کد خبر: ۶۷۷۴۱۵
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۲۲ - ۳۱ ارديبهشت ۱۴۰۱

اردوغان: موافقت ترکیه با عضویت فنلاند و سوئد در ناتو مشروط خواهد بود

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شنبه شب گفت: تا زمانی که سوئد و فنلاند همبستگی خود با ترکیه علیه تروریسم را نشان ندهند، آنکارا هرگز موضع مثبتی درقبال عضویت این دو کشور نخواهد گرفت. استولتنبرگ در این باره به اردوغان گفت که ترس و هراس امنیتی متحدان باید در نظر گرفته شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه شنبه شب گفت: تا زمانی که سوئد و فنلاند همبستگی خود با ترکیه علیه تروریسم را نشان ندهند، آنکارا هرگز موضع مثبتی درقبال عضویت این دو کشور نخواهد گرفت.

به گزارش  رسانه‌های ترکیه‌ای، اردوغان این سخنان را در گفت وگو با ینس استولتنبرگ دبیرکل پیمان ناتو بیان کرده است.

استولتنبرگ در این باره به اردوغان گفت که ترس و هراس امنیتی متحدان باید در نظر گرفته شود.

در همین راستا، اردوغان از ماگدالینا اندرسون نخست وزیر سوئد خواست که انواع حمایت کشورش از گروهک‌های تروریستی را متوقف کند.

وی در این گفت وگوی تلفنی بر ضرورت پایان دادن دادن به حمایت سیاسی ومالی سوئد از گروهک‌های تروریستی و توقف تجهیز آنان به سلاح تأکید کرد.

وی همچنین بر ضرورت لغو محدودیتی که سوئد بر واردات صنایع دفاعی به دنبال آغاز عملیات "چشمه صلح" ترکیه در سوریه انجام داده است، تأکید کرد.

اردوغان مدعی شده است که آنکارا برای پاسخ به تهدیدات تروریستی نشأت گرفته از سوریه به سوی مرزهای خود مجبور به دست زدن به عملیات نظامی چشمه صلح در سوریه شده است.

رییس جمهوری ترکیه درعین حال در این تماس تلفنی گفته است که کشورش از سیاست درهای باز ناتو حمایت می کند و افزوده است که همبستگی میان اعضای ناتو، اصل کلیدی امنیت اعضا و امنیت مشترک آنها خواهد بود.

اردوغان جمعه شب نیز در تماس تلفنی با بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس تاکید کرد که آنکارا خواهان اطمینان از حمایت فنلاند و سوئد از ارزش‌های ناتو و توجه به نگرانی‌های مشروع ترکیه است.

اردوغان گفت که روابط سوئد و فنلاند با افراد و سازمان‌های وابسته به گروه تروریستی پ. ک. ک. مشکل اصلی در مقابل عضویت این دو کشور در ناتو است.

او ادامه داد: واکنش موجه افکار عمومی ترکیه به درخواست عضویت کشورهای حامی تروریسم در ناتو را نباید نادیده گرفت.

رئیس‌جمهوری ترکیه پیش از این به اعضای پارلمان کشورش گفت که آنکارا انتظار دارد کشورهای عضو ناتو، مسائل امنیتی ترکیه در مورد درخواست‌های فنلاند و سوئد برای پیوستن به ناتو را درک کرده و به آن احترام بگذارند.

اردوغان افزود: ما از متحدانمان انتظار داریم که حساسیت ما را درک کرده و به آن احترام بگذارند و از آن حمایت کنند.

وی تصریح کرد: ما نسبت به محافظت از مرزهای خود در برابر تروریسم حساس هستیم. هیچ یک از متحدان ما در ناتو چنین حساسیتی را نشان نداده‌اند.

رئیس جمهوری ترکیه ادامه داد: گسترش ناتو زمانی برای ما معنادار است که به حساسیت‌های ما احترام گذاشته شود. درحالی که از ما خواسته می‌شود از عضویت این کشورها در ناتو حمایت کنیم، از سوی دیگر آن‌ها از سازمان‌های تروریستی پ. ک. ک و ی. گ. ب حمایت می‌کنند و این به معنای تناقض است.

اردوغان با اشاره غیر مستقیم به فنلاند و سوئد گفت: شما اعضای گروه‌های تروریستی را به ما تحویل نمی‌دهید و از ما می‌خواهید از عضویت شما در ناتو حمایت کنیم.

رئیس جمهور ترکیه تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به محروم کردن ناتو از امنیت جواب بله بدهیم.

برای پذیرش عضو جدید در این ائتلاف نظامی، رسیدن به اجماع در میان همه اعضا الزامی است؛ بنابراین از نظر تئوری، ترکیه قادر به جلوگیری از الحاق سوئد و فنلاند است.

سخنان اردوغان در حالی مطرح می شود که جو بایدن رئیس جمهور آمریکا از پیشنهاد سوئد و فنلاند برای عضویت در ناتو استقبال کرده و وعده داده است برای مقابله با تهدیدها با این کشورها همکاری کند.

نظرات بینندگان