کد خبر: ۶۷۰۹۶۶
تاریخ انتشار: ۲۸ : ۱۷ - ۲۲ فروردين ۱۴۰۱

سه شرط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی

رئیس سازمان خصوصی آزادسازی سهام دولتی در وثیقه بانکها، اختصاص سهام درونی خودروسازها (تودلی) به بازپرداخت تسهیلات، اصلاحات و شفافیت مالی این شرکت‌ها و تجمیع سهام صندوق بازنشستگی کشوری، سهام درونی خودروسازها و سهام دولتی ایران خودرو و سایپا برای عرضه را، سه شرط واگذاری خودروسازان اعلام کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صدا و سیما: رئیس سازمان خصوصی سازی امکان واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی را منوط به اجرای سه شرط دانست.

حسین قربانزاده آزادسازی سهام دولتی در وثیقه بانکها، اختصاص سهام درونی خودروسازها (تودلی) به بازپرداخت تسهیلات، اصلاحات و شفافیت مالی این شرکت‌ها و تجمیع سهام صندوق بازنشستگی کشوری، سهام درونی خودروسازها و سهام دولتی ایران خودرو و سایپا برای عرضه را، سه شرط واگذاری خودروسازان اعلام کرد.

وی با بیان اینکه، ایران خودرو و سایپا زیر مجموعه وزارت صمت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) هستند گفت: این دو خودروساز در سال‌های گذشته، وام‌هایی دریافت کرده اند و برای ضمانت وام هایشان سهام دولتی را در وثیقه بانک‌ها قرار دادند که تاکنون تسویه نشده است بنابراین سازمان خصوصی سازی تا آزادسازی وثیقه، امکان عرضه سهام این دو خودروساز را ندارد.

وی با اشاره به سهام‌های دولتی ۵ درصدی ایران خودرو و ۱۷ درصدی سایپا افزود: بغیر از این سهام‌های وثیقه‌ای که طلایی محسوب می‌شود این دو خودروساز سهام‌های درون سازمانی (تودلی) هم دارند که باید همراه با سهام دولتی واگذار شود.

قربانزاده اضافه کرد: سهام درونی (تودلی) ۳۵ تا ۴۰ درصدی این دو شرکت به اضافه سهام برخی شرکت‌ها که مجوز وکالت فروش به دولت را داده اند مثل صندوق بازنشستگی کشوری باید با سهام وثیقه نزد بانک‌ها تجمیع شود که متقاضی انگیزه بیشتری برای خرید سهام داشته باشد.

وی با اشاره به اقدامات اولیه سازمان خصوصی سازی برای آمادگی عرضه سهام ایران خودرو و سایپا گفت: کار اصلی با وزارت صمت و خودروسازان است تا رفع توثیق شود و اگر آزاد سازی صورت گیرد مسلما تا شهریور آینده، دو خودروساز خصوصی می‌شود.

نظرات بینندگان