کد خبر: ۶۷۰۵۵۷
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۳ - ۲۰ فروردين ۱۴۰۱

رییس مدیریت بحران تهران: مبدأ گرد و غبار، کشور عراق است؛ مسئولیتش بر عهده شهرداری نیست

علی نصیری رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص علت آلودگی هوای تهران گفت: مبدأ توفان از کشور عراق است و با توجه به این موضوع، مسئولیت کنترل وضعیت برعهده شهرداری نیست. به گفته نصیری، این وضعیت تا امروز با توجه به پیش‌بینی وزش باد تند در ساعات بعدازظهر، احتمال تشدید وضعیت گرد و غبار در عصر امروز ۲۰ فروردین‌ماه نیز وجود دارد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: شاخص آلودگی هوا به شدت بالا رفت، کارشناسان هشدار دادند که کودکان، افراد سالخورده و بیماران قلبی از خانه خارج نشوند اما منشأ این آلودگی بی‌سابقه در تهران و سایر کلانشهرهای کشور چیست و چه کسی مقصر است؟

شاخص آلودگی هوا در روزهای پایانی فروردین ۱۴۰۱ به بر روی عدد ۵۰۰ قرار گرفت که در سال‌های اخیر شاخص آلودگی در پایتخت به ندرت به این رقم نزدیک شده بود؛ گرد و غبار آسمان تهران را فرا گرفت و هر لحظه اخبار متفاوتی از شبکه‌های مجازی دراین خصوص منتشر می‌شود.

برخی ریزگردهای کشورهای همسایه را دلیل این آلودگی عنوان می‌کنند و برخی دیگر افزایش آلاینده‌ها را به پایان محدودیت‌های ترددی و افزایش استفاده از منابع آلاینده هوا را، با این حال هنوز مسئولان محیط زیست در این زمینه اعلام نظر جدی نکرده‌اند.

آلودگی هوای تهران داخلی و ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و یا صنایع نیست

با این حال برخی از مسئولان مدیریت شهری در ابتدای شروع آلودگی هوا اظهار نظرهای متفاوتی کردند که اولین اظهار نظر مربوط بود که واکنش سخنگوی شهرداری و رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران که تلاش کرد این آلودگی هوا به گردوغبار کشورهای همسایه ربط بدهد.

عبدالمطهر محمدخانی در صفحه شخصی خود در توئیتر در خصوص آلودگی شدید هوای تهران نوشت: آلودگی هوای تهران داخلی و ناشی از فعالیت وسایل نقلیه و یا صنایع نیست. کانون گردوغبار کشورهای غرب و شمال غربی ایران و ناشی از پدیده تغییر اقلیم، خشکسالی و بیابان‌زایی است. از نگاه سخنگوی شهرداری تهران تغییر اقلیم، یک مسئله ملی و فراملی است که تلاش سازمان محیط زیست و وزارت خارجه را می‌طلبد.

وی در ادامه نوشت: شهرداری تهران با ارائه اطلاعات دقیق ماهواره‌ای از شرکت کنترل کیفیت هوا به این کمیته و آمادگی همه‌جانبه برای افزایش ظرفیت ناوگان حمل و نقل عمومی در کنار دولت و مردم خواهد بود؛ بهتر است شهروندان در این وضعیت بحرانی گرد و غبار از منزل خارج نشوند و البته سازمان پیشگیری از مدیریت بحران شهر تهران دراین باره هشدارهایی داده است.

مبدأ طوفان کشور عراق بود/مسئولیت کنترل وضعیت برعهده شهرداری نیست

همچنین علی نصیری رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران در خصوص علت آلودگی هوای تهران گفت: مبدأ طوفان از کشور عراق است و با توجه به این موضوع، مسئولیت کنترل وضعیت برعهده شهرداری نیست.

به گفته نصیری، این وضعیت تا امروز با توجه به پیش‌بینی وزش باد تند در ساعات بعدازظهر، احتمال تشدید وضعیت گرد و غبار در عصر امروز ۲۰ فروردین‌ماه نیز وجود دارد.

مردم پنجره‌ها را بسته نگه‌دارند و در صورت امکان در محیط‌های دارای سامانه تهویه مطبوع قرار بگیرند

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران به مردم توصیه کرد که از انجام فعالیت‌های خارج از منزل اجتناب کنند و حضور خود را در فضای آزاد کاهش دهند. توصیه می‌شود مردم به ویژه افرادی که دارای مشکلات تنفسی هستند، از ورزش سنگین در فضای باز اکیداً خودداری کنند. همچنین  مردم پنجره‌ها را بسته نگه‌دارند و در صورت امکان در محیط‌های دارای سامانه تهویه مطبوع قرار بگیرند.

نصیری این نکته را نیز گفت که اگر افراد با مشکلاتی از قبیل تنگی نفس، سرفه و درد قفسه سینه مواجه شدند ضمن انجام برنامه‌های درمانی خود و مشورت با پزشک‌شان حتی‌المقدور از حضور در معرض گردوغبار پرهیز کنند.

وی تاکید کرد: برای جلوگیری از آلودگی مواد غذایی و آب آشامیدنی از پوشش مناسب برای ظروف استفاده کنند، پیش از قرار دادن مواد غذایی در یخچال، باید گردوغبار موجود روی مواد زدوده شود. شهروندان تهرانی از ماسک استفاده کنند، ماسک‌های معمولی در این شرایط توصیه نمی‌شود و بهتر است در این وضعیت مردم از ماسک‌های فیلتردار استفاده کنند؛ هرچند بهترین اقدام این است که از منزل خارج نشوند.

رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران خاطرنشان کرد: شرایط فعلی و وقوع گرد و غبار با وضعیت آلودگی هوا متفاوت است و مسئولیت کنترل گردوغبار با شهرداری نیست و این نهاد تنها به عنوان عضو در کمیته حضور خواهد داشت. هر تدبیری اندیشیده شود، انجام خواهد شد.

به گفته وی، امروز هم این آلودگی وجود دارد اما کمتر می شود؛ بیشتر ریز گردها از عراق و کمتر از اردن و عربستان است.

استاندار تهران: وضعیت هوای تهران رو به بهبود است

اما استاندار تهران در این باره می‌گوید: وضعیت هوای تهران امروز (شنبه) بهتر شده و هم اکنون شاخص زیر ۲۰۰ است.

محسن منصوری اظهار کرد: بر اساس بررسی کارشناسان هواشناسی کیفیت هوای تهران رو به بهبود است به همین منظور تعطیلی مراکز آموزشی و ادارات لغو شد.

به گفته وی، تهران روز گذشته برای ساعاتی خطرناک شده بود که با وزش باد وضعیت بهتر شد.

استاندار تهران همچنین به مردم توصیه کرد که از تردد در فضای باز خودداری کنند.

همچنین رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم وزارت بهداشت  در خصوص آلودگی هوا شدید در نقاطی از کشور که دچار طوفان و گرد و غبار شده‌،‌ گفت:  به علت ورود طوفان گرد و غبار به تهران و شهرهای غربی و شمال غربی کشور، افرادی شامل سالمندان،‌ بیماران قلبی- عروقی، کودکان و... حساس شمرده می‌شوند و باید احتیاط کنند.

عباس شاهسونی افزود: بر اساس دستورالعمل توصیه شده مبتلایان به بیماری‌های ریوی، قلبی، سالمندان و کودکان از منزل خارج نشوند و فعالیت‌های خود را به حداقل برسانند. سایر افراد نیز می‌بایست از فعالیت‌های طولانی و سنگین و ورزش در خارج از منزل خودداری کنند همچنین تعطیلی فعالیت‌های ورزشی در فضای باز تا فردا نیز الزامی‌ است.

وی ادامه داد: وجود چنین شرایط جوی سبب افزایش بیماری‌های قلبی، ریوی و مرگ زودرس در بیماران قلبی و سالمندان می‌شود همچنین افزایش شدید علائم تنفسی در کل جمعیت نیز اتفاق خواهد افتاد. شاخص  هوا بیش از ۳۰۰ است و این اخطاری جدی برای سلامت انسان‌ها است. باید بدانیم که تمام افراد جامعه تحت تاثیر آثار این آلودگی هوا خواهند بود.

 شهر تهران به یکی از آلوده ترین شهر جهان تبدیل شده است

با این حال رئیس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای اسلامی شهر تهران در یک رشته توییت در صفحه شخصی خود نوشت: در شرایط آلودگی هوا و وجود ذرات معلق زیر ۱۰ میکرون با شاخص ۵۰۰ppm، شهر تهران به یکی از آلوده ترین شهر جهان تبدیل شده است. علاج واقعه را باید قبل از وقوع کرد. تعطیلی مدارس و ادارات راه حل نبوده و نیست، مُسَکِنی برای گذر از وضعیت بحرانی است.

 سید جعفر تشکری‌هاشمی ادامه داد: اینبار هم به دلیل حفظ جان و سلامت شهروندان، باید تعطیلی تهران، مدارس و ادارات را پیشه گرفت اما هنوز برای اجرای اقدامات کارشناسی با عزم و اراده ملی دیر نیست! وضعیت قرمزتر آلودگی هوا و مرگ و میر  هزاران شهروند از آنچه تصور می‌کنیم به ما نزدیکتر  است.

بر اساس این گزارش، سال‌هاست که آلودگی هوا گریبانگیر تهرانی‌هاست و در ادوار گذشته این مشکل برطرف نشده و هر بار مسکن‌های موقتی برای رفع این مشکل در نظر گرفته اند مانند تعطیلی مدارس، زوج و فرد از در منزل و ....

یکی از راه کارهای مهم  رفع آلودگی هوا توسعه حمل ونقل عمومی با رویکرد مترو است که در این دوره مدیریت شهری قرار است اقداماتی صورت گیرد. البته گفته می شود آلودگی فعلی ربطی به خودورها ندارد وریزگردهای کشورهای همسایه مقصر اصلی هستند.

برخی خواستار شدند که امروز تهران تعطیل شود اما استانداری تهران این کار را نکرد و گفت آلودگی در روز جاری کمتر خواهد شد.

هم اکنون شاخص لحظه ای کیفیت هوای تهران بر روی عدد ۱۷۴ قرار دارد و برای همه گروه ها آلوده است.

بدلیل آلودگی هوا امروز (شنبه) دیدار تیم های فوتبال پرسپولیس تهران و آلومینیوم آراک که قرار بود عصر امروز در ورزشگاه آزادی برگزار شود لغو شد.

نظرات بینندگان