کد خبر: ۶۷۶۲۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۲۰ - ۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱

وزیر علوم: تعرفه‌های غذا و خوابگاه دانشگاه‌ها افزایش نخواهد یافت

وزیر علوم گفت: افزایش قیمت‌ها در اثر یک جراحی اقتصادی حاصل شده که در دانشگاه‌ها نیز تبعاتی خواهد داشت، اما با کمک دولت تصمیمی بر افزایش تعرفه‌ها، غذا و خوابگاه نخواهیم داشت.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

صداوسیما: وزیر علوم گفت: افزایش قیمت‌ها در اثر یک جراحی اقتصادی حاصل شده که در دانشگاه‌ها نیز تبعاتی خواهد داشت، اما با کمک دولت تصمیمی بر افزایش تعرفه‌ها، غذا و خوابگاه نخواهیم داشت.

 محمدعلی زلفی‌گل امروز ۲۴ اردیبهشت در ادامه سفر خود به مشهد، در نشست خبری در محل پارک علم و فناوری خراسان درباره اینکه سیاست آموزش عالی کاهش تعداد دانشجو است یا افزایش آن، اظهار کرد: دانشگاه‌ها در نظام جمهوری اسلامی استقلال دارند، خودشان به بلوغ رسیدند و تعیین ظرفیت را دانشگاه‌ها خودشان مشخص می‌کنند.

وی افزود: البته برای ایجاد رشته‌های جدید و تاسیس دانشکده‌های جدید وزارت علوم ، استاندارد‌هایی دارد که هر دانشگاهی با رعایت این استاندارد‌ها می‌تواند دانشجو جذب کند. دانشگاه‌های بزرگ به درجه‌ای رسیدند که خودشان برای میزان جذب دانشجو تصمیم می‌گیرند. ملاک هم داشتن استاندارد‌های آموزشی، سرانه رفاهی، خوابگاهی و ورزشی است.


وی همچنین با توجه به ایرادات مقام معظم رهبری مبنی بر تعدد کتب درسی در مقاطع تحصیلی، چه تغییراتی در کتابهای درسی دانشگاهی باید ایجاد شود، گفت: بخش قابل توجهی از محتوای دانشگاه‌ها کتاب‌های لاتین است. نخستین کاری که در بدو ورود به وزارت علوم انجام دادیم، واگذاری طرح شیوه‌نامه تالیف کتب درسی در دانشگاه‌ها به موسسه پژوهش و برنامه‌ریزی آموزش عالی بود که از آن موسسه درخواست داشتیم در قالب یک طرح پژوهشی مطالعات مالی و فراملی انجام دهد تا کتاب تالیفی بومی چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد. البته کتاب تالیفی بومی باید بسته فرهنگی و هویت‌سازی داشته باشد تا دانشمندانی که در یک موضوع خاص در ابعاد ملی و فراملی صاحب نظر هستند، در حین تدریس عکس و زندگی‌نامه آنان لحاظ شود.

زلفی‌گل در خصوص وضع آموزشی خراسان رضوی افزود: خوشبختانه خراسان رضوی به لحاظ تعدد مراکز دانشگاهی و نوع رشته‌هایی که در آن دائر است وضع خوبی دارد و جزو استان‌های پیشرو در کشور محسوب می‌شود، البته نقش وجود حرم امام رضا (ع) در این منطقه باید به طور ویژه لحاظ شود. سعی داریم آمایش آموزش عالی در قسمت‌هایی که باعث ارتقای کیفیت آموزش عالی می‌شود را در اولویت قرار دهیم. اینکه بخواهیم دانشگاه‌ها را محدود و یا حذف کنیم در دستور کار قرار ندارد. در پارک‌های علم و فناوری نیز محدودیتی قائل نیستیم؛ هر پارکی که تولیدی داشته باشد که مورد نیاز کشور باشد قطعا حمایت خواهد شد.

احداث پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران

وی ادامه داد: با برخی از کشور‌های همسایه درباره دیپلماسی علمی و فناوری مذاکراتی داشته‌ایم که مقرر شد پارک علم و فناوری بین‌المللی ایران را با هزار هکتار در استان تهران احداث کنیم.

وزیر علوم در باره حمایت از دانشجویان مناطق محروم گفت: امسال ۲۰ درصد پذیرش دانشجویان پزشکی افزایش پیدا کرد که این میزان را به مناطق محروم اختصاص داده‌ایم. دانشگاه‌هایی که در مناطق محروم قرار دارند مورد توجه ویژه قرار خواهند گرفت. همچنین برای رشد آنان شرایطی ایجاد خواهیم کرد تا استقلال بیشتری داشته باشند.

زلفی‌گل با اشاره به استخدام اعضای هیات علمی در دانشگاه‌های غیرانتفاعی گفت: پیشنهاداتی را به اتحادیه دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای نوع جدیدی از استخدام اعضای هیات علمی داده‌ایم. در تلاشیم نوع جدیدی از به کارگیری به گونه‌ای باشد که در دادن مجوز رشته‌ها به آن‌ها کمک کند تا توسعه پیدا کنند.

نظرات بینندگان