کد خبر: ۶۷۸۳۱۲
تاریخ انتشار: ۰۹ : ۱۷ - ۰۶ خرداد ۱۴۰۱

پاشینیان: ارمنستان علاقمند به امضای قرارداد بین ایران و اتحادیه اوراسیا است

«نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در نشست مجمع عالی اقتصادی اوراسیا گفت ایروان علاقه‌مند به انعقاد توافق بین ایران و این اتحادیه است. وی اظهار داشت: در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توسعه سازوکار‌هایی برای به حداقل رساندن ریسک‌ها و چالش‌های اقتصاد جهانی که در ماه‌های اخیر مقیاس و عمق بی‌سابقه‌ای پیدا کرده، مهم است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در نشست مجمع عالی اقتصادی اوراسیا گفت ایروان علاقه‌مند به انعقاد توافق بین ایران و این اتحادیه است.

وی اظهار داشت: در اتحادیه اقتصادی اوراسیا، توسعه سازوکارهایی برای به حداقل رساندن ریسک‌ها و چالش‌های اقتصاد جهانی که در ماه‌های اخیر مقیاس و عمق بی‌سابقه‌ای پیدا کرده، مهم است.

به گفته پاشینیان، بهتر است به توسعه پروژه‌های آزمایشی و رویدادهای مشترک با هدف گسترش و تعمیق روابط تجاری و اقتصادی و ایجاد همکاری‌ها فکر شود. وی د ر ادامه به اهمیت ایجاد روابط با کشورهای ثالث اشاره کرد و گفت: من توجه به علاقه ارمنستان برای انعقاد یک توافقنامه تجارت آزاد کامل بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را مهم می‌دانم. تجربه عملکرد توافق موقت با تهران به وضوح جذابیت بازار ایران و چشم‌اندازهای تعمیق بیشتر همکاری را نشان می‌دهد. ما همچنین می‌خواهیم مذاکراتی را برای انعقاد توافقنامه بین اتحادیه و اندونزی آغاز کنیم.

نخست‌وزیر ارمنستان خاطرنشان کرد: هشت سال از امضای توافقنامه ایجاد اتحادیه اقتصادی ارواسیا می‌گذرد و این اتحادیه برای سایر کشورها بسیار امیدوارکننده و جذاب است.

وی افزود: این را استراتژی توسعه ۲۰۲۵ نشان می‌دهد. ما باید اولویت‌های توسعه اتحادیه خود را برای آینده ترسیم کنیم. باید زمینه‌ها و زمینه‌های همکاری جدید را بررسی کنیم. به عنوان یک ابزار سازگاری، به آرامش مداوم یک سیاست اقتصاد کلان منسجم که در آن مهمترین وظایف مشخص می‌شود، اهمیت زیادی می‌دهیم. ادامه کار را با هدف حفظ ثبات اقتصاد کلان ضروری می‌دانیم.

 دیروز اولین مجمع اقتصادی اوراسیا در پایتخت قرقیزستان برگزار شد. این مجمع با شرکت بیش از ۲۵۰۰ نفر از ۱۵ کشور، به یکی از بزرگترین رویدادها در فضای اوراسیا تبدیل شد که در مورد ادغام اوراسیا در عصر تغییرات جهانی گفت‌وگو کردند.

نظرات بینندگان