کد خبر: ۶۷۶۰۰۰
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۱ - ۲۳ ارديبهشت ۱۴۰۱

کره شمالی اولین تلفات خود را از کرونا اعلام کرد

کره شمالی اولین مورد رسمی مرگ را بر اثر ابتلا به ویروس کرونای ۲۰۱۹ در محدوده مرز‌های خود اعلام کرده و خبرگزاری رسمی این کشور نیز گفته است ده‌ها هزار نفر از مردم از عارضه تب در رنجند. روز جمعه رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد ۶ نفر در این کشور بعد از تب شدید جان خود را از دست داده‌اند و در این میان تست کووید ۱۹ یک نفر مبتلا به سویه اومیکرون مثبت بوده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

بی بی سی: کره شمالی اولین مورد رسمی مرگ را بر اثر ابتلا به ویروس کرونای ۲۰۱۹ در محدوده مرزهای خود اعلام کرده و خبرگزاری رسمی این کشور نیز گفته است ده‌ها هزار نفر از مردم از عارضه تب در رنجند.

روز جمعه رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرد ۶ نفر در این کشور بعد از تب شدید جان خود را از دست داده‌اند و در این میان تست کووید ۱۹ یک نفر مبتلا به سویه اومیکرون مثبت بوده است.

در این گزارش آمده است که ۱۸۷ هزار نفر مبتلا به تب نیز "قرنطینه و در حال درمان" هستند.

براساس گزارش این رسانه بیماران تب‌دار قرنطینه شده و تحت مراقبت و درمان قرار می‌گیرند.

درحالی که برخی متخصصان معتقند ویروس کرونا پیش از این هم در کره شمالی وجود داشته، مقام‌های دولتی پیونگ یانگ روز پنجشنبه برای اولین بار نخستین مورد رسمی ابتلا به کووید ۱۹ را اعلام کردند.

به گفته این مقام‌ها سویه امیکرون ویروس کرونا در پایتخت شایع شده و مقررات قرنطینه در پی آن اعلام شده است.

با وجود این روز جمعه رسانه دولتی این کشور گزارش داد همه‌گیری از محدوده پایتخت فراتر رفته و تبی که دلیل آن هنوز نامشخص است از اواخر ماه آوریل به یکباره در کشور شایع شده است.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی می‌گوید نزدیک به ۳۵۰ هزار نفر به این تب مبتلا شده‌اند اما مشخص نمی‌کند که چه تعداد تست تشخیصی کرونا در این میان مثبت بوده است.

تصویری که رسانه دولتی کره شمالی منتشر کرده مقام‌های ارشد دولت این کشور را نشان می‌دهد که با ماسک به دیدار رهبر این کشور رفته‌اند تا درباره همه‌گیری کرونا تصمیم‌گیری کنند.

تحلیل‌گران می‌گویند تازه‌ترین آمار اعلام شده از سوی رسانه‌ دولتی که در آن از تبی نامعلوم در کل کشور شایع شده احتمالا از دشواری کره شمالی در مقابله با شیوعی بی‌سابقه حکایت می‌کند.

جمعیت ۲۵ میلیون نفری کره شمالی به دلیل نبود برنامه واکسیناسیون در برابر بیماری آسیب‌پذیر است و به نظام درمانی مناسبی نیز دسترسی ندارد.

سال گذشته کره‌شمالی پیشنهاد جامعه بین‌المللی برای تامین میلیون‌ها دوز واکسن آسترازنکا و واکسن ساخت چین را رد کرد و در عوض مدعی شد که با بستن مرزهایش در ابتدای سال ۲۰۲۰ توانسته ویروس کووید ۱۹ را مهار کند.

کره شمالی با کره جنوبی و چین مرز مشترک دارد. هر دو کشور با شیوع گسترده ویروس کرونا دست و پنجه نرم کردند.

در حال حاضر چین با چالش مهار موج تازه‌ای از سویه اومیکرون در شهرهای بزرگش روبروست.

روز جمعه خبرگزاری مرکزی کره شمالی، رسانه دولتی این کشور گزارش داد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی از مرکزی درمانی دیدار کرده و درجریان جزئیات شیوع ویروس کووید ۱۹ در این کشور قرار گرفت.

براساس این گزارش رهبر کره شمالی این موج از ابتلا را یک بحران سلامت جمعی جدی خوانده است.

روز پنجشنبه تلویزیون کره شمالی برای اولین بار آقای جونگ را در حالی نشان داده که در جلسه‌ای با مقام‌های ارشد کشور که ماسک به صورت دارند، شرکت کرده است.

خبرگزاری دولتی کره شمالی می‌گوید رهبر این کشور برای مهار ویروس فوریت حداکثری اعلام کرده که ظاهرا شامل قرنطینه‌های محلی و محدودیت تجمع در اماکن کاری می‌شود.

نگرانی از آن است که یک همه ‌گیری گسترده در کره شمالی ورود اقلام ضروری اولیه را دشوارتر از پیش کند و به وخیم‌تر بحران شدن غذا در این کشور منجر شود.

در پی اعلام خبر رسمی شیوع کرونا، کره جنوبی برای کمک اعلام آمادگی کرده اما پیونگ‌یانگ هنوز پاسخی نداده است.

نظرات بینندگان