کد خبر: ۶۶۵۵۷
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۹ - ۲۵ خرداد ۱۳۹۱

دو کیلومتر پیاده روی استاندار شوخی نیست!

محمدحسین جعفریان
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سال گذشته یک اتوبوس حامل تعدادی از دانش آموزان بلژیکی در برگشت از یک تور اسکی در کشور سوئیس دچار سانحه شد و تعدادی از آنان کشته شدند. پیامد این ماجرا هم دولت بلژیک، هم سوئیس و هم اتحادیه اروپا جلسات اضطراری تشکیل دادند...

 پرچمها نیمه افراشته و عزای عمومی اعلام شد. چند وزیر و وکیل و مقامهای مربوطه استعفا دادند و بارها از مردم عذرخواهی کردند. دهها گروه کارشناسی و پیگیری تشکیل شد تا دلیل این سانحه را معلوم و از تکرار آن پیشگیری کنند و...

این همه را مقایسه کنید با حوادثی که در ایران خودمان رخ می دهد. با کشته شدن چند دختر دانش آموز از همین استان خودمان در سفر راهیان نور در سال گذشته یا کشته شدن سه کودک در محفل خاله شادونه در زنجان و یا با اتفاق هفته گذشته در بجنورد اتفاقی که در آن یک مادر و کودکش در مرکز شهر بجنورد، به چاله آبی سقوط کرده و جان باختند.

سرپرست اداره کل مدیریت بحران در این باره گفته است: درباره بارش تگرگ از طریق رادیو و تلویزیون به مردم اطلاع رسانی شده بود و اداره کل هواشناسی هم با فرستادن پیامک به سیصد نفر(!) موضوع را اطلاع داده بود. لذا در این حادثه هیچ مسؤولیتی متوجه اداره کل مدیریت بحران نیست!

شورای شهر نیز بیانیه تسلیتی داده و اعلام حسرت و افسوس از اینکه مسؤولان شهری از تجربیات گذشته درسی نیاموخته اند. گویا دوستان یادشان رفته که مهمترین وظیفه هر شورای شهری نظارت بر عملکرد شهرداریهاست.

یکی از دلایل حادثه، تاریکی مرکز شهر و قطعی برق عنوان شده و دلیل آن هم سقوط یک درخت کهنسال بر خطوط انتقال برق فشار قوی بوده و جالب آنکه این سومین حادثه در چهار ماهه گذشته است که همگی به قطعی برق منجر شده اند.

یکی از معاونان شهرداری چند روز قبل از حادثه وعده داده بودند؛ بارندگی شدید نیز قادر به ایجاد مشکل نخواهد بود. پس از این اتفاق عجیب و سیل تکذیبیه های مسؤولین و تکرار سناریو مشابه در چنین حوادثی، پیامکی با این مضمون میان بجنوردیها دست به دست می شد که: «مردم شهر من بدون رفتن به دریا، رودخانه و حتی استخر می توانند غرق شوند...».

باری استاندار این استان نیز گفته: «این حادثه بسیار تلخ و نگران کننده بوده اما ورود به این حادثه درست نیست.»

ایشان مصاحبه و پیگیری برخی را در این باره نادرست دانسته و گفته است: «این عمل نوعی خود شیرینی است!» جالب است این بزرگوار گفته اند: «اگر خلافی صورت گرفته، دادستانی وظیفه رسیدگی دارد و کار خود را می کند. مملکت قانون و ضوابط دارد!»

گویا ایشان هنوز تردید دارد، آیا خلافی صورت گرفته که در مرکز شهر چنان چاله ای باشد که مادر و فرزندی در آن بیفتند و غرق شوند! نمی دانم تفسیر مدیران دولتی ما از مسؤولیت چیست و نمی دانم تا هنوز کسی از مردم و از خانواده گریوانی و فرزند خردسالش عذرخواهی کرده یا نه و نمی دانم چرا عذرخواهی اینقدر برای مسؤولان ما سخت است.

آقای استاندار، در شمار زحماتش در این باره گفته است: «برای پیدا کردن اجساد این دو نفر بنده به همراه فرماندار و گروه های امداد، دو کیلومتر پیاده روی کردیم. دقت کنید: دو کیلومتر! شوخی نیست یک استاندار دو کیلومتر پیاده روی کند! حالا دو نفر هم غرق شده اند.

آقای استاندار! وظیفه رسانه ها پیگیری همین حقوق مردم و وظیفه مسؤولان پاسخگویی است. بجای سرزنش کردن دیگران وظایفتان را درست انجام دهید و نهادهای متخلف و مقصر را بازخواست کنید و درست به مردمی که ولی نعمت شما هستند پاسخگو باشید.

ان شاءا...
نظرات بینندگان