کد خبر: ۶۶۷۶۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۳ - ۲۷ خرداد ۱۳۹۱

ضريب نفوذ اينترنت در ايران چقدر است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بر اساس آمارهاي موجود با رشدي 10 درصدي نسبت به سال قبل، در سال 90 ضريب نفوذ اينترنت در كشور به 43 درصد رسيده است.

به گزارش ايسنا، اگرچه طي سال‌هاي 87 تا 90 ضريب نفوذ اينترنت تقريبا رشدي دو برابري داشته اما با اين حال همچنان ضريب نفوذ اينترنت به 50 درصد هم نرسيده است.

براساس آمارهاي منتشر شده از سوي مركز مديريت توسعه ملي اينترنت (متما) در سال 1387 درصد نفوذ اينترنت در ايران 21.8 درصد بوده كه اين رقم در سال 88 با رشدي پنج درصدي به 26.49 رسيده است.

اما در سال 89 ضريب نفوذ اينترنت كشور با رشدي شش درصدي به 32.6 رسيده و پس از آن در سال قبل با رشدي 10.5 درصدي به 43 درصد پيشرفت كرده است. اما اگرچه ضريب نفوذ اينترنت طي اين سال‌ها همواره با رشد همراه بوده اما همچنان اين رقم حتي به 50 درصد هم نرسيده است. اين درحالي است كه اگر بخواهيم اين موضوع را از دريچه آماري كه از سوي مركز آمار كشور منتشر مي‌شود بررسي كنيم از ارقام فعلي هم كمتر مي‌شوند.

به عنوان مثال براساس گزارش‌هاي مركز آمار به عنوان رسمي‌ترين مرجع آمارگيري كشور در سال 89 ضريب نفوذ اينترنت كل شهرهاي كشور 18.9 و روستاها چهار درصد بوده است.

براساس تعاريف مركز آمار، كاربر اينترنتي كسي است كه از 12 ماه قبل از زمان آمارگيري تا زمان آمارگيري با اتصال به شبكه اينترنت به هر مدت، حداقل از يكي از خدمات اينترنت استفاده كرده باشد.

ضريب نفوذ اينترنت نيز شاخصي تعيين ميزان دسترسي اهالي جامعه به اينترنت محسوب مي‌شود.
نظرات بینندگان