کد خبر: ۶۶۹۹۰
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۵ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۱

موز فیلیپینی ۱۵۰۰ تومان شد/میوه‌های داخلی هنوز نوبرانه‌‌اند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فارس: این روزها در بازار میوه محصولی چون موز که با طی هزاران کیلومتر راه به کشور می‌رسد، بسیار ارزان‌تر به دست مصرف کننده می‌رسد تا میوه‌های داخلی که از اطراف و اکناف به میادین تره‌بار رسیده و در مغازه‌های سطح شهر توزیع می‌شوند.

هفته گذشته خبری از رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی مبنی بر ورود 750 هزار کارتن موز از کشور فیلیپین و ادامه دار بودن این واردات منتشر شد.

این مقام مسئول قول داد تا آخر هفته گذشته قیمت موز در عمده‌فروشی‌ها به 1200 تومان برسد در حالی که قیمت موز در همان زمان در خرده‌فروش‌ها 3 هزار تومان بود.

گزارش میدانی از سطح بازار حاکی است که در حال حاضر قیمت هر کیلوگرم موز در خرده‌فروشی‌ها به 1500 تومان کاهش یافته است و به دلیل گرانی میوه‌های داخل رغبت مردم به خرید این میوه هم بیشتر است.

بر اساس این گزارش موز که پس از حمل و طی هزاران کیلومتر از فیلیپین وارد کشور می‌شود نسبت به میوه‌های داخلی قیمت‌های مناسب‌تری دارد و بعداز گذشت بیش از یک ماه از ورود میوه‌های تابستانه به بازار هنوز قیمت‌ها میلی به کاهش ندارند.

بر اساس این گزارش در بازار میوه‌فروشی‌های جنوبی‌ترین نقطه تهران و نه در مغازه‌های لوکس شمال شهر هر کیلوگرم زردآلو 2500، آلبالو 3000، گیلاس 6000، انبه 5000، خربزه 2000، طالبی 1000، آلو 1500 تومان عرضه می‌شود.

این گزارش نشان می‌دهد که تقریبا اکثر میو‌های داخل و آن هم در جنوبی‌ترین نقطه شهر تهران از موز وارداتی که بعد از طی مسافت هزاران کیلومتر به کشور می‌رسد گرانتر هستند.

البته قیمت‌میوه در شمال شهر سرسام آور است و بعضاً خبرهایی از فروش عددی میوه در این مناطق می‌رسد.

چند ماه پیش دولت با اختصاص 24 میلیارد دلار اعتبار قرار شد با تأمین مواد اولیه تولیدکننده‌ها قیمت‌های بازار را تنظیم کند اما به نظر می‌رسد نه تنها قیمت‌های داخل متعادل نشده بلکه مشابه وارداتی آن قیمت‌های مناسب‌تری دارد.
نظرات بینندگان