کد خبر: ۶۷۲۱۴۷
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۰ - ۳۰ فروردين ۱۴۰۱

پنتاگون: شهر ماریوپل اوکراین هنوز سقوط نکرده

جان کربی سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که شهر ماریوپل در جنوب اوکراین با وجود تداوم حملات روسیه هنوز سقوط نکرده است. او گفت که نیروهای اوکراینی به مقاومت و دفاع "شجاعانه" از ماریوپل و سایر شهرها در دونباس ادامه می دهند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: سخنگوی وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) اعلام کرد که شهر ماریوپل در جنوب اوکراین با وجود تداوم حملات روسیه هنوز سقوط نکرده است.

جان کربی سخنگوی پنتاگون عصر دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران گفت که نیروهای اوکراینی به مقاومت و دفاع "شجاعانه" از ماریوپل و سایر شهرها در دونباس ادامه می دهند.

وی ادعا کرد، روسیه به رغم تحمل خسارات قابل توجه در چند هفته گذشته، همچنان اکثریت توان رزمی خود را در اختیار دارد.

وی اضافه کرد: روسیه در تلاش است از اشتباهات خود در شمال اوکراین درس بگیرد و نیروهای روسیه هنوز با مشکلات لجستیک و کنترل و فرماندهی دست و پنجه نرم می کنند.

کربی ادعا کرد انتصاب یک فرمانده جدید در اوکراین نشان می‌دهد که روسیه برای بهبودی فرماندهی و کارآمدتر شدن حملات خود تلاش می کند. آمریکا ارزیابی می کند که روسیه هنوز با بسیاری از این مشکلات مواجه است.

وی با اشاره به ارسال توپخانه هوتزر به اوکراین گفت که آمریکا در روزهای آینده آموزش مربیان نظامی اوکراینی برای استفاده از ۱۵ سامانه توپخانه هوتزر را آغاز خواهد کرد.

کربی همچنین گفت که آمریکا هنوز نمی تواند حمله نیروهای روسیه به انبارهای تسلیحات غربی در نزدیکی لویو را تایید کند.

وی توضیح داد که آمریکا همچنان در حال ارزیابی خسارات به اهداف است و گفت هنوز هیچ نشانه ای وجود ندارد که کمک های غربی در اوکراین هدف قرار گرفته اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه ۲۱ فوریه ۲۰۲۲ (دوم اسفند ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوگانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۲۴ فوریه (۵ اسفند ۱۴۰۰) نیز حمله ای نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو - کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. جنگ در اوکراین و واکنش‌ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

نظرات بینندگان