arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۸۸۴۸
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۲۰ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۱

تنش آبی به قزوین برگشت / حجم ذخیره سد طالقان ۴۲ درصد کاهش یافت

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: به دلیل تغییرات اقلیمی و کاهش میزان بارندگی حجم ذخیره مفید سد طالقان با کاهش ۴۲ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۴۷ میلیون مترمکعب در حال حاضر رسیده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین گفت: به دلیل تغییرات اقلیمی و کاهش میزان بارندگی حجم ذخیره مفید سد طالقان با کاهش ۴۲ درصدی نسبت به سال گذشته به ۱۴۷ میلیون مترمکعب در حال حاضر رسیده است.
به گزارش انتخاب به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای، یداله ملکی در خصوص وضعیت کشت تابستانه و وضعیت ذخیره آب سد طالقان اظهارداشت: از یکی 2 سال گذشته بدلیل خشکسالی و تغییرات اقلیمی شاهد کاهش میزان بارشها هستیم و تداوم این خشکسالی موجب بروز مشکلات و چالش های عدیده ای در حوزه منایع آبی شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین بیان کرد: در سال 99 میزان ذخیره مفید آبی سد طالقان در این ایام حدود 320 میلیون مترمکعب بود که این حجم در سال گذشته به 250 میلیون مترمکعب کاهش یافت. متاسفانه امسال نیز به دلیل کاهش میزان بارشها این میزان مجدداً کاهش یافته و در حال حاضرحجم ذخیره مفید آبی در سد طالقان با کاهش 42 درصدی نسبت به سال گذشته به 147 میلیون مترمکعب رسیده است.

ملکی گفت: بدلیل نامناسب بودن شرایط منابع آبی در ابتدای امسال 75 میلیون مترمکعب سهمیه آب از سد طالقان دریافت کرده ایم و در جلسه ای با مدیران سازمان جهاد کشاورزی و بهره بردارن نیز توافق شد آنچه از سهمیه آب داده می شود فقط برای کشت پاییزه اختصاص یابد. که با توجه به کمبود منابع آبی نیز مقرر گردید فقط 30 درصد از کشت پاییز زیر کشت برود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین اظهارداشت: بدلیل وقوع چند مورد بارندگی در ماههای گذشته، متاسفانه برخی کشاورزان به توصیه و هشدارهای شرکت آب منطقه ای و سازمان جهاد کشاورزی توجه نکرده و نسبت به کشت پاییزه بیش از 30 درصد اراضی اقدام کردند که تامین آب مورد نیاز آنها در فصل تابستان بسیار سخت و دشوار خواهد بود.

وی گفت: برای این که بتوانیم بخشی از این مشکل را حل کنیم تعداد 70 حلقه چاه تلفیقی را به سختی وارد مدار بهره برداری نمودیم یعنی چیزی حدود 2.5 مترمکعب در ثانیه در کنار ظرفیت کانال آبیاری اضافه شد تا بخشی از کشت موجود حفظ شود و کشاورزان آسیب جدی نبینند. متاسفانه بررسی های ما نشان می دهد کشت های انجام شده بسیار بیشتر از ظرفیت آبی استان است و قادر به تامین آب آن نخواهیم بود و قطعا در فصل پاییز پاسخگوی همه درخواستها و نیازها نخواهیم بود.

این مسئول بیان کرد: در تلاش هستیم تا در فصل تابستان آب مورد نیاز باغات و کشت های ریشه دار را تامین کنیم که در این زمینه مذاکرات لازم انجام شده ولی هنوز قطعی نیست لذا از کشاورزان بار دیگر درخواست می کنیم در تابستان زمینی را زیر کشت نبرند زیرا فعلا هیچ برنامه ای برای تامین آب نداریم.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان قزوین تصریح کرد: امسال شرایط آبی خوبی نداریم و در کنار همه اقدامات و پیگیری های خود برای افزایش سهم آبی استان بار دیگر تاکید جدی داریم که بهره برداران و کشاورزان ضمن استفاده از شیوه های نوین آبیاری، مصرف آب را مدیریت کنند تا از بحران عبور کنیم در غیر این صورت بخشی از محصولات کشت شده به دلیل بی آبی از بین خواهد رفت.

ملکی اضافه کرد: وقتی کشاورزی به جای 15 درصد سطح زیرکشت همه اراضی خود را به طور کامل و صد درصدی زیر کشت برده، این میزان اضافه کشت را نمی توانیم پاسخگو باشیم و بدون تردید این وضعیت به آبهای زیرزمینی فشار وارد کرده و مجبور می شویم از سفره های آب زیرزمینی بیشتر برداشت کنیم که در این صورت مشکلات دو چندان شده و شاهد فرونشست زمین خواهیم بود.

این مسئول در ادامه افزود: کاهش بارش ها، نوسان در اقلیم، کاهش آورد رودخانه ها نسبت به بلند مدت از عوامل بروز تنش آبی در استان است که حفر چاه غیر مجاز، توسعه غیر منطقی کشت محصولات و برداشت غیر مجاز از چاههای مجاز و رها شدن آب در مزارع موجب هدر رفت منابع می شود و ما با داشتن منابع محدود همچنان شاهد توسعه اراضی زیر کشت هستیم در حالی که برخی راهکارها از جمله صرفه جویی و حفظ کشت موجود می تواند در صیانت از سفره آب زیرزمینی موثر باشد.

ملکی گفت: باید دانست که توسعه آبیاری مدرن نباید به توسعه کشت اراضی منجر شود اما تاکنون اینگونه نبوده و اراضی زیر کشت استان در چند سال اخیر از 130 هزار هکتار به 260 هزار هکتار رسیده و 2 برابر شده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان قزوین در زمینه آب شرب نیز یادآورشد: برای تامین آب شرب با همکاری مطلوب با شرکت آبفای استان اقدامات لازم صورت گرفته تا این نیاز تامین شود تا در تابستان مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود. طرح آبرسانی از سد طالقان به آبیک در تابستان تکمیل می شود و تا آن زمان هرجا شرکت آبفای استان طرحی داشته باشد کمک می کنیم و در کنارشان هستیم تا نیاز شرب مردم تامین شود.

نظرات بینندگان