کد خبر: ۶۷۲۴۹۹
تاریخ انتشار: ۱۹ : ۲۳ - ۳۱ فروردين ۱۴۰۱

اوکراین با پیشنهاد سازمان ملل برای آتش بس چهار روزه موافقت کرد

وزارت امورخارجه اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد، با پیشنهاد سازمان ملل برای توقف درگیری‌ها در طول جشن عید پاک مسیحیان در هفته جاری موافق است.وزارت خارجه اوکراین تاکید کرد، این آتش بس چهار روزه می‌تواند به غیر نظامیان اجازه دهد تا از مناطق درگیری و حساس خارج شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: وزارت امورخارجه اوکراین روز چهارشنبه اعلام کرد، با پیشنهاد سازمان ملل برای توقف درگیری‌ها در طول جشن عید پاک مسیحیان در هفته جاری موافق است.

به گزارش"اسپوتنیک"، وزارت خارجه اوکراین در بیانیه‌ای تصریح کرد: اوکراین همواره متعهد به حل و فصل صلح آمیز و دیپلماتیک مناقشه (با روسیه) بوده است. ما همچنین با پیشنهاد آتش بس بشردوستانه که توسط مارتین گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری در جریان سفرش به اوکراین ارائه شده بود، موافقت کردیم.

وزارت خارجه اوکراین تاکید کرد، این آتش بس چهار روزه می‌تواند به غیر نظامیان اجازه دهد تا از مناطق درگیری و حساس خارج شوند.

 آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز گذشته خواستار برقراری آتش بس چهار روزه در اوکراین همزمان با "هفته مقدس" مسیحیان ارتدوکس شد.

وی در جمع خبرنگاران افزود: دوره چهار روزه عید پاک مسیحیان ارتدوکس باید لحظه‌ای برای اتحاد جهت نجات جان‌ها و ادامه گفت وگو برای پایان دادن به رنج در اوکراین باشد.

دبیرکل سازمان ملل اظهار داشت: به جای گرامی داشت زندگی جدید، این عید پاک مصادف با حمله روسیه در شرق اوکراین است. تمرکز شدید نیروها و تسلیحات جنگی (در شرق اوکراین) ، این نبرد را ناگزیر خشونت‌بارتر، خونین‌تر و مخرب‌تر می‌کند.

گوترش خواستار توقف بشردوستانه جنگ از پنجشنبه مقدس تا یکشنبه عید پاک مسیحیان در ۲۴ آوریل شد و تصریح کرد: درخواست عید پاک برای اوکراین، امکان بازگشایی کریدورهای بشردوستانه را فراهم می‌کند.

گریفیتس معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه و هماهنگ کننده کمک‌های اضطراری که به تازگی از اوکراین بازگشته، قرار است برای برقراری مذاکرات میان مسکو و کی‌یف به ترکیه سفر کند.

وی روز دوشنبه به وقت محلی در جمع خبرنگاران اعلام کرد قصد دارد اواخر این هفته به ترکیه برود تا با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه دیدار کرده و راه‌هایی که سازمان ملل می‌تواند بوسیله آن‌ها از روند حفظ صلح و مذاکرات بین اوکراین و روسیه حمایت کند، شناسایی کند.

نظرات بینندگان