کد خبر: ۶۶۸۵۷
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۰ - ۲۸ خرداد ۱۳۹۱

کیهان: چرا کلیدواژه اصلی سخن رهبری بازتاب نداشت؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
کیهان در یادداشتی با عنوان «چرا کلیدواژه اصلی سخن رهبری بازتاب نداشت؟» نوشت:

*در نگاه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای، «عزت ملی» کلیدواژه ای است که می توان با آن همه حرکت ها، رفتارها، کنش ها و واکنش های جریانات مختلف داخلی و خارجی را مورد تحلیل قرار داد. از منظر رهبر معظم انقلاب، حضرت امام خمینی رحمت الله احیاگر روح عزت ملی بود و مهم ترین هنر ایشان، احیاگری در این عرصه ی مهم و اساسی بود.

*این که رهبر معظم انقلاب عزت ملی را به حضرت امام ارجاع می دهند، به ما کمک می کند که بتوانیم در چیستی روح عزت ملی و چگونگی احیاگری آن، به یک متن جامع دسترسی داشته باشیم که همان سیره و سخن حضرت امام است. امام خمینی رحمه الله یک الگوی زنده عزت ملی به نام جمهوری اسلامی ایران را در معرض دید جهانیان قرار داده است؛ الگویی که «عزت ملی» را از حوزه ذهنی محض خارج کرده و یک الگوی زنده و عینی را به جهانیان ارائه نموده است.
*غربی ها دچار یک خلأ تمدنی شده اند و به همین خاطر نمی توانند هیچ حرکت تمدن ساز دیگری را تحمل کنند. طرح نظریه هرمنوتیک توسط گادامر در سال 1938، آخرین زایش فکری تمدن غرب بود. از آن به بعد تقریباً برای یک دوره هفتادساله ما شاهد نوعی فقدان گفتمان جدید در تمدن غرب بوده ایم. این در حالی است که تا پیش از آن، در هر پنج یا شش سال ما شاهد یک حرکت علمی جدید در تمدن غرب بودیم.

*همه این ها در حالی است که در جهان اسلام، یک جریان نوظهور مبتنی بر مبانی غیر مادی -بر خلاف جریان ها و نظامات غرب که بر مبانی مادی استوار است- شکل گرفته و رو به گسترش است. این تفکر و تمدن مبتنی بر ایده های الهی هرچه پیش می رود، ظرفیت های جدیدی را در حوزه های فکری به بشر عرضه می کند و طراوت و زیبایی خود را به دنیا نشان می دهد. در واقع پیری و عقیمی تمدن غرب هم زمان شده است با جوانی و زایش تمدن اسلامی و این مسأله غربی ها را به شدت دچار وحشت کرده است. آنها نگران یک شکست بزرگ تمدنی هستند.
*عزت ملی ما یک نمونه از نسخه ای است که در عرصه بین المللی می تواند مخاطبانش را پیدا کند و بشریت را نجات دهد و مسائل جهان را حل و فصل کند. با این حال ما شاهد بوده ایم که رسانه های نظام سلطه در بازتاب سخنان رهبر انقلاب اسلامی به بسیاری از نکات اشاره کردند، اما به «عزت ملی» که همه اجزای سخنان رهبری برآن استوار بود، اشاره ای نداشتند، زیرا اگر این پیام در سطح دنیا بازتاب پیدا کند، توجه اذهان و افکار عمومی و ملت ها را برمی انگیزد و این چیزی نیست که غربی ها بتوانند تحملش کنند.

نظرات بینندگان