کد خبر: ۶۷۱۴۹۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۹ - ۲۵ فروردين ۱۴۰۱

مشکلات کارخانه تعطیل‌شده کیان‌تایر رفع می‌شود

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه در ادامه بازدید‌های میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، به مدت بیش از ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که دارای ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری است بازدید کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: رئیس قوه قضائیه در ادامه بازدید‌های میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، به مدت بیش از ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که دارای ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری است بازدید کرد.

حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضائیه صبح امروز در ادامه بازدید‌های میدانی خود از مراجع و مراکز قضایی، به مدت بیش از ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که دارای ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری است بازدید کرد و از نزدیک در جریان کم و کیف خدمت‌رسانی قضایی به مردم و مراجعان در این واحد قضایی قرار گرفت.

علاوه بر دیدار بدون واسطه با مردم و مراجعه کنندگان به دستگاه قضایی، آسیب‌شناسی از روند‌ها و فرایند‌های موجود در مراکز و مراجع قضایی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام محسنی اژه‌ای از بازدید‌ها و سرکشی‌های خود از واحد‌های قضایی است؛ این مهم در جریان بازدید امروز قاضی‌القضات از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر نیز مورد توجه بود و رئیس قوه قضاییه با نگاهی تخصصی و موشکافانه، روند‌های موجود در این واحد قضایی را مورد ارزیابی قرار داد.

رئیس دستگاه قضا در ابتدای این بازدید از تمام ۸ شعبه بازپرسی و ۱۳ شعبه دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر همچنین دفتر اظهار نظر و ثبت کل این دادسرا بازدید به عمل آورد و ضمن کسب اطلاع از آمار پرونده‌های موجودی، ورودی و مختومه این ۲۱ شعبه و فرآیند دریافت و ارجاع پرونده‌ها در آنها، به طور موردی به مطالعه چند پرونده پرداخت و پس از مداقه و دقت‌نظر در کیفیت و تاریخ مندرج بر روی پرونده‌ها، مشخصاً خطاب به قضات تحقیق و دادیاران این واحد قضایی بر اعمال نهایت دقت و سرعت در رسیدگی به پرونده‌ها و فوریت در ارجاع آن‌ها به مراجع قضایی بعدی برای پیشگیری از اطاله دادرسی‌ها تاکید کرد.

اژه‌ای در حین این بازدید با مشاهده یک ضابط قضایی که برای پیشبرد امور پرونده‌ای در دادسرای اسلامشهر حضور داشت، از او در باب فرآیند‌های کاری و مسائلی که ضابطین با آن‌ها مواجه هستند سوالاتی را مطرح کرد و به مطالعه اجمالی پرونده در دست ضابط مزبور پرداخت.

وی هنگام سرکشی از یکی از شعب بازپرسی دادسرای اسلامشهر پس از آنکه متوجه شد قاضی تحقیق این شعبه طی یک هفته اخیر از دادیاری به بازپرسی ارتقاء یافته، توصیه‌ها و نصیحت‌هایی را خطاب به این بازپرس جوان مطرح کرد و مشخصاً به او تذکر داد که میان مجرمان حرفه‌ای و خطرناک و افرادی که از روی غفلت یا فریب‌خوردگی جرمی را مرتکب شده‌اند تمییز و تفکیک قائل شود و ضمن آراسته کردن خود به تقوا و صبر و بردباری، پیوسته درصدد جلب رضایت مردم و مراجعه کنندگان برآید، چرا که تلاش برای جلب رضایت مردم و مراجعه‌کنندگان به دستگاه قضایی علاوه بر داشتن اجر اخروی سبب پیشگیری از شکل‌گیری پرونده‌های جدید و کاهش آمار ورودی پرونده‌ها می‌شود.

رئیس عدلیه این نکته را نیز گوشزد کرد که تصدی امر خطیر قضا، مستلزم صبر و تحمل و بردباری بسیار است و باید از خداوند استمداد بطلبیم که به همه ما سعه صدر، تشخیص درست و استقامت در راه حق را عنایت فرماید.

مناسب نبودن فضای فیزیکی دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر و مشکلاتی که بدین سبب برای قضات، کارکنان و ارباب رجوع به این مرکز قضایی پیش می‌آید، موردی بود که در جریان این بازدید مورد توجه اژه‌ای قرار گرفت.

وی همچنین از زحمات و خدمات بی‌شائبه و مجاهدانه کارکنان دادسرای عمومی و انقلاب اسلامشهر که برخی از آن‌ها از اهالی این منطقه نیستند و از مسافت‌های دور هر روز صبح برای ارائه خدمات قضایی به مردم در این واحد حضور می‌یابند، تقدیر به عمل آورد.

در خلال بازدید رئیس قوه قضائیه از دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر، نماینده کارگران کارخانه تعطیل شده کیان‌تایر نیز که در این مرجع قضایی حضور داشت از مشکلات و موانع پیش‌آمده بر سر راه این کارخانه و حدود هزار کارگر آن سخن گفت که محسنی اژه‌ای ضمن تاکید بر اهمیت تولید و اشتغالزایی در کشور اعلام کرد که بنا بر دستور هفته گذشته صادره به رئیس کل دادگستری استان تهران، با فوریت پیگیری درخصوص رفع مشکلات کارخانه کیان‌تایر و بازگشت به کار کارگران زحمتکش این واحد تولیدی انجام خواهد گرفت.

پس از بازدید از ساختمان دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر که مزین به نام شهید حاج قاسم سلیمانی است، محسنی اژه‌ای از شعب دادگستری شهرستان اسلامشهر اعم از شعب کیفری، حقوقی، خانواده و اجرای احکام آن نیز بازدید به عمل آورد.

در جریان این بازدید نیز رئیس قوه قضائیه از مسؤولان و متصدیان مربوطه در خصوص فرایند رسیدگی، موجودی و نوع پرونده‌ها، سوالاتی را مطرح کرد و توصیه‌هایی را خطاب به آن‌ها پیرامون ارتقای کیفیت خدمت‌رسانی به مراجعه‌کنندگان اظهار داشت.

همانطور که اشاره شد آسیب‌شناسی از روند‌ها و فرایند‌های موجود در مراکز و مراجع قضایی یکی از اصلی‌ترین اهداف حجت‌الاسلام اژه‌ای از بازدید‌ها و سرکشی‌های خود از واحد‌های قضایی است؛ در دی ماه سال گذشته در هنگام بازدید رئیس قوه قضائیه از دادسرای کارکنان دولت، رفع ابهامات در آمار‌های ناظر بر پرونده‌های قضایی و پرهیز از عدم ارجاع به موقع پرونده‌ها برای لحاظ آمارگرایی مورد تاکید رئیس عدلیه قرار گرفت و وی در این راستا دستوراتی را خطاب به معاون اول قوه قضائیه و سایر مسؤولان قضایی صادر کرد.

بر همین اساس، یکی از نکات قابل توجه در شعب دادگستری اسلامشهر رفع مشکلات و ابهامات آماری و وجود آمار‌های متقن ناظر بر پرونده‌ها در این مرجع قضایی بود؛ امری که مورد تاکید موکد رئیس قوه قضائیه در راستای انسداد منافذ فساد و پیشگیری از اطاله دادرسی است و روز گذشته در راستای این مهم، ۱۸ طرح پایلوت مرتبط با رفع مشکلات سازوکار‌های آماری در مراکز و مراجع قضایی با حضور معاون اول دستگاه قضا عملیاتی شد؛ البته در یکی از شعب دادگستری اسلامشهر، رئیس قوه قضائیه به وجود برخی ابهامات در آمار‌های مرتبط با پرونده‌های قضایی این شعبه پی برد و تذکرات لازم را برای رفع آن صادر کرد.

رئیس عدلیه در جریان بازدید از دادگستری اسلامشهر هنگام مواجه شدن با یکی از کارشناسان رسمی دادگستری توصیه‌ها و تذکراتی را به وی در راستای رفع چالش‌ها و آسیب‌های امر کارشناسی مطرح کرد و از وی سؤالاتی تخصصی در باب معضلاتی نظیر وجود تناقضات در کارشناسی‌ها، رانت در موضوع پرونده‌های ارجاعی به کارشناسان، کمبود مستندات در پرونده ارجاعی به کارشناسی، پذیرش همزمان پرونده‌های ارجاعی توسط یک کارشناس و ... مطرح کرد.

اژه‌ای در هنگام بازدید خود از یکی از شعب کیفری دادگستری شهرستان اسلامشهر، خطاب به قاضی مستقر در این شعبه توصیه‌های مهمی را درخصوص اهمیت علم قاضی برای احراز و انتساب بزه به متهم مطرح کرد و بر رعایت توأمان حقوق متهمان و شکات نیز تاکید کرد.

وی در ادامه بازدید خود از دادگستری شهرستان اسلامشهر، هنگام حضور در یکی از شعب اجرای احکام این مرجع قضایی، ضمن تاکید بر ضرورت اعمال نظارت ویژه بر واحد‌های اجرای احکام، تذکراتی را درخصوص اعمال نهایت دقت در بخش اجرای احکام مطرح کرد.

در خلال نشست هم‌اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی در روز ۲۱ فروردین ماه جاری بود که محسنی اژه‌ای با اشاره به دستور خود به مقامات و مسؤولان قضایی در سراسر کشور برای صدور مجوز به نماینده‌های مجلس برای بازدید از بخش‌ها و مراکز مختلف قضایی گفت: از نظر ما بازدید نمایندگان مجلس و سایر مسؤولان از بخش‌ها و مراکز مختلف قضایی و احصاء نواقص و ایرادات زیرمجموعه‌های قضایی و ارائه راه‌حل از سوی آنها، نه تنها بلااشکال که مفید و مثمرثمر است و ما از این موضوع استقبال می‌کنیم.

شریفیان نماینده مردم اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در جریان این بازدید، اطلسی از مسائل کلان و خرد این شهرستان را تقدیم رئیس قوه قضائیه کرد و رئیس عدلیه ضمن استقبال از این موضوع به این نماینده مجلس و فرماندار اسلامشهر توصیه کرد که با تشکیل کارگروه‌هایی تخصصی متشکل از مسؤولان بخش‌های مختلف شهرستان اسلامشهر و رئیس دادگستری این شهر، به احصاء و اولویت‌بندی مشکلات و معضلات این شهرستان مبادرت ورزند.

شایان ذکر است، در حاشیه حضور رئیس قوه قضائیه در دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر تعدادی از مراجعه‌کنندگان و وکلای حاضر در این مرجع قضایی مسائل و مشکلات خود را با قاضی‌القضات در میان گذاشتند.

همچنین همزمان با حضور رئیس دستگاه قضا در دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اسلامشهر، نیرو‌های مرکز ارتباطات مردمی قوه قضائیه نیز در این مرجع قضایی مستقر شدند تا درخواست‌ها و نامه‌های مردمی را برای ترتیب اثر دادن جمع‌آوری کنند.

انجام بازدید‌های میدانی و سرکشی از مراکز و مراجع قضایی اعم از دادگستری‌ها، دادسراها، زندان‌ها و سایر سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی یکی از رویه‌های مدیریتی محسنی اژه‌ای در منصب ریاست دستگاه قضاء است و وی علاوه بر سفر‌های استانی و بازدید‌ها و سرکشی‌هایی که در جریان این سفر‌ها از مراکز و مراجع قضایی انجام می‌دهد.

نظرات بینندگان