arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۸۸۴۷
تاریخ انتشار: ۴۹ : ۲۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۱

مصر با مشارکت زیمنس آلمان صاحب ششمین شبکه ریلی پرسرعت دنیا می‌شود

شرکت آلمانی زیمنس با عقد قراردادی ۸ میلیارد یورویی، برای مصری‌ها یک شبکه راه‌آهن مدرن و سریع السیر می‌سازد. بر اساس این سفارش که از آن با عنوان بزرگترین سفارش تاریخ ۱۷۵ ساله زیمنس یاد شده، حدود ۲ هزار کیلومتر خط‌‌آهن ویژه قطارهای سریع السیر در سراسر مصر ساخته خواهد شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: شرکت آلمانی زیمنس با عقد قراردادی ۸ میلیارد یورویی، برای مصری‌ها یک شبکه راه‌آهن مدرن و سریع السیر می‌سازد. بر اساس این سفارش که از آن با عنوان بزرگترین سفارش تاریخ ۱۷۵ ساله زیمنس یاد شده، حدود ۲ هزار کیلومتر خط‌‌آهن ویژه قطارهای سریع السیر در سراسر مصر ساخته خواهد شد.

بر پایه این قرارداد ۸.۱ میلیارد یورویی علاوه بر ساخت خطوط ریلی، ۴۱ قطار سریع السیر، ۹۴ قطار محلی، ۴۱ قطار باری و ۸ ایستگاه انبار و ذخیره در اختیار مصر قرار می‌گیرد و شرکت زیمنس برای ۱۵ سال مسئولیت تعمیر و نگهداری از این خطوط و قطارها را برعهده خواهد داشت.

در این طرح عظیم ریلی، حدود ۶۰ شهر مصر از طریق راه‌آهن به‌هم متصل می‌شوند و حدود ۹۰ درصد جمعیت این کشور به این امکانات جدید دسترسی خواهند داشت.


سرعت قطارهای سریع‌السیر این خطوط به ۲۳۰ کیلومتر در ساعت خواهد رسید که ششمین شبکه پرسرعت دنیا محسوب می‌شود.


عبدالفتاح سیسی، رییس جمهور مصر روز شنبه در مراسم امضای این قرارداد از آن به‌عنوان نقطه‌عطفی در نظام ریلی مصر، آفریقا و خاورمیانه یاد کرد. رولاند باخ، مدیر عامل شرکت زیمنس که مقر اصلی آن در مونیخ قراردارد هم در این مراسم گفت:‌ «با استفاده از آخرین و جدیدترین فناوری‌های ریلی، ارتباطی و نگهداری، مصر صاحب ششمین خطوط ریلی دنیا به‌لحاظ بزرگی و صاحب مدرن‌ترین شبکه ریلی سریع السیر در سطح جهان خواهد شد.»

شرکت آلمانی زیمنس این پروژه را با همکاری یکی از شعبات خود و دو شرکت همکار انجام خواهد داد و وعده استخدام ۴۰ هزار نفر را برای این کار داده است.


هزینه اجرای مرحله نخست این پروژه که ارتباط با کانال سوئز را با قطار ممکن می‌کند ۲.۷ میلیارد یوروست. اجرای این فاز که سال گذشته مورد موافقت قرار گرفته بود، شامل ساخت ۶۶۰ کیلومتر ریل از بندر «عين سخنه» در سواحل دریای سرخ تا «مرسى مطروح» و «اسکندریه» در سواحل مدیترانه خواهد بود.

فاز دوم شامل ساخت ۱۱۰۰ کیلومتر ریل و در حد فاصل قاهره، پایتخت و شهر «ابوسمبل» در جنوب این کشور در مجاورت مرز سودان خواهد بود. و در فاز سوم و پایانی که بالغ بر ۲۲۵ کیلومتر می‌شود شهر مرکزی «اقصر» به بندر «غردقه» وصل می‌شود.

زیمنس می‌گوید نزدیک ۶۷۰۰ شغل غیرمستقیم با این پروژه هم به‌وجود خواهد آمد و در عین حال ادعا می‌کند که این شبکه صددرصد الکتریکی نسبت به سفرهای با اتوبوس و خودروهای شخصی حدود ۷۰ درصد کمتر دی‌اکسید‌کربن تولید می‌کند.

نظرات بینندگان