arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۸۲۶۸
تاریخ انتشار: ۲۶ : ۱۰ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۱

لاوروف: نیروهای روسیه در سوریه باقی می‌مانند

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که نیرو‌های این کشور به درخواست دمشق در سوریه حضور دارند. سرگئی لاوروف اضافه کرد: ما حکومت سوریه را در بازپس‌گیری کامل خاک جمهوری عربی سوریه حمایت خواهیم کرد. این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا بامداد پنجشنبه مدعی شده بود که ارتش روسیه از چند هفته پیش شروع به خروج تدریجی نیروهای خود از مناطق جداگانه در سوریه، به ویژه از پایگاه هوایی «حمیمیم» در جنوب شرقی لاذقیه کرده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه گفت که نیروهای این کشور به درخواست دمشق در سوریه حضور دارند.

وزیر امور خارجه روسیه که شامگاه (پنجشنبه)، با شبکه «روسیا الیوم» گفت‌و‌گو می‌کرد، در این خصوص اظهار داشت: «ما به درخواست رئیس‌جمهور قانونی جمهوری عربی سوریه و دولت قانونی این کشور در آنجا هستیم. ما به اصول تأکید شده در قطعنامه‌های سازمان ملل در آنجا کاملا پایبند هستیم و مأموریت‌هایی را انجام می‌دهیم که شورای امنیت در قطعنامه ۲۲۵۴ آن را مشخص کرده است. در آینده نیز به همین امر متعهد خواهیم بود.»

سرگئی لاوروف اضافه کرد: «ما حکومت سوریه را در بازپس‌گیری کامل خاک جمهوری عربی سوریه حمایت خواهیم کرد، زیرا کماکان گروه‌های مسلح کشورهایی در آنجا حضور دارند که کسی آن‌ها را فرانخوانده است و برای اینکه تا الان به عنوان مثال ارتش آمریکا که بخش بزرگی از کرانه شرقی رود فرات را اشغال کرده، علنا در حال ساخت تشکیلاتی شبیه به یک کشور در آنجاست. آن‌ها از تجزیه‌طلبی مستقیما حمایت می‌کنند و برای این منظور از روحیه بخشی از کردهای عراق استفاده می‌کنند.»

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که یکی از مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا بامداد پنجشنبه مدعی شده بود که ارتش روسیه از چند هفته پیش شروع به خروج تدریجی نیروهای خود از مناطق جداگانه در سوریه، به ویژه از پایگاه هوایی «حمیمیم» در جنوب شرقی لاذقیه کرده است.

این مقام ارشد اما با هویتِ مجهولِ پنتاگون، که نام یا سمت وی فاش نشد، به شبکه «اسکای‌نیوز» گفت عملیات عقب‌نشینی شامل هزاران واحد از پیاده نظام، نیروی هوایی و مهندسی ارتش روسیه مستقر در سوریه است.

وی در ادامه ادعاهای خود توضیح داده بود: «وزارت دفاع روسیه برنامه‌های خود برای عقب‌نشینی از سوریه را به دولت دمشق اطلاع داده است... تا حضور خود (نیروهای سوری) را در شمال و شمال شرق به منظور آمادگی برای احتمال تغییرات شرایط امنیتی میدانی فعال کند».

نظرات بینندگان