کد خبر: ۶۶۹۹۳
تاریخ انتشار: ۲۹ : ۱۶ - ۲۹ خرداد ۱۳۹۱

کمبود آب و نوبت‌بندی در 5 استان و 10 شهر

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فارس: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور از نوبت‌بندی آب در پنج استان و 10 شهر کشور خبر داد.

سید مهدی ثمره هاشمی در پاسخ به اینکه چه تعداد شهر یا استان دارای تنش آبی هستند و احتمالاً با نوبت‌بندی آب روبه‌رو می‌شوند، گفت: در حال حاضر در پنج استان و حدود 10 شهر کشور نوبت‌بندی آب در حال اجراست که البته این نوبت‌بندی سبت به سال قبل از 14 شهر به 10 شهر کاهش یافته است.

وی گفت: این 10 شهر مورد اشاره دارای جمعیت 4 هزار نفری هستند، و هر کدام 1500 مشترک دارند که امیدواریم با طرح‌های در دست اجرا و تا پایان تیرماه 2 شهر دیگر از نوبت‌بندی خارج و به 8 شهر کاهش یابد.

به گفته وی، نوبت‌بندی و کمبود آب در 5 استان مورد اشاره شامل کرمان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان ، گیلان و بوشهر است.

* وجود اختلاف آبفایی‌ها درباره قیمت آب خام صحت ندارد

ثمره هاشمی در پاسخ به اینکه شرکت‌های آب منطقه‌ای نسبت به فروش آب خام به شرکت‌های آب و فاضلاب با قیمت پایین معترض هستند، اظهار داشت: قیمت تمام شده آب دو سال قبل با بررسی‌ و مطالعات مختلف و جلسات مفصل کارشناسی تعیین و به ستاد هدفمندی یارانه‌ها ارائه شد.

وی افزود: افزایش قیمتی که در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها صورت گرفت تنها 25 تا 30 درصد قیمت تمام شده آب را پوشش داد، اما این که شرکت‌های آب منطقه‌ای نسبت به فروش آب خام به شرکت‌های آب و فاضلاب معترض هستند به نظر یک موضوع درون سازمانی است چرا که هر دو از زیر مجموعه‌های وزارت نیرو هستند.

به گفته وی، تعیین قیمت فروش آب خام بر مبنای تصمیمات داخلی و درون سازمانی است و بحث قیمت چندان در درون شرکت‌ها و آبفا و شرکت‌های آب منطقه‌ای مطرح نیست.

*تأخیر پرداخت‌های خزانه همچنان ادامه دارد

ثمره هاشمی در پاسخ به اینکه با گذشت بیش از یکسال از اجرای هدفمندی یارانه‌ها آیا هنوز پرداخت‌های خزانه بابت فروش آب به شرکتهای آبفا با تأخیر انجام می‌شود ،گفت: پرداخت‌ها از سوی خزانه هنوز با تأخیر انجام می‌شود. به تازگی نیز دو جلسه در این خصوص برگزار شده و چندین جلسه هم برگزار خواهد شد تا مشکل تأخیرات به طور کلی حل شود.

وی افزود: شرکت‌های آب و فاضلاب کشور بالغ بر 250 میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستند که بخشی از این بدهی‌ها از طریق بودجه، بخشی از فروش اموال و دارایی و بخشی از فروش اوراق مشارکت و سهام دولتی‌ها پرداخت خواهد شد.

*طرح آبرسانی به دشت مرکزی ایران از مدتها قبل مطرح بود

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور در خصوص طرح آبرسانی به دشت مرکزی ایران گفت: طرح آبرسانی به دشت مرکزی ایران سال‌هاست که در ذهن‌ها مطرح شده است و بر روی آن تحقیقات وسیعی صورت گرفته است.

وی ادامه داد: دشت مرکزی ایران به شدت دچار کمبود منابع آب سطحی است و برای ادامه زندگی جمعیت ساکن در دشت مرکزی تأمین آب یکی از ضرورت‌ها است.

مدیرعامل آبفا اضافه کرد: هر نوع طرحی که بتواند بخش آب شرب و صنعت را احیا کند باید اجرایی و عملیاتی می‌شد به همین منظور در مرحله اول انتقال آب از دریای خزر به حجم 200 میلیون مترمکعب به دشت مرکزی ایران در دستور کار قرار گرفت.

وی خاطرنشان کرد: در ادامه این طرح و در مرحله دوم چندین خط انتقال دیگر به ظرفیت 500 میلیون مترمکعب در سال اجرایی خواهد شد.

به گفته ثمره هاشمی ،در کنار این طرح نیز، طرح شیرین‌سازی آب دریا است که عملیات اجرایی آن نیز با مشارکت بخش خصوصی آغاز شده است.

*افتتاح 41 طرح آبرسانی و 18 طرح فاضلاب در قالب مهر ماندگار

ثمره هاشمی گفت: در قالب طرح مهر ماندگار 41 طرح آبرسانی و 18 طرح فاضلاب تا پایان دولت دهم به افتتاح خواهد رسید.

وی افزود: دلیل عدم افتتاح این طرح‌ها نبود اعتبار لازم بود که امید است تا پایان دولت دهم با تأمین اعتبار لازم این طرح‌ها به پایان برسد.

به گفته وی، اتمام آبرسانی از سد ماملو به تهران، آبرسانی به کرمانشاه از سد گاوشان، آبرسانی به زاهدان از چاه نیمه زابل و تکمیل طرح فاضلاب تهران از نمونه طرح‌های افتتاح شده در قالب مهر ماندگار هستند.

*آب تهران باکیفیت است،مشکل از آبرسانی های خصوصی است

مدیرعامل آب و فاضلاب کشور در خصوص کیفیت آب تهران گفت:به جرات می توان گفت آب تهران یکی از با کیفیت‌ترین آب‌های شرب کشور و خاورمیانه است.

وی ادامه داد: در سال 89 مشکلاتی در برخی از نقاط تهران به شکل محدود برای کیفیت آب وجود داشت که با اقداماتی این مشکلات بر طرف شد.

ثمره هاشمی افزود: هنوز یک یا دو درصد از مشکلات آب تهران برطرف نشده است که البته این مشکلات مربوط به آبرسانی های خصوصی است.

وی ادامه داد: بحث وجود این آبرسانی‌های خصوصی در قوه قضائیه مطرح شده است ،بنابراین تا زمانی که بحث آبرسانی از سد ماملو به تهران و آبرسانی از سد تنظیمی کرج تکمیل نشود، این مشکل برطرف نخواهد شد.

نظرات بینندگان