کد خبر: ۶۷۶۷۵۷
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱

امیرعبداللهیان پیشنهاد کرد: حضور تیم ملی فوتبال ‌و گردشگران غنایی در کیش

«محمد ابراهیم اول» وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری جمهوری غنا که در راس هیأتی برای برگزاری هفتمین نشست کمیسیون دائمی همکاری‌های مشترک ایران و غنا به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، امروز (سه شنبه) با حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد. امیرعبداللهیان در ادامه این دیدار، با توجه به راهیابی تیم ملی فوتبال غنا به جام جهانی قطر، با اشاره به وجود زیرساخت‌های مناسب و شرایط آب و هوایی جزیره کیش با قطر، حضور تیم ملی فوتبال و گردشگران غنایی را در این جزیره پیشنهاد کرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«محمد ابراهیم اول» وزیر فرهنگ، هنر و گردشگری جمهوری غنا که در راس هیأتی برای برگزاری هفتمین نشست کمیسیون دائمی همکاری های مشترک ایران و غنا به جمهوری اسلامی ایران سفر کرده است، امروز (سه شنبه) با حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه دیدار کرد.

در این دیدار که «توماس امبو مبا»، معاون وزیر امور خارجه غنا نیز حضور داشت، موضوعات مورد علاقه دو کشور مورد گفتگو و تبادل نظر قرار گرفت.

امیرعبدالهیان در این دیدار، برگزاری هفتمین نشست کمیسیون مشترک دو کشور را نشان‌دهنده عزم و اراده جدی دو کشور در گسترش مناسبت و همچنین رویکرد عملگرایانه جمهوری اسلامی ایران برای توسعه مناسبات و همکاری ارزیابی کرد و اظهار داشت: دولت کنونی به توسعه روابط و عملیاتی شدن توافقات توجه و تعهد جدی داشته و بدین منظور در اولین فرصت، اقدامات لازم و تبادل هیات برای ترسیم نقشه راه روابط دو کشور به غنا انجام خواهد شد.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به توانمندی های جمهوری اسلامی ایران در حوزه های بهداشتی، کشاورزی، صنعتی، دانش بنیان و نیز صادرات خدمات فنی و مهندسی آمادگی همکاری با غنا در حوزه های یاد شده را اعلام کرد.

امیرعبداللهیان همچنین از تلاش های وزارت جهاد کشاورزی به عنوان متولی کمیسیون مشترک قدردانی و ابراز امیدواری کرد شاهد گسترش بیش از پیش توسعه مناسبات باشیم.

وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با اشاره به تجربیات ارزنده جمهوری اسلامی ایران در حوزه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی در منطقه، با توجه به اینکه این موضوع از دغدغه ها و نگرانی های کشورهای آفریقایی است، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را جهت همکاری در این حوزه به ویژه در زمینه تبادل اطلاعات اعلام کرد.

امیرعبداللهیان در ادامه این دیدار، با توجه به راهیابی تیم ملی فوتبال غنا به جام جهانی قطر، با اشاره به وجود زیرساخت های مناسب و شرایط آب و هوایی جزیره کیش با قطر، حضور تیم ملی فوتبال ‌و گردشگران غنایی را در این جزیره پیشنهاد کرد.

محمد ابراهیم اول وزیر فرهنگ جمهوری غنا نیز ضمن تشکر و قدردانی از حمایت های جمهوری اسلامی ایران از کشور و مردم غنا در حوزه های کشاورزی، بهداشت و آموزشی، خواستار تقویت و گسترش همکاری ها در حوزه های دیگر، از جمله حمل و نقل دریایی و هوایی و ایجاد خط مستقیم پروازی، برای توسعه صنعت توریسم، به ویژه توریسم درمانی شد.

وزیر فرهنگ غنا با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه غرب آفریقا از کشور غنا به عنوان دروازه ورود به آن منطقه و توسعه مناسبات با سایر کشورهای همجوار یاد و از پیشنهادهای وزیر امور خارجه برای توسعه مناسبات استقبال کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت تبادل هیات، از وزیر امور خارجه کشورمان برای سفر به غنا دعوت به عمل آورد.

وزیر فرهنگ غنا در پایان با اشاره به روابط خوب و‌ رو به رشد دو کشور، آمادگی غنا را برای توسعه مناسبات در همه زمینه ها و بویژه حوزه های یاد شده اعلام کرد.

نظرات بینندگان