کد خبر: ۶۷۲۳۲۵
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۰۹ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۱

وزیر خزانه‌داری آمریکا: قیمت بالای غذا می‌تواند ۱۰ میلیون نفر را به فقر بکشاند

جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا در یک هیئت بلندپایه گفت: جنگ روسیه در اوکراین با شوک‌های قیمت و عرضه که بر فشارهای تورمی جهانی افزوده است، وضعیت ناامنی غذایی شدید که جهان با آن مواجه است را بدتر کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا: جنت یلن، وزیر خزانه‌داری ایالات‌متحده آمریکا در یک هیئت بلندپایه گفت: جنگ روسیه در اوکراین با شوک‌های قیمت و عرضه که بر فشارهای تورمی جهانی افزوده است، وضعیت ناامنی غذایی شدید که جهان با آن مواجه است را بدتر کرده است.

یلن با استناد به تخمین‌های اولیه که نشان می‌دهد قیمت‌های بالاتر غذا به تنهایی می‌تواند حداقل ۱۰ میلیون نفر را در سراسر جهان به فقر بکشاند، گفت: بیش از ۸۰۰ میلیون نفر یا ۱۰ درصد از جمعیت جهان حتی قبل از جنگ، از ناامنی غذایی مزمن رنج می‌بردند.

یلن افزود که کشورها باید از محدودیت‌های صادراتی که می‌تواند قیمت‌ها را بیشتر کند اجتناب کنند و در عین حال برای حمایت از جمعیت آسیب‌پذیر و کشاورزان اقدام کنند. کریستین لیندنر، وزیر دارایی آلمان نیز بر آن تاکید کرد.

به نقل از رویترز، یلن گفت که تقویت انعطاف‌پذیری بلندمدت حیاتی است و از موسسات مالی بین‌المللی خواست تا به کاهش کمبود جهانی کود و اختلالات زنجیره تامین مواد غذایی و منابع حیاتی کمک کنند. آنها می‌توانند سرمایه‌گذاری در ظرفیت کشاورزی و انعطاف‌پذیری برای تقویت تولید داخلی موادغذایی را افزایش دهند. وزارت خزانه‌داری گفت که تامین منابع مالی اضافی، از جمله از بخش خصوصی، بسیار مهم است.

کریستالینا جورجیوا، رئیس صندوق بین‌المللی پول هم عنوان کرد که بحران امنیت‌غذایی فشار بیشتری را بر ۶۰ درصد کشورهای کم‌درآمد در تنگنای بدهی یا نزدیک به آن وارد می‌کند. او گفت: گرسنگی بزرگ‌ترین مشکل قابل حل جهان است و موضوع مهم، زمان اقدام قاطع است.

نظرات بینندگان