کد خبر: ۶۷۷۲۱۶
تاریخ انتشار: ۲۰ : ۲۰ - ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۱

مجلس موضوع توله یوزپلنگ‌های ایران را بررسی می‌کند / نماینده مجلس: وضعیت توله سوم بحرانی است

جلسه مشترک کمیسیون اصل ۹۰ و فراکسیون محیط زیست مجلس درباره مرگ یوزپلنگ‌های ایران فردا برگزار می‌شود. رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تولیدمثل یوز ایرانی در اسارت طی سال‌های گذشته گفت: تولد ۳ توله یوز ایرانی طی چند هفته گذشته بارقه‌های امید را در این زمینه رقم زده بود که متاسفانه به دلیل سهل‌انگاری‌های صورت گرفته تاکنون دو توله یوز تلف شده و وضعیت توله سوم نیز بحرانی است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مجلس موضوع توله یوزپلنگ‌های ایران را بررسی می‌کند / نماینده مجلس: وضعیت توله سوم بحرانی استایسنا: جلسه مشترک کمیسیون اصل ۹۰ و فراکسیون محیط زیست مجلس درباره مرگ یوزپلنگ‌های ایران فردا برگزار می‌شود.

سمیه رفیعی وضعیت توله یوزپلنگ ایرانی را بحرانی توصیف کرد و گفت: طی چند دهه اخیر علی‌رغم صرف اعتبارات داخلی و بین‌المللی همیشه جمعیت یوزهای ایرانی روندی کاهشی داشته است. به شکلی که هم‌اکنون جمعیت این گونه بر اساس طبقه‌بندی اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت در طبقه‌بندی «در معرض خطر بحرانی» قرار گرفته است.

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس با اشاره به تلاش‌های صورت گرفته برای تولیدمثل یوز ایرانی در اسارت طی سال‌های گذشته گفت: تولد ۳ توله یوز ایرانی طی چند هفته گذشته بارقه‌های امید را در این زمینه رقم زده بود که متاسفانه به دلیل سهل‌انگاری‌های صورت گرفته تاکنون دو توله یوز تلف شده و وضعیت توله سوم نیز بحرانی است.

نماینده مردم از ورود همزمان فراکسیون محیط زیست مجلس و کمیسیون اصل ۹۰ مجلس به این موضوع خبر داد و گفت: روز شنبه(۳۱ اردیبهشت) وضعیت حفاظت و اتفاقات رخ داده در این باره در جلسه‌ای با حضور مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست، کارشناسان و مسئولان پروژه احیای یوز در اسارت در مجلس شورای اسلامی برگزار می‌شود.

وی با اشاره به این که موضوع حفاظت از یوزپلنگ‌های ایرانی از حساسیت ویژه‌ای در مجلس برخوردار است خاطرنشان کرد: قطعا مجلس با هرگونه اهمال در این خصوص برخورد جدی خواهد کرد.

نظرات بینندگان