کد خبر: ۶۷۶۷۴۹
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۱۷ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

سارق موزه بوعلی اشیاء بدلی سرقت کرده بود

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اعلام اینکه سارق مخزن موزه آرامگاه بوعلی شناسایی و اشیا مسروقه به مخزن بازگردانده شده است، گفت: اشیاء به سرقت رفته بدلی بوده و برای سارق پرونده قضایی تشکیل شده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا : مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان با اعلام اینکه سارق مخزن موزه آرامگاه بوعلی شناسایی و اشیا مسروقه به مخزن بازگردانده شده است، گفت: اشیاء به سرقت رفته بدلی بوده و برای سارق پرونده قضایی تشکیل شده است.

علی مالمیر سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت‌ماه در جمع خبرنگاران افزود: مخزن اشیاء تاریخی در محوطه آرامگاه بوعلی که محل نگهداری اشیاء و آثار تاریخی دوره‌های مختلف است در فرصت تعطیلات کرونایی به سرقت رفته بود.

وی با اشاره به اینکه ساخت مخزن امن با استانداردهای بین‌المللی برای حفاظت از اشیا لازم است، اظهار کرد: در سایت موزه میدان امام شهر همدان تمام آثار نمایش داده خواهد شد و برای نمایش دیگر آثار نیز تصمیم‌گیری خواهد شد.

مالمیر همچنین از برگزاری ۸۷ برنامه همزمان با روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی در سطح استان خبر داد و گفت: این برنامه‌ها بر اساس روزشمار هفته میراث فرهنگی تدوین شده که گرامیداشت ثبت گنبد علویان در فهرست جهان اسلام در اول خردادماه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: نکوداشت یک سده فعالیت‌های باستان‌شناسی در محوطه هگمتانه و رونمایی از کتاب کاوش‌های هگمتانه که حاصل ۱۱ فصل کاوش دکتر صراف است دوم خردادماه برگزار خواهد شد.

مالمیر با اشاره به اینکه سه نشست تخصصی، پژوهشی در حوزهای باستان‌شناسی، معماری و شهرسازی و بافت‌های روستایی نیز برای اول خردادماه در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: تورهای مختلف بازدید از جاذبه‌ها و بافت‌های روستایی نیز برگزار می‌شود.

این مقام مسئول برگزاری وبینارهای تخصصی در حوزه میراث فرهنگی را دیگر برنامه تدارک دیده شده دانست و گفت: در حوزه میراث ناملموس نیز برنامه‌هایی پیش‌بینی شده است.

وی با اشاره به اینکه دوره آموزش گیاهان دارویی و بزرگداشت ورزش پهلوانی و زورخانه‌ای در سطح شهرستان‌ها انجام خواهد شد، شرح داد: بازدید دانش‌آموزان از تپه هگمتانه با هدف معرفی بیشتر این اثر ارزشمند برای این ایام در نظر گرفته شده است.

مالمیر با بیان اینکه در روز جهانی موزه بازدید از تمام موزه‌های سطح استان رایگان است، عنوان کرد: جشنواره عکس از روستاهای ورکانه، خاکو و سیمین و همچنین فیلم ۶۰ ثانیه‌ای از روستاها برگزار خواهد شد.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان همدان بزرگداشت مفاخر را دیگر برنامه این مدت عنوان کرد و گفت: به زودی کتاب مستندسازی میراث ناملموس استان با کمک بنیاد ایران شناسی وارد بازار نشر می‌شود.

وی با اشاره به اینکه کتاب حاصل یافته‌های هگمتانه نیز با همکاری بنیاد ایران شناسی منتشر خواهد شد، اظهار کرد: پرونده نهایی در بهار امسال به یونسکو ‌ارسال می‌شود و ارزیابان نیز سال آینده در همدان حضور خواهند یافت.

مالمیر با بیان اینکه برای تعیین مکان غار دودزا منتظر تعیین تکلیف وزارتخانه هستیم، تصریح کرد: اختلاف نظر درباره حوزه جغرافیایی این غار باید توسط وزارتخانه مشخص شود.

وی در رابطه با موضوع تحقیق و تفحص غار علیصدر هم بیان کرد: این امر حق قانونی مجلس است و ما نیز از آن استقبال می‌کنیم، از طرف دیگر ما دخالتی در موضوع هزینه‌کرد شرکت سیاحتی به لحاظ قانونی نداشتیم.

نظرات بینندگان