کد خبر: ۶۶۸۲۷
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۰۸ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

آل خليفه در بحرين 3 روز عزاي عمومي اعلام کرد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

نايف بن عبدالعزيز وليعهد عربستان سعودي در سن ۷۸ سالگي بر اثر حمله قلبي درژنو سوئيس در گذشت. مرگي که بار ديگر بحران جانشيني را به داخل کاخ هاي شاهزادگان سعودي کشاند. وي برادر ناتني ملک عبدا... پادشاه کنوني عربستان سعودي بود و به مدت 37 سال مقام وزارت کشور را نيز به عهده داشت. به گزارش شبکه العربيه دربار سعودي روز شنبه مرگ وليعهد اين کشور را اعلام کرد. بسياري از تحليل گران معتقدند که آل سعود به خاطر مسائل امنيتي مرگ نايف را ديرتر اعلام کرده است. با اين حال خالد المطرفي گزارشگر شبکه العربيه وابسته به عربستان، تاکيد کرد خبر درگذشت نايف بلافاصله و بدون تاخير از سوي دربار اعلام شد. به گزارش بي بي سي رسانه‌هاي دولتي عربستان گفته‌اند که نايف در "خارج از اين کشور" درگذشته است. معاون وزير کشور عربستان روز سوم ژوئن گفته بود که وليعهد اين کشور از سلامت خوبي برخوردار است و "به زودي" به عربستان باز مي‌گردد. به گزارش دويچه وله وليعهد ۷۹ ساله عربستان تنها ۸ ماه مقام ولايت عهدي اين کشور را بر عهده داشت. وي در پي درگذشت سلطان، برادر خود، در اکتبر ۲۰۱۱ توسط عبدا... ‌، پادشاه عربستان سعودي، به عنوان وليعهد جديد اين کشور معرفي شد. نايف بن عبدالعزيز که پيش از اين به منظور درمان به مدت طولاني در آمريکا اقامت داشت تنها چند هفته پس از بازگشت در ماه مه دوباره راهي خارج از کشور شد. برخي از منابع خارجي علت اقامت او در سوئيس را درمان بيماري اعلام کرده‌بودند.

با مرگ وليعهد عربستان، بحرين نيز عزادار شد!

با اعلام اين خبر مقامات عربستاني سه روز عزاي عمومي اعلام کرده و "هيات بيعت" قرار است بعد از عزاي عمومي براي تعيين جانشين نايف تصميم‌گيري کند. علاوه بر عربستان، بحرين نيز سه روز عزاي عمومي اعلام کرده است.

وليعهد عربستان که متولد 1933 ميلادي بود، به اجراي برنامه‌هاي اقتصادي و مبارزه با مخالفان خاندان آل سعود شهرت بسيار داشت؛ به طوري که چند بار از سوي مخالفانش مورد سوء قصد قرار گرفت که آخرين آنها حمله افراد ناشناس به کاخ محل اقامت وي بود که بعدها اين افراد ناشناس وابستگان القاعده معرفي شدند. وي تحصيلات خود را در مدرسه دربار سلطنتي به پايان رساند و به حکم پدرش، فرماندار منطقه رياض شد و پس از آنکه 18 سال در اين سمت باقي ماند، معاون وزير کشور و چهار سال بعد، وزير کشور شد و تا پايان عمر در اين مقام باقي ماند. به گزارش بي.بي.سي، وي به عنوان مسئول امنيت عربستان سعودي، از پرنفوذترين مقامات اين کشور و منطقه خاورميانه بود، به ويژه پس از حادثه يازدهم سپتامبر که عربستان سعودي در کنار آمريکا، در خط مقدم "جنگ با تروريسم" قرار گرفت، بر اهميت نايف، بيش از پيش افزوده شد. او همچنين به محافظه کاري و مخالفت با اصلاحات سياسي و اجتماعي در کشورش شهرت داشت، همواره با انتخابات و تشکيل مجلس قانونگذاري انتخابي و همچنين اعطاي حقوق سياسي و اجتماعي به زنان مخالفت مي‌ورزيد. نايف سه بار ازدواج کرد که ازدواج اول و سوم او به جدايي انجاميد، از او شش دختر و چهار پسر باقي مانده است.

بازگشت بحران جانشيني به دربار سعودي

مرگ وليعهد عربستان باعث بازگشت دوباره بحران پادشاهي به داخل دربار سعودي شده است. طبق وصيت عبدالعزيز، پس از مرگ وي فرزندان ذکورش به ترتيب سن به پادشاهي مي رسند ، تاکنون پنج تن از فرزندان وي سعود، فيصل، خالد، فهد و عبدا... به ترتيب به پادشاهي رسيده اند. اين ساختار عجيب و منحصر به فرد انتقال قدرت باعث شده تا به صورت سنتي رقابتي شديد ميان دو ائتلاف از فرزندان سعود همواره ثبات اين کشور را تهديد کند. ائتلاف "هفت سديري” شامل ملک فهد و نيز شاهزادگان سلطان، سلمان، ترکي، نايف، احمد و عبدالرحمن که همه فرزندان "حصه بنت احمد السديري” همسر قدرتمند ملک عبدالعزيز مي باشند از يک سو و ائتلاف الشمري ها به رهبري ملک عبدا... که از چهار همسر سعود از طائفه الشمري مي باشند از سوي ديگر . با اين حال ظاهرا جانشيني سديري ها فعلا ادامه دارد. پس از مرگ نايف باز هم يک سديري است که چشم به تخت سلطنت دوخته است.

وزير دفاع عربستان جانشين احتمالي وليعهد

از سلمان بن عبدالعزيز، وزير دفاع ۷۶ ساله عربستان به عنوان جانشين امير نايف ياد مي‌شود. سلمان بن عبدالعزيز، برادر ناتني پادشاه عربستان بوده و حدود هشت ماه پيش به عنوان وزير دفاع انتخاب شد. وي بيست و پنجمين پسر عبدالعزيز، موسس حکومت آل سعود عربستان است که از ارکان اين خاندان نيز محسوب مي‌شود. سلمان در طول زندگي سياسي خود مشاور مخصوص پادشاهان عربستان بوده و نقش ويژه‌اي در اداره امور داخلي اين کشور داشته است.
نظرات بینندگان