کد خبر: ۶۷۰۹۵۲
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۶ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱

راهکاری برای کاهش وزن کودکان مبتلا به چاقی

نتایج یک تحقیق جدید تایید می‌کند افزایش دسترسی به یک برنامه مدیریت وزن سالم با محوریت نوجوانان از جمله جراحی چاقی یا کاهش وزن برای دستیابی به بهترین نتایج طولانی‌مدت بسیار مهم است زیرا نوجوانان مبتلا به چاقی تا بزرگسالی همچنان به همین ترتیب رشد می‌کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

 نتایج یک تحقیق جدید تایید می‌کند افزایش دسترسی به یک برنامه مدیریت وزن سالم با محوریت نوجوانان از جمله جراحی چاقی یا کاهش وزن برای دستیابی به بهترین نتایج طولانی‌مدت بسیار مهم است زیرا نوجوانان مبتلا به چاقی تا بزرگسالی همچنان به همین ترتیب رشد می‌کنند.

ایسنا: به نقل از نیوزوایز، نتایج این تحقیق نشان داد نوجوانان مبتلا به چاقی که تحت عمل جراحی لاپاراسکوپی اسلیو گاسترکتومی(LSG)، یک روش جراحی برای کاهش اندازه معده و کاهش مقاومت به انسولین، قرار گرفتند، بدون توجه به سن آنان در زمان جراحی از آسیب همزمان ارگان‌ها و چاقی کمتر آسیب دیدند. این روش در مورد کودکان زیر ۱۳ سال اعمال می‌شود.

این تحقیق که توسط جراحان اطفال در بیمارستان کودکان هاسنفیلد در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک و بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی آمریکا هدایت شد، نشان داد نوجوانانی که یکی از والدین‌شان تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته‌اند، قبل از عمل جراحی کاهش وزن، وزن بیشتری داشتند که این موضوع نشان‌دهنده ماهیت خانوادگی چاقی مزمن است.

چاقی دوران کودکی زمانی اتفاق می‌افتد که وزن کودک نسبت به سن و قد خود بسیار بیشتر باشد. این مساله یک نگرانی پیچیده و جدی برای سلامت عمومی است که همچنان شیوع آن در حال افزایش است. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها چاقی کودکان ۱۴.۴ میلیون نوزاد، کودک و نوجوان ۲ تا ۱۹ ساله را تحت تاثیر قرار می‌دهد. میزان چاقی در طول همه‌گیری کووید ۱۹ در مقایسه با دوره قبل از همه‌گیری حدود ۲ برابر شده است. این افزایش سریع‌ در کودکان کوچک‌تر و در سن مدرسه بیشتر مشهود بود.

دکتر جون تاشیرو، سرپرست این تحقیق و جراح کودکان و همچنین متخصص در جراحی چاقی در برنامه وزن سالم نوجوانان، از بیمارستان کودکان هاسنفیلد در مرکز پزشکی دانشگاه نیویورک و استادیار در بخش جراحی کودکان در بخش جراحی می‌گوید: اگر چاقی اثرات منفی بر سلامت کلی دارد، پس چرا زودتر به آن توجه نکنیم؟ پرداختن به مواجهه با این مورد و با مداخلات اولیه تا زمانی که ایمن باشد، پیامدهای منفی مانند فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، مشکلات اسکلتی عضلانی، مشکلات تنفسی، اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد.

برای نوجوانان بالای ۱۳ سال که دارای شاخص توده بدنی(BMI) ۳۵ یا بالاتر هستند و از طریق اقدامات سنتی کاهش وزن ناموفق بوده‌اند یا از شرایط سلامتی مرتبط با چاقی رنج می‌برند، جراحی چاقی یک درمان ایمن و موثر برای ایجاد یک زندگی سالم‌تر و فعال‌تر است.

تعداد فزاینده‌ای از تحقیقات به‌ طور خاص برای بررسی ایمنی و اثربخشی جراحی چاقی در این جمعیت جوان‌تر همراه با گزارش‌های اخیر که بر مشکلات پزشکی مرتبط با سلامتی بسیاری که نوجوانان مبتلا به چاقی شدید با آن‌ها روبه‌رو هستند، طراحی شده است. این تحقیقات منجر به پدیدار شدن یک اجماع ملی در حمایت از این رژیم درمانی برای جمعیت‌های جوان‌تر شده است. با این حال ارائه تسهیلات برای این منظور محدود است. به‌ همین دلیل بیماران جوان‌تر ممکن است مانند افراد مسن‌تر به جراحی چاقی دسترسی نداشته باشند.

تحقیق جدید اثرات سابقه جراحی چاقی والدین و همچنین سن در زمان عمل را روی ۳۲۸ نوجوانی که بین ژانویه ۲۰۱۰ تا دسامبر ۲۰۱۹ در بیمارستان ملی کودکان در واشنگتن دی سی تحت جراحی لاپاراسکوپی اسلیو گاسترکتومی(LSG) قرار گرفتند، ارزیابی کرد. در میان ۳۱ درصد از بیماران، در نوجوانان کمتر از ۱۶ سال هیچ تفاوتی در روند کاهش وزن در مقایسه با ۶۹ درصد نوجوانان ۱۶ سال یا بالاتر نشان داده نشد.

نتایج این تحقیق همچنین نشان داد ۷۶ بیمار با سابقه جراحی والدین دارای وزن مطلق بالاتری در زمان مراجعه بودند که این موضوع نشان دهنده تبعیت از ماهیت خانوادگی و چندژنی چاقی است.

تاشیرو می‌گوید: اگرچه هیچ تفاوتی در نتایج کاهش وزن برای آن دسته از بیمارانی که والدین آنان جراحی چاقی داشته‌اند یا نداشته‌اند، وجود نداشت اما با توجه به جثه سنگین‌تر آنان در سن جراحی ممکن است اطمینان از دسترسی زودتر به مراقبت از این کودکان و نوجوانان سودمند باشد.

برنامه‌های چند رشته‌ای کاهش وزن نوجوانان بر کودک و خانواده تمرکز دارد و به مسائل روانی، اجتماعی، تغذیه‌ای، هورمونی، ژنتیکی، فعالیت، عصبی و خواب که ممکن است در افزایش وزن دخیل باشد، می‌پردازد. محققان این تحقیق تاکید می‌کنند بیمارستان‌های مستقل کودکان یا بیمارستان‌هایی که در یک مرکز بزرگتر فعال است، برای ارائه جراحی چاقی به بیماران جوان‌تر به‌ ویژه آنانی که کمتر از ۱۶ سال سن دارند، در موقعیت منحصر به‌ فردتری قرار دارند.

ایوان نادلر، محقق ارشد این تحقیق و مدیر برنامه جراحی کاهش وزن کودکان و نوجوانان در بیمارستان ملی کودکان عنوان می‌کند: نتایج این تحقیق نشان می‌دهد جراحی چاقی برای نوجوانان جوان‌تر به اندازه کودکان بزرگتر موثر است. نوجوانان و جوانان مبتلا به چاقی شدید با موانع مهم زیادی برای دسترسی به جراحی چاقی متابولیک مواجهند و در زمان انتظار برای درمان ممکن است بیماری‌های مرتبط با چاقی به رشد خود ادامه دهد و بر سلامت آنان تاثیر بگذارد. ما به‌ عنوان پزشک باید با هم همکاری کنیم تا در صورت لزوم این موانع را از بین ببریم؛ بنابراین جوانان بیشتری که به این درمان ایمن و موثر نیاز دارند، باید بتوانند آن را دریافت کنند.

برای درک بیشتر از مزایای مداخله زودهنگام جراحی چاقی تحقیقات بیشتر در مورد چگونگی ایجاد بیماری‌های همراه در درازمدت در نوجوانان مبتلا به چاقی ضروری است.

نتایج این تحقیق به‌ صورت آنلاین در مجله Surgical Endoscopy، مجله انجمن جراحان گوارش و آندوسکوپی آمریکا، منتشر شد.

نظرات بینندگان