کد خبر: ۶۷۸۲۱۹
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۸ - ۰۵ خرداد ۱۴۰۱

آمریکا محموله ۱۱۵ هزار تنی نفت ایران را مصادره کرد

یونان گفته بود محموله ۱۱۵ هزار تنی نفت ایران را - که توقیف آن توسط آتن واکنش تهران را نیز به دنبال داشت- تحویل آمریکا می‌دهد؛ رسانه ها امروز پنجشنبه اعلام کردند که این محموله توسط آمریکا مصادره شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: یونان گفته بود محموله ۱۱۵ هزار تنی نفت ایران را - که توقیف آن توسط آتن واکنش تهران را نیز به دنبال داشت- تحویل آمریکا می‌دهد؛ رسانه ها امروز پنجشنبه اعلام کردند که این محموله توسط آمریکا مصادره شد.

رویترز خبر داد که آمریکا محموله توقیف شده نفت ایران توسط یونان را در نزدیکی جزیره اویا یونان تحویل گرفت و مصادر کرد.

بر اساس این گزارش، این محموله نفتی به کشتی اجاره شده توسط آمریکا انتقال داده شد.

دولت یونان روز چهارشنبه یک فروند کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران را در سواحل این کشور نگه داشت و بار آن را با حکم دادگاه و با هماهنگی دولت آمریکا توقیف کرده بود.

کاردار سفارت یونان در تهران (در غیاب سفیر) روز چهارشنبه و در پی توقیف محموله کشتی تحت پرچم جمهوری اسلامی ایران در آبهای یونان، به وزارت امور خارجه کشورمان احضار و مراتب اعتراض شدید دولت جمهوری اسلامی ایران به او ابلاغ شد.

سازمان بنادر و دریانوردی ایران نیز به عنوان مرجع حاکمیت دریایی کشور نسبت به اقدام دولت یونان در رابطه با نگه داشتن کشتی با پرچم جمهوری اسلامی ایران و توقیف بار آن، واکنش نشان داد و در بیانیه ای از دولت یونان خواست که فوراً به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند.

نظرات بینندگان