کد خبر: ۶۷۱۲۸۰
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۴ - ۲۴ فروردين ۱۴۰۱

هوای کرج در حالت ناسالم برای تمام گروه ها قرار گرفت

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد: هوای شهرستان کرج با قرار گرفتن در حالت اضطرار برای تمام گروه های جامعه ناسالم شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد: هوای شهرستان کرج با قرار گرفتن در حالت اضطرار برای تمام گروه های جامعه ناسالم شد.

فردین حکیمی روز چهارشنبه افزود: بر اساس آخرین اعلام ایستگاه های سنجش آلودگی هوای استان البرز، شاخص بر خط کیفیت هوا (ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون) در ایستگاه سنجش متروی کرج بر روی عدد ۱۵۵ قرار گرفته است.

وی اظهار داشت: همچنین شاخص آلودگی در شهرستان های فردیس و ساوجبلاغ به ترتیب بر روی اعداد ۱۳۳ و ۱۴۰ قرار دارد که بیانگر ناسالم بودن کیفیت هوا برای گروه های حساس می باشد.

وی با بیان اینکه کیفیت هوا در شهرستان های اشتهارد و نظرآباد نیز قابل قبول می باشد، گفت: شاخص آلودگی در این شهرستان ها به ترتیب ۹۸ و ۹۷ است.

وی به اقدامات در وضعیت قرمز اضطرار اشاره و از جمله توصیه های عمومی که بایستی از طریق رسانه ها اطلاع رسانی شود را مشارکت عمومی و خودداری از هرگونه فعالیت که منجر به افزایش آلودگی هوا شود، عنوان کرد.

حکیمی همچنین جلوگیری از روشن کردن آتش در معابر، سوزاندن لاستیک، عملیات قیرکاری، عمرانی و مانند آن، کاهش فعالیت های بدنی بیماران قلبی و ریوی و مبتلا به آسم، به خصوص در فضای باز،  خودداری از خروج غیر ضروری از منزل و رعایت الگوی مصرف سوخت و دقت لازم در استفاده از وسایل حرارتی آبگرمکن، بخاری و تأسیسات گرمایشی به منظور جلوگیری از افزایش بی رویه درجه حرارت در فضاهای مسکونی، تجاری و اداری دانست.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز همچنین به وظایف نهادها و سازمان های ذیربط در شرایط ناسالم ۲۰۰-۱۵۱ بر اساس مصوبه شورای عالی ترافیک شهرهای کشور اشاره کرد و گفت: در اجرای این مصوبه بایستی پلیس راهنمایی و رانندگی و فرماندهی انتظامی از تردد تمام وسایل نقلیه موتوری دارای پلاک شخصی، عمومی و دولتی فاقد برچسب معاینه فنی معتبر با توقف و اعمال قانون جلوگیری کند.

وی ادامه داد: همچنین شهرداری ها از انجام تمام فعالیت های عمرانی که موجب تشدید آلودگی هوا می شود؛ مانند ساخت و سازهای شهری، پروژه های عمرانی شهرداری جلوگیری کنند.

حکیمی اضافه کرد: در شرایط اضطرار آلودگی هوا دستگاه های دیگری همچون مراکز بهداشت و درمان، اورژانس، دستگاه های اجرایی، سازمان حفاظت محیط زیست، صنعت و معدن و سازمان پخش فرآروده های نفتی و امثال آن  دارای وظایفی می باشند.

استان البرز دارای ۹ ایستگاه سنجش آلودگی هوا است

 

نظرات بینندگان