arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۷۱۹۲
تاریخ انتشار: ۴۸ : ۱۶ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

صادرات گاز روسیه به فنلاند از فردا متوقف می‌شود

شرکت دولتی گاز فنلاند "گازم" روز جمعه اعلان کرد که بر اساس اطلاع شرکت گاز روسیه "گازپروم"، جریان گاز طبیعی صادراتی از بامداد شنبه قطع خواهد شد. قرار است جریان گاز روسیه از ساعت چهار به وقت گرینویچ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت ماه) قطع شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: شرکت دولتی گاز فنلاند "گازم" روز جمعه اعلان کرد که بر اساس اطلاع شرکت گاز روسیه "گازپروم"، جریان گاز طبیعی صادراتی از بامداد شنبه قطع خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز؛ گازم که از پرداخت بهای گاز دریافتی گازپروم به روبل بر اساس درخواست روسیه از کشورهای اروپایی، خودداری کرده، چهارشنبه گذشته هشدار داده بود که روسیه نباید عرضه گاز را به علت اختلاف بر سر پرداخت بهای آن به روبل، قطع کند.

میکا ویلیانن مدیر عامل گازوم ضمن ابراز تاسف از متوقف شدن عرضه گاز طبیعی بر اساس قرارداد با روسیه، افزود: ما با دقت برای این شرایط آماده بوده ایم و در صورت مختل نشدن شبکه انتقال گاز، خواهیم توانست در ماه های آینده گاز مشتریانمان را تامین کنیم.

قرار است جریان گاز روسیه از ساعت چهار به وقت گرینویچ ۲۱ مه (۳۱ اردیبهشت ماه) قطع شود.

گازم اعلام کرده که به تامین گاز مشتریان در فنلاند از منابع دیگر مانند خط لوله بالتیککونکتور که این کشور را به استونی وصل می کند، ادامه خواهد داد.

همچنین از روز شنبه گذشته روسیه صادرات برق به فنلاند را قطع کرده است.

یک اپراتور و تامین کننده زیر مجموعه شرکت «اینتررائو» روسیه اعلام کرده بود که مسکو از روز شنبه جریان برق را به فنلاند به دلیل پرداخت نکردن قبوض معوقه، قطع می‌کند.

طبق بیانیه این شبکه، شرکت «راو نوردیک»، زیرمجموعه شرکت هلدینگ انرژی دولتی روسیه «اینتر رائو»، مستقر در هلسینکی، از ششم ماه مه هیچ مبلغی در ازای برق عرضه شده به فنلاند، دریافت نکرده است. راهی برای پرداخت پرداخت وجود ندارد و ما مجبوریم از ۱۴ مه برق رسانی را متوقف کنیم.

درحالی روسیه اقدام به قطع برق فنلاند کرده که رئیس جمهوری و نخست وزیر فنلاند ۲۲ اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در بیانیه‌ مشترکی تاکید کردند که به دنبال پیوستن هرچه سریع‌تر کشورشان به پیمان ناتو هستند.

این تصمیم فنلاند اعتراض روسیه را به همراه داشته و مقامات روسیه نسبت به پیامدهای این تصمیم هشدار داده‌اند.

خبرگزاری اینترفاکس روز جمعه به نقل از سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه گزارش داده که پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو، به افزایش تهدیدهای نظامی نزدیک مرز روسیه منجر شده و مسکو به اقدامات متقابل لازم دست می زند.

خبرگزاری ریانووستی نیز گزارش داده که شویگو گفته است روسیه با تشکیل ۱۲ یگان تازه در حوزه نظامی غربی خود به این اقدام واکنش نشان خواهد داد.

سوئد و فنلاند روز چهارشنبه به صورت رسمی درخواست پیوستن به این سازمان نظامی غربی را ارایه کرده اند.

وزارت امورخارجه روسیه نیز اعلام کرده که این کشور با توجه به شرایط عضویت سوئد در ناتو و برای مقابله با تهدید آن، اقدام خواهد کرد.

روابط غرب با مسکو از هنگام آغاز جنگ اوکراین در 24 فوریه (5 اسفند ماه) به شدت تیره و بحرانی شده است.

نظرات بینندگان