کد خبر: ۶۶۶۰۸
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۲ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۱

بروجردی: وزارت‌خارجه فورا اقدام عربستان راپیگیری حقوقی کند/مجلس اقدام می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اعدام اتباع جمهوری اسلامی ایران در عربستان بدون توجه به هنجارهای بین المللی صورت گرفت، گفت: این اقدام از نظر ایران محکوم است و معتقدم وزارت امورخارجه باید فورا از طریق مجاری بین المللی این موضوع را پیگیری کنند.

علاالدین بروجردی در گفتگوبا خبرنگار مهر با اشاره به اعدام تعدادی از اتباع ایرانی در کشورعربستان و واکنش وزارت امورخارجه کشورمان گفت: در رابطه با اتباع کشورها تعدادی مقررات در روابط بین الملل حاکم است و افرادی که به هر علتی که به زندان می افتندباید توسط آن کشور به نمایندگان کشور اتباع مورد نظر اطلاع دهند.

وی افزود: حتی اگر قرار بود محاکمه ای در خصوص اتباع کشورمان درعربستان صورت می گرفت باید سفارت جمهوری اسلامی ایران در عربستان مطلع می بود تا بتواند وکیل بگیرد و از حقوق اتباع خودش دفاع کند. طی کردن این مراحل در روابط بین الملل امری لازم است که باید انجام می شد اما متاسفانه از سوی دولت سعودی این اقدام صورت نگرفت.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان به اینکه اعدام اتباع جمهوری اسلامی ایران در عربستان بدون توجه به هنجارهای بین المللی صورت گرفت گفت: این اقدام از نظر ایران محکوم است و معتقدم وزارت امورخارجه باید فورا از طریق مجاری بین المللی این موضوع را پیگیری کند.

بروجردی درخصوص نوع واکنش وزارت امورخارجه کشورمان به اعدام اتباع ایرانی در عربستان گفت: تمهیداتی که از سوی ایران باید صورت بگیرد نیازمند بررسی دقیق به لحاظ تاثیرگذار بودن آن اقدام است.

وی با بیان اینکه اقدام عربستان در اعدام اتباع ایرانی یک تخلف است و باید پیگیری حقوقی شود، گفت: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیگیر موضوع اعدام ایرانی ها در عربستان خواهند بود.

به گزارش مهر، حسین امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقایی وزیر امور خارجه نیز که قرار بود برای دیدار با مقامات عربستانی و دعوت رسمی از پادشاه عربستان برای حضور در اجلاس سران جنبش عدم تعهد در ایران به جده سفر کند در پی اقدام عربستان در اعدام برخی اتباع ایرانی این سفر را لغو کرد به گفته مسئولان وزارت خارجه بعد از رفتار عربستان در اعدام اتباع ایرانی انجام این سفر در مقطع کنونی از سوی طرف ایرانی لغو شد.

همچنین قرار است هیأت حقوقی و کنسولی از سوی وزارت امور خارجه برای پیگیری وضعیت ایرانیان زندانی در عربستان که برخی از آنان بدون رعایت حقوق کنسولی و دسترسی به مترجم و وکیل اعدام شده اند، عازم ریاض شود.
 
نظرات بینندگان