کد خبر: ۶۶۹۴۷
تاریخ انتشار: ۳۹ : ۰۱ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۱

وداع تلخ نایب‌قهرمان فوتبال جهان از جام ملت‌های اروپا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تیم ملی فوتبال هلند در آخرین دیدار گروهی جام ملت‌های اروپا در لهستان و اوکراین هم شکست خورد . این تیم که در جام جهانی ۲۰۱۰ بر روی سکوی دوم جهان ایستاده بود، بدون حتی یک امتیاز به خانه بازمی‌گردد.

مسابقه‌ی سوم تیم‌های هلند و پرتغال شامگاه یکشنبه (۱۷ ژوئن/ ۲۸ خرداد) در برابر دیدگان ۳۷ هزار و ۵۰۰ تماشاگر حاضر در ورزشگاه خارکف اوکراین آغاز شد.

در ابتدا این سیاهپوشان هلند بودند که حریف خود را زیر فشار گرفتند. برت فان ماروایک، سرمربی هلند که با شکست در دو دیدار پیشین کارنامه‌ی بسیار ضعیفی از خود بر جای گذاشته بود، در دیدار سوم مقابل پرتغال کلاس−یان هونتلار، آقای گل بوندس‌لیگا در فصل اخیر را از ابتدای بازی به زمین فرستاد. نشاندن این مهاجم گلزن در دو دیدار پیشین روی نیمکت ذخیره و تعویض او به زمین در نیمه‌ی دوم ماروایک را هدف منتقدان کرده بود.


در سوی دیگر میدان پرتغال بود که با ۳ امتیاز از پیروزی بر دانمارک به این مصاف پا گذاشته بود. نخستین موقعیت جدی این تیم در نیمه‌ی نخست در دقیقه هفتم دست داد. اما ضربه‌ی ایستگاهی این تیم از فاصله‌ی حدود ۳۰ متری دروازه که توسط کریستیانو رونالدو نواخته شد، با برخورد به دیوار دفاعی هلند به کرنر رفت.

هلند با وجود ترتیب‌دادن حملات بیشتر، مانند دو دیدار پیشین، در حرکت آخر همچنان مشکل داشت. این تیم سرانجام در دقیقه یازدهم یکی از حملات را به نتیجه رساند و توسط فان در فارت به گل رسید. پاس این گل را آرین روبن، هافبک بایرن مونیخ به همقطار خود داد.

این گل همان‌طور که انتظار می‌رفت پرتغال را تا حدودی به حرکت واداشت و کفه‌ی ترازوی بازی را به سود کاپیتان کریستیانو رونالدو و هم‌تیمی‌هایش پایین آورد. رونالدو، ستاره‌ی پرتغالی خط میانی باشگاه رئال مادرید، در دقیقه ۱۶ فرصت داشت این طلسم را بشکند. ضربه‌ی پای راست و زمینی او از روی خط عرضی محوطه‌ی جریمه‌ی هلند اما به دیرک عمودی کشید و به بیرون رفت.

شاگردان پائولو بنتو در ادامه بارها خود را به درون محوطه‌ی جریمه هلند رساندند، اما ضربات آخرشان یا به بیرون تور دروازه‌ی حریف برخورد می‌کرد یا با اختلاف نسبت به دروازه به بیرون می‌رفت. مارتن استِکِلِنبورگ، سنگربان هلند، هم دو موقعیت طلایی مهاجمان حریف را با واکنش خوب خود بی‌نتیجه گذاشت.

امید هلند به صعود به یک‌چهارم نهایی اما در دقیقه ۲۸ بار دیگر نقش بر آب شد: کریستیانو رونالدو سرانجام طلسم گل نزدن خود در جام ملت‌های اروپا ۲۰۱۲ را شکست و پاس هنرمندانه‌ی پریرا را وارد دروازه‌ی هلند کرد.

این گل روح تازه‌ای به بازی پرتغال دمید. تلاش دوباره‌ی هلند برای زدن گل برتری هم بر تحرک بازی بیشتر افزود. در ادامه اما پرتغال بود که مؤثرتر و خطرناک‌تر بازی می‌کرد. رونالدو در فاصله‌ی دقایق ۲۵ تا ۴۰ دست‌کم ۴ موقعیت بسیار خطرناک را بر روی دروازه‌ی هلند آفرید.

حرکت‌های پا به توپ زیبا، ضربه‌ی سر و شوت‌های از راه دور او بارها دروازه‌ی هلند را در آستانه‌ی فروریختن قرار دادند. او حتی در دقیقه ۴۲ در محوطه‌ی جریمه‌ی حریف دست خود را به سمت توپی دراز کرد که بر روی دروازه ارسال شده بود. این حرکت گران‌ترین فوتبالیست جهان هم اما نتیجه‌ای در بر نداشت.

شاگردان برت فان ماروایک هلندی در این دقایق عملا تنها دفع توپ می‌کردند و از سازماندهی حمله‌ای خطرناک بر روی دروازه‌ی پرتغال ناتوان بودند.

دو تیم در پایان ۴۵ دقیقه نخست با گل‌های فان در فارت و کریستیانو رونالدو به رختکن رفتند.

نیمه‌ی دوم

در ۴۵ دقیقه دوم هم روند دقایق پایانی نیمه‌ی نخست ادامه یافت. پرتغال حملات مؤثرتری ترتیب می‌داد و هلند از گزندگی کمتری برخوردار بود. خطاهای پی در پی، مشخصه‌ی بارز ۱۰ دقیقه نخست نیمه‌ی دوم دیدار دو تیم بود. یکی از خشن‌ترین این خطاها را یِترو ویلِمز هلندی انجام داد. حرکت او در دقیقه‌ی ۵۱ اولین کارت زرد این دیدار را از جیب نیکلا ریتسولی، داور ایتالیایی خارج کرد.

بازی دو تیم بدون رویداد خاصی تا دقیقه‌ی ۶۰ ادامه داشت. در این هنگام سرانجام فوتبال رو به جلوی پرتغال نتیجه داد و گل دوم این تیم به ثمر رسید. این گل اما توسط کمک‌داور به درستی آفساید اعلام شد.

سرمربیان دو تیم در ادامه تلاش کردند با تعویض برخی از بازیکنان قفل بازی را بگشایند. پائولو بنتو پرتغالی نلسون اولیویرا را به‌جای هلدر پوستیگا به زمین فرستاد و کوستودیو را به جای رائول مرلس. فان ماروایک هم ویلمز را بیون کشید و آفلای را جایگزین او کرد.

تعویض‌های پرتغال خوش‌یمن‌تر بودند: کریستیانو رونالدو با حرکتی دیدنی در دقیقه ۷۴ پاس زیبای نانی را به تور دروازه‌ی هلند رساند. این نتیجه پرتغال ۶ امتیازی را قطعا به مرحله‌ی یک‌چهارم نهایی می‌رساند. قرمزپوشان این تیم با وجود این دست از حمله برنداشتند.

چهره‌ی غم‌زده‌ی هواداران هلند در ورزشگاه خارکف

چهره‌ی غم‌زده‌ی هواداران هلند در ورزشگاه خارکف

مهم‌ترین موقعیت گلزنی هلند در دقیقه ۸۳ نصیب این تیم شد. فان در فارت، زننده‌ی تک‌گل هلند با ضربه‌ی پای راست از خط عرضی محوطه‌ی جریمه توپی را روانه‌ی دروازه‌ی پرتغال کرد که حتی از روی پاتریسیو، سنگربان این تیم، هم رسد شد. شاگردان بنتو اما خوش‌اقبال بودند که ضربه‌ی هنرمندانه‌ی ستاره‌ی هلندی با برخورد به دیرک عمودی دروازه به زمین بازی برگشت.

پرتغال سومین تعویض خود را هم در دقیقه ۸۸ انجام داد. سرمربی این تیم با بیرون‌کشیدن نانی هافبک و به زمین فرستادن رولاندو مدافع نشان داد که فصد حفظ نتیجه را دارد.

شاگردان او در ادامه با وجود بازی بیشتر تدافعی همواره در حمله خطرناک بودند. رونالدو که در این دیدار هنر خود را در هر زمینه‌ای نشان داده بود، در دقیقه ۹۰ فرصت داشت خود و پرتغال را سه‌گله کند. ضربه‌ی سرکش و زمینی او از حاشیه‌ی عرضی محوطه‌ی جریمه‌ی هلند اما به دیرک عمودی دروازه برخورد کرد.

حملات ضعیف هلندی‌ها در دقایق پایانی نیمه‌ی دوم هم نتیجه‌ای در بر نداشتند و این تیم در نهایت با سه شکست از سه دیدار مرحله‌ی گروهی یورو ۲۰۱۲، با رقابت‌های لهستان و اوکراین خداحافظی کرد.

با این حساب پرتغال با ۶ امتیاز به‌عنوان تیم دوم گروه دوم به مرحله‌ی بعدی صعود کرد. این تیم در یک‌چهارم نهایی با جمهوری چک، تیم نخست گروه اول، بازی خواهد کرد. آلمان هم با سه پیروزی از سه دیدار صدرنشین گروه مرگ شد. شاگردان یوآخیم لوو در مرحله‌ی بعد حریف یونان، تیم دوم گروه اول هستند.

در این گروه، در کنار هلند، دانمارک هم با ۳ امتیاز از راهیابی به مرحله‌ی بعد باز ماند.

نظرات بینندگان