کد خبر: ۶۷۰۹۱۵
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۴ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱

طالبان: کمک‌های بشردوستانه به افغانستان سیاسی نشود

درحالیکه کشورهای غربی ادامه کمک‌ها به افغانستان را به رعایت مسایل حقوق بشری مشروط کرده است، معاون سخنگوی طالبان خواست تا کمک‌های بشردوستانه را سیاسی نکند
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: درحالیکه کشورهای غربی ادامه کمک‌ها به افغانستان را به رعایت مسایل حقوق بشری مشروط کرده است، معاون سخنگوی طالبان خواست تا کمک‌های بشردوستانه را سیاسی نکند.

«بلال کریمی» معاون سخنگوی طالبان با تاکید بر اینکه مسایل سیاسی و انسانی باید از همدیگر جدا باشند از جامعه جهانی خواست تا از کمک‌های بشردوستانه به عنوان ابزار فشار علیه طالبان استفاده نکند.

کریمی گفت: ما از جامعه جهانی می‌خواهیم که ارائه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان را سیاسی نکند و این موضوع را با امکان تحصیل دختران بالای کلاس ششم مرتبط نسازد.

این درحالی است که اخیراً نمایندگان ویژه اتحادیه اروپا از جمله فرانسه، آلمان، ایتالیا، نروژ، انگلیس و آمریکا در نشستی توافق کردند که میزان و نوع کمک‌های بین‌المللی به افغانستان به رعایت مسایل حقوق بشری از جمله حق دختران برای آموزش در تمام سطوح تحصیلی بستگی خواهد داشت.

«عبدالله الدرداری» رئیس برنامه توسعه‌ای سازمان ملل در افغانستان چندی قبل تاکید کرد که بدون برنامه قوی برای احیای معیشت مردم افغانستان، رسیدگی به بحران بزرگ انسانی در این کشور بسیار دشوار است.

وی افزود که روشن است، کمک‌های بشردوستانه کافی نیست. اگر ما می‌خواهیم بار چالش‌های بشری را کاهش دهیم، باید درباره معیشت مردم کاری کنیم.

رئیس برنامه توسعه‌ای سازمان ملل در افغانستان اظهار داشت که از ماه اگوست تاکنون، تولید ناخالص داخلی افغانستان 25 درصد کاهش یافته است.

 

 

 

نظرات بینندگان