به عنوان صلح‌آمیز ترین منطقه جهان معرفی شده است. سومالی نیز عنوان ناامن‌ترین و غیرصلح آمیزترین کشور جهان را یدک می‌کشد.

نظرات بینندگان