کد خبر: ۶۶۸۳۰
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۰۸ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

موضع‌گيري‌ها در آستانه مذاکرات مسکو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

در حالي که تنها ۲ روز به برگزاري مذاکرات ايران و ۱+۵ در مسکو مانده است ۴۴ سناتور آمريکايي با ارسال نامه اي به باراک اوباما خواستار تعيين پيش شرط هايي براي گفت وگو با ايران در مذاکرات پيش رو شدند. اين سناتورها با ادعاي اين که ايران به دنبال وقت کشي است سه شرط تعطيلي تأسيسات فردو، توقف کامل غني سازي بالاي ۵ درصد و خروج تمامي اورانيوم هاي غني شده بالاي ۵ درصد از ايران را براي ادامه گفت وگوها با ايران لازم شمردند. هيلاري کلينتون وزير خارجه آمريکا نيز پيشتر اعلام کرده بود که در نشست مسکو مداليته اي را مطرح خواهيم کرد که بر اساس آن ايران بايد ضمن صرف نظر از همه برنامه هسته اي خود نظارت هاي دقيقي را بپذيرد. اين در حالي است که سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه اعلام کرد که در بغداد سند کاري توسط ۱+۵ تهيه شده که به ايران تقديم کرديم و ما قصد داريم اين سند را در نشست مسکو مورد بررسي ثمربخش قرار دهيم. همزمان سعيد جليلي درگفت و گو با راشاتودي با تاکيد بر اينکه غني سازي اورانيوم حق ايران است افزود: انتظار داريم در مسکو حق غني سازي ايران به رسميت شناخته شود. مشروح اين گزارش در پي مي آيد.

۴۴ سناتور آمريکايي: براي ادامه مذاکرات ايران بايد با سه موضوع موافقت کند

۴۴ سناتور آمريکايي با ارسال نامه اي به باراک اوباما خواهان تعيين شرايطي براي گفت وگو با ايران در زمينه هسته اي شدند. به گزارش مهر به نقل از روزنامه صهيونيستي يديعوت آحارونوت، اين سناتورها که از دو حزب جمهوري خواه و دموکرات مي باشند از اوباما خواستند تا در صورتي که ايران با برچيدن غني سازي موافقت نکند در مذاکرات با اين کشور تجديدنظر به عمل آورد. در همين حال به گزارش بي بي سي در نامه سناتورها آمده است: «براي آن که بتوان ادامه گفت وگوها را با ايران توجيه کرد، ايران بايد دست کم با سه موضوع موافقت کند. اول اين که تأسيسات فردو در نزديکي قم تعطيل شود. دوم، غني سازي بالاي ۵ درصد متوقف شود، سوم، همه اورانيوم هاي بالاي ۵ درصد را که در اختيار دارد از ايران خارج کند. آن ها در ادامه انجام اين شروط را نشانه تعهد ايران به مذاکره دانستند. اين سناتورها همچنين از اوباما خواستند که تحريم هاي اخير آمريکا عليه نفت ايران را کاهش ندهد و حتي به تأخير نيز نيندازد. همچنين به گزارش مهر در بخشي از اين نامه نيز آمده است که در صورتي که مذاکرات در مسکو به نتايج سودمندي دست نيابد در مورد سودمندي مذاکرات بيشتر در اين برهه از زمان بازنگري شود و در عوض به افزايش فشارها بر ايران از طريق تحريم ها مبادرت و وجود يک گزينه روشن نظامي براي ايران تبيين شود.

لاريجاني: سناتورهاي آمريکايي از اين کارها در کنگره زياد کرده‌اند

در همين ارتباط به نقل از خانه ملت علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي درباره نامه ۴۴ سناتور آمريکايي به باراک اوباما و درخواست از وي براي توقف مذاکرات با ايران بعد از نشست مسکو، گفت: «خيلي حرف جديدي نيست، سناتورها از اين کارها در کنگره آمريکا زياد کردند، مهم اين است که همان چارچوب توافق شده در مذاکرات قبل رعايت شود.» رئيس مجلس اضافه کرد: دو طرف حاضر در نشست مسکو حرف همديگر را خوب فهميدند و احتياج به حقه سازي و فضاسازي بيروني نيست. وي فضاسازي هاي بيروني را بر نشست مسکو بي تأثير خواند و تأکيد کرد: بعضي نشريات آمريکايي با پرهيز از رفتارهاي ناشيانه سياسي درک بهتري از فضاي مذاکرات هسته اي ميان ايران و ۱+۵ داشتند، بايد ديد نتيجه نشست مسکو به کجا مي رسد تا بعد بتوان درباره آن تصميم گرفت.

جليلي: انتظار داريم در مسکو حق غني سازي ايران به رسميت شناخته شود

در همين حال سعيد جليلي نيز در مصاحبه اي با شبکه خبري راشاتودي با تاکيد بر اينکه غني سازي اورانيوم حق ايران است اعلام کرد: در صورتي که به توافقاتي که در استانبول و بغداد حاصل شد، احترام گذاشته شود، ما با خوش بيني به اين دور از مذاکرات مي نگريم. به گزارش فارس وي همچنين در پاسخ به سوالي درباره نقاط مهم مورد مذاکره در گفت وگوها گفت: من معتقدم چيزي که بايد با جزئيات مورد بررسي قرار گيرد تعدادي از پيشنهادها است که ما در گفت وگوهاي بغداد مطرح کرديم. وي ادامه داد: براي پيشرفت گفت وگوها به توافق در دو زمينه عمده نيازمنديم. نخست، ما به شدت مخالف تسليحات کشتار جمعي هستيم. دوم، ما انتظار داريم که حق ايران در زمينه فناوري هسته اي که شامل غني سازي اورانيوم مي شود به رسميت شناخته شده و احترام گذاشته شود. اين موضوعي است که به طور شفاف توسط معاهده ان پي تي تعريف شده است.

لاوروف: در نشست مسکو درباره سند کاري ارائه شده به ايران در نشست بغداد، مذاکره مي شود

همزمان به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري نووستي سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه در پايان مذاکراتش با هوشيار زيباري، همتاي عراقي خود در مسکو گفت: عقيده  مشترک ما اين است که بايد در چنين چارچوبي به مذاکرات ادامه داد. در اين چارچوب تا به حال ايده ها و پيشنهادهاي جدي کافي تدوين شده است که مي توان آنها را بر مبناي اصول حرکت گام به گام و متقابل اجرا کرد. لاوروف تصريح کرد: همانا بر اين اساس سند کاري تهيه شد که گروه «1+5» آن را در بغداد به طرف ايراني تقديم کرده و ما قصد داريم اين سند را در نشست مسکو مورد بررسي ثمربخش و مفيد قرار دهيم. همچنين به گزارش عصر ايران لاوروف با انتشار مقاله اي در روزنامه آمريکايي «هافينگتون پست» اعلام کرد: اقدامات انجام گرفته براي سرنگوني بشاراسد رئيس جمهور سوريه و تغيير حکومت در اين کشور بخشي از بازي ژئوسياسي گسترده تري در منطقه براي ضربه زدن به ايران است. سرگئي لاوروف ادامه داد: ضرورت دارد بازيگران بين المللي و منطقه اي از اين سناريو خودداري کنند. اين سناريو، سوريه را وارد جنگ داخلي طولاني مدت مي کند که امنيت منطقه اي و بين المللي را تحت تاثير قرار مي دهد.

ريابکوف: دلايلي داريم که در مذاکرات مسکو گام هايي برداشته خواهد شد

در همين حال به گزارش راديو فرانسه سرگئي ريابکوف، معاون وزير خارجه روسيه، درباره مذاکرات مسکو اعلام کرد دلايلي در دست دارد که در اين مذاکرات گام هايي به جلو برداشته خواهد شد. چرا که براي روسيه اهميت دارد که روند مذاکرات ادامه يابد. وي اضافه کرد که روسيه مايل است ديدارهاي ديگري نيز وجود داشته باشد و به ويژه ميان اين گفت وگوها فاصله نيفتد.

سعيدلو: به مذاکرات مسکو خوشبين هستم

در همين حال به گزارش ايسنا علي سعيدلو معاون امور بين الملل رئيس جمهور با اشاره به در پيش بودن مذاکرات ايران و ۱+۵ در مسکو گفت: نتايج مذاکرات در مسکو با حفظ خطوط قرمز جمهوري اسلامي ايران که همان غني سازي ۲۰درصد است، مثبت خواهد بود و به آن خوشبين هستم.
مسئول رسانه اي شوراي عالي امنيت ملي: مذاکره به هر شکل و ميزان با گروه آمريکايي جزو خطوط قرمز هيئت ايراني در مسکو است

هادي محمدي – مهدي محمدي مسئول رسانه اي شوراي عالي امنيت ملي در جلسه هماهنگي ميان خبرنگاران رسانه هاي خبري اعزامي به مسکو پايتخت روسيه، محل مذاکرات هسته اي ايران 1+5که قرار است درهفته جاري برگزار شود اعلام کرد: مذاکره به هر شکل و ميزان با گروه آمريکايي جزو خطوط قرمز هيات ايراني در مسکو است. به گزارش خراسان در اين نشست محمدي تاريخ آغاز مذاکرات را صبح روز دوشنبه 29خردادماه برابر با 18ژوئن اعلام کرد و افزود: اين مذاکرات در يک هتل در مسکو برگزار خواهد شد و همچون مذاکرات قبلي ساختمان هاي دولتي مورد استفاده قرار نگرفته اند. محمدي خاطر نشان کرد : هيات مذاکره کننده ايراني بامداد يکشنبه به سمت مسکو پرواز و صبح يکشنبه وارد اين شهر مي شوند. وي از ورود هياتهاي کشورهاي گروه 1+5 در روز يکشنبه به مسکو خبر داد و اضافه کرد : يکشنبه به ديدارهاي دوجانبه ميان گروه ايراني و گروههاي اعزامي 1+5 و مقامات روسي خواهد گذشت و به احتمال زياد يکشنبه شب ديداري ميان سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي کشورمان با کاترين اشتون مسئول سياست خارجه اتحاديه اروپا و مذاکره کننده ارشد 1+5 انجام مي شود. محمدي در خصوص ساعت آغار مذاکرات نيز گفت : طبق قرار از اول صبح اين مذاکرات بايد آغاز شود اما بر اساس تجربه هاي قبلي گروهها اصولا دور اول مذاکرات را کوتاه و نرم انجام مي دهند و احتمالا حدود ساعت 11آغاز مي کنند و از آنجا که غربي‌ها مي دانند آقاي جليلي با شروع وقت نماز مذاکرات را قطع مي کنند تا همان زمان بيشتر طول نخواهد کشيد. وي با بيان اينکه روز پاياني مذاکرات سه شنبه خواهد بود ، يادآور شد که هيات ايراني حاضر است تا هر زمان که مذاکرات به طول بينجامد در مسکو بماند و ادامه دهد. مسئول رسانه اي شوراي عالي امنيت ملي کشورمان هرگونه مذاکره به هر شکل و ميزان با گروه آمريکايي را جزو خطوط قرمز هيات ايراني برشمرد و افزود: ما هيچ مذاکره اي در هيچ شرايطي با آمريکاييها نخواهيم داشت و از قبل هرگونه شايعه و خبري در اين خصوص را تکذيب کرده و اميدواريم خبرنگاران هم در انعکاس اين گونه شايعات دقت لازم را داشته باشند. وي همچنين گروه مذاکره کننده 1+5 را همان گروه حاضر در بغداد عنوان کرد و خانم شرمن از آمريکا، اوبير از فرانسه ، آدامز از انگلستان ، ريابکوف از روسيه ، ماجا ئوشو از چين و از آلمان به همراه خانم اشميت معاون کاترين اشتون را از جمله مذاکره کنندگان ارشد اين کشورها دانست. اين کارشناس مسائل سياسي در پايان دليل عدم برگزاري جلسه ميان معاونين مذاکره کنندگان ارشد را تماس تلفني جليلي با اشتون دانست و تصريح کرد : در اين مکالمه تلفني دو طرف بر روي دستورکار جلسه توافق کردند و شکست يا پيروزي نشست مسکو به پايبندي طرف مقابل به اين توافق تلفني بستگي دارد.
نظرات بینندگان