کد خبر: ۶۷۵۸۹۳
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۳ - ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۱

وزیر علوم: پذیرش دانشجو ۲۰ درصد افزایش می‌یابد؛ این، به نفع مناطق محروم است

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم از برگزاری جلسه مشترک بین سازمان سنجش آموزش کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد برای نحوه اعمال ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی خبر داد و تاکید کرد که این افزایش پذیرش به نفع مناطق محروم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: وزیر علوم از برگزاری جلسه مشترک بین سازمان سنجش آموزش کشور، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد برای نحوه اعمال ۲۰ درصد افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی علوم پزشکی خبر داد و تاکید کرد که این افزایش پذیرش به نفع مناطق محروم است.

محمدعلی زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز پنجشنبه در حاشیه شصت و نهمین همایش معاونان دانشجویی دانشگاه‌های کشور و در جمع خبرنگاران درباره هدف از برگزاری همایش معاونان دانشجویی گفت: هدف از برگزاری این همایش، هماهنگی‌های لازم برای بررسی مطالبات دانشجویی و نیاز‌های دانشجویان در دانشگاه‌های دولتی است. بحث مدیریت خوابگاه ها، سلف سرویس‌ها و ایاب و ذهاب دانشجویان، شیوه خدمات دهی به دانشجویان مدنظر است که لازم است هماهنگی‌هایی صورت گیرد.

وی درباره تغییر آزمون سراسری، هوشمندسازی کنکور‌ها و اجرایی سازی آن از سال جاری گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی مصوباتی درباره آزمون سراسری دارند و قوانینی تصویب کرده اند. سازمان سنجش باید هماهنگی‌های لازم درباره مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام دهد؛ اما اقدامات صورت گرفته به جهت پیشگیری از هرگونه اشکالاتی در آزمون سراسری است. به عنوان مثال تعداد پاسخنامه‌ها از یکی به ۲ یا ۳ برای هر زیر گروه آموزشی افزایش یافته است، به گونه‌ای که برای هر یک یا ۲ درس یک پاسخنامه جدا طراحی و تلاش شده به صورت سیستماتیک‌تر و منظقی‌تر آزمون‌ها برگزار شود که دغدغه داوطلبان نسبت به کنکور کاهش یابد. اما در خصوص نحوه تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون سراسری مصوباتی را شورای عالی انقلاب فرهنگی دارد که در حال بررسی و نهایی شدن است.

به گفته زلفی گل، اگر این مصوبه نهایی و ابلاغ شود در سال‌های بعد، علاوه بر کنکور، سوابق تحصیلی دانشجویان هم به جای تاثیر مثبت، تاثیر قطعی در نتایج آزمون خواهد داشت.

وی درباره افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها نیز گفت: اگر دانشگاهی خواستار افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو باشد این کار صورت می‌گیرد، اما تلاش می‌کنیم بر اساس نیاز دانشگاه ها، این افزایش اعمال شود.

وزیر علوم افزود: در بحث افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو، ارایه خوابگاه‌ها و امکانات رفاهی بسیار مهم است. اگر برخلاف تعداد دانشجویان، پذیرش بیشتری انجام گیرد دانشگاه‌ها در ارایه خدمات رفاهی به مشکل می‌خورند.

زلفی گل در مورد افزایش پذیرش دانشجو در رشته‌های علوم پزشکی، خاطرنشان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد ظرفیت رشته‌های پزشکی مصوبه‌ای دارد که بر اساس آن باید ۲۰ درصد افزایش یابد که به نفع مناطق محروم است. سازمان سنجش آموزش کشور و شورای سنجش و پذیرش دانشجو در این زمینه جلساتی داشتند و قرار شد جلسه کارشناسی مجدد بین سازمان سنجش، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد برای نحوه اعمال این ۲۰ درصد برگزار شود.

نظرات بینندگان