کد خبر: ۶۷۸۵۶۹
تاریخ انتشار: ۱۷ : ۱۲ - ۰۸ خرداد ۱۴۰۱

اعضای بدن جانباز قمی به بیماران اهدا شد

کارشناس مسوول واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای بدن جانباز قمی که پنجمین اهدای عضو ماندگار امسال است، به بیماران اهدا شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

کارشناس مسوول واحد اهدای عضو دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: اعضای بدن جانباز قمی که پنجمین اهدای عضو ماندگار امسال است، به بیماران اهدا شد.

 به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم، ولی‌الله صمدی در این زمینه افزود: مرحوم محمود پارسانظر به علت تصادف و خونریزی دچار مرگ مغزی شده بود که با رضایت خانواده‌ نوع‌دوستش اعضای حیاتی این عزیز به چندین بیمار بدحال، زندگی و امید دوباره بخشید.

وی با بیان این‌که این مرحوم، ۵۰ ساله و از یادگاران دفاع مقدس و جانباز جنگ‌ تحمیلی بود، اضافه کرد: سال گذشته ۱۳ مورد اهدای عضو در استان قم انجام شد.

وی با بیان این‌که امکان برگشت به زندگی دوباره برای بیمار مغزی وجود ندارد، گفت: به دلیل بی‌اطلاعی خانواده‌ها و با وجود تعداد زیاد بیمار مرگ مغزی در قم متاسفانه این بیماران فوت می‌کنند و به مرحله اهدای عضو و پیوند اعضا نمی‌رسند.

صمدی ادامه داد: بیمار مرگ مغزی قبل از فوت می‌تواند ارگان‌های حیاتی مانند قلب، کلیه، پانکراس، ریه‌ها و روده و تا ۴۸ ساعت پس از فوت نیز می‌تواند نسوج و بافت‌ها مثل پوست، قرنیه، استخوان، تاندون و عضلات دریچه‌های قلب را اهدا نماید.

وی بیان کرد: هر اهداکننده می‌تواند با اهدای اعضایی ازجمله قلب، ریه، کبد، پانکراس، روده و کلیه، یک تا هشت بیمار را از مرگ نجات دهد.

وی افزود: همچنین هر اهداکننده می‌تواند با اهدای دریچه قلب، رگ، تاندون‌ها، عضلات، استخوان، نسوج و بافت، زندگی یک تا ۵۳ بیمار را بهبود ببخشد.

کارشناس مسوول واحد پیوند اعضاء دانشگاه علوم پزشکی قم خاطرنشان کرد: از زمانی که مرگ مغزی بیماری اعلام می‌شود، می‌توان بیمار را با پیشرفته‌ترین تجهیزات پزشکی حداکثر تا ۱۲ روز نگهداری نمود، ولی در این مدت ارگان‌های حیاتی زیست پذیری خود را از دست می‌دهند و قابلیت فعالیت و توانایی ارگان‌ها ضعیف می‌شود.

وی در ادامه با بیان این‌که پیوند کلیه بیشترین نیاز بیماران در لیست انتظار است،‌ ادامه داد: در حال حاضر بیش از ۱۷ هزار نفر در سطح کشور به دلیل نارسایی‌های کلیوی دیالیز می‌شوند و در لیست بیماران نیازمند پیوند کلیه قرار دارند.

وی افزود: بخش ویژه پیوند کلیه در بیمارستان شهید بهشتی قم آماده و نیروی انسانی آن تامین شده که به‌محض اخذ مجوزها و تامین تجهیزات، راه‌اندازی خواهد شد.

متقاضیان دریافت کارت اهدای اعضا می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به سامانه واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی به نشانی اینترنتی www.ehda.ir مراجعه کنند.

نظرات بینندگان