arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۹۱۴۹
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۶ - ۱۱ خرداد ۱۴۰۱

شایعه‌هایی در رابطه با ورزش کردن صحیح

یک کارشناس ارشد تربیت‌بدنی گفت: باورهای اشتباه برای ورزشکاران سم است، زیرا هریک از این باورها می‌تواند تا حد زیادی سلامتی و کیفیت ورزش را تحت‌تأثیر قرار دهد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایسنا:یک کارشناس ارشد تربیت‌بدنی گفت: باورهای اشتباه برای ورزشکاران سم است، زیرا هریک از این باورها می‌تواند تا حد زیادی سلامتی و کیفیت ورزش را تحت‌تأثیر قرار دهد.

رضا رهبری اظهار کرد: برخی از باورهای اشتباه ممکن است برای ورزشکاران بسیار مخرب باشد و منجر به آسیب‌دیدگی آن‌ها در ورزش شود.

وی با اشاره به این‌که یکی‌از این باورها این است که پیش از ورزش باید حرکات کششی انجام دهید، عنوان کرد: این باور اشتباه قدمت دیرینه‌ای در دنیای ورزش دارد و شاید رایج‌ترین باور اشتباه باشد، زیرا حتی با جستجو در میان مقالات علمی اطلاعات زیادی به‌دست می‌آورید که ممکن است شما را سردرگم کنند.

رهبری ادامه داد: مطالعات نشان می‌دهد حرکات کششی برای افزایش بازه حرکتی مفاصل مفید بوده اما اثر این حرکات در بهبود عملکرد ورزشکاران و جلوگیری از آسیب کمی متفاوت است.

این کارشناس‌ارشد تربیت بدنی افزود: ممکن است حرکات کششی دامنه حرکتی را پیش‌از ورزش افزایش دهند، بنابراین الگوی حرکتی که مغز به آن عادت داشته تغییر می‌کند و به‌ویژه در ورزش‌های سنگین مانند بدنسازی، ممکن است تأثیر منفی در عملکرد ورزشکار بگذارد، زیرا مغز به جای تمرکز روی تولید نیرو در دامنه حرکتی مشخص باید اطلاعات عصبی را مطابق با دامنه حرکتی جدید تنظیم کند.

وی تصریح کرد: زمانی‌که ماهیچه‌ها سرد هستند، انجام حرکات کششی می‌تواند باعث آزادسازی هورمون استرس شود که برای عملکرد ورزشکاران مفید نیست، بنابراین کرم کردن پیش از ورزش برای بهبود عملکرد و پیش‌گیری از آسیب توصیه می‌شود، اما بهتر است شامل حرکات کاردیو برای افزایش گردش خون در بدن و کمی حرکات سبک برای گرم کردن مفاصل باشد.

رهبری با اشاره به این‌که باور اشتباه دیگر این است که دویدن روی تردمیل فشار کمتری به زانوها وارد می‌کند، عنوان کرد: مطالعات نشان می‌دهد تردمیل تا اندازه ناچیزی فشارهای عمودی را که به زانو وارد می‌شود کاهش می‌دهد، در عوض خاصیت ثابت بودن وضعیت حرکتی در همه ماشین‌های ورزشی وجود دارد که این خاصیت در تردمیل باعث شده فشار بیشتری به ماهیچه‌ها، تاندون‌ها و رباط‌های بخش پایینی پا از جمله تاندون آشیل وارد شود.

این کارشناس‌ارشد تربیت بدنی با اشاره به این‌که دستگاه حرکتی انسان بسیار پیچیده است، تصریح کرد: هنگام دویدن روی آسفالت بدن تغییرات بسیار کوچکی را در دستگاه حرکتی اندازه‌گیری می‌کند و خود را در بهترین وضعیت ممکن قرار می‌دهد، اما زمانی‌که این اراده از بدن گرفته می‌شود و به دست یک ماشین سپرده می‌شود، باید قید این هماهنگی‌های به‌ظاهر کوچک را بزنید، اگرچه این تغییرات بسیار کوچک هستند اما حذف آن‌ها توسط تردمیل می‌تواند در طول زمان باعث فرسایش زانوها شود.

وی عنوان کرد: این‌که تمرین با وزنه ما را حجیم می‌کند یک باور اشتباه است که یاعث شده بسیاری از افراد به‌ویژه خانم‌ها از تمرین با دمبل یا وزنه خودداری کنند، حجیم شدن یکی‌از اهداف بدنسازی است که به‌راحتی میسر نمی‌شود و صرفاً تمرین با وزنه نمی‌تواند شما را حجیم کند.

رهبری با اشاره به این‌که یکزباور اشتباه دیگر در این رابطه این است که اگر ورزش را رها کنید ماهیچه‌هایتان تبدیل به چربی می‌شوند، بیان کرد: اگر ورزش را رها کنید تغییر بزرگی در سبک زندگی شما رخ داده و ماهیچه‌ها کم‌کم حجم و قدرت خود را از دست می‌دهند و کالری کمتری می‌سوزانید، شاید رژیم غذایی شما هم تغییر کند، دیگر اهمیت چندانی به وزن خود ندهید و غذای بیشتری بخورید که در نتیجه کم‌کم چربی بیشتری در بدن ذخیره می‌شود، بنابراین آنچه تبدیل به چربی شده ماهیچه‌ها نیستند بلکه، تغییر سبک زندگی و ورزش نکردن باعث شده ماهیچه‌ها کوچک و چربی بیشتری ذخیره کنید.

این کارشناس‌ارشد تربیت بدنی ادامه داد: سلول‌های چربی کاملاً از سلول‌های ماهیچه‌ای متمایزند و امکان تبدیل یکی به دیگری وجود ندارد، سلول‌های ماهیچه‌ای با مصرف کالری شما را قوی‌تر و اندامتان را متناسب‌تر می‌کنند درحالی‌که سلول‌های چربی با ذخیره چربی شما را چاق‌تر می‌کنند.

وی ادامه داد: اکثر ورزشکاران درد عضلانی را نشانه تمرین خوب می‌دانند، برخی هم می‌گویند بدون احساس درد در ماهیچه‌ها احتمالاً به اندازه کافی به خود فشار نیاورده‌اند که این باور اشتباه است و درواقع درد ماهیچه‌ها می‌تواند نشانه فشار بیش‌ازحد باشد.

رهبری با بیان این‌که چربی‌های بدن به‌شکل موضعی کم یا زیاد نمی‌شوند، عنوان کرد: بدن انسان چربی‌های خود را به‌صورت انتخابی نمی‌سوزاند، فرقی نمی‌کند که مشغول انجام چه نوع فعالیت فیزیکی باشید یا از کدام قسمت بدنتان بیشتر استفاده کنید، بدن به‌طور یکسان چربی‌ها را می‌سوزاند، پس چرا شکم برخی افراد بزرگتر از بخش‌های دیگر بدنشان است؟ یا چرا برخی افراد چربی بیشتری در ران‌های خود دارند؟ تجمع چربی در بدن به ژنتیک وابسته است.

این کارشناس‌ارشد تربیت بدنی ادامه داد: مقداری از انرژی مصرفی از کربوهیدرات و مقداری هم از چربی‌های بدن تولید می‌شود، اما این موضوع اهمیت چندانی ندارد زیرا آنچه باعث می‌شود لاغر یا چاق شوید میزان کالری ورودی و خروجی است.

وی افزود: مهم نیست چه ورزشی می‌کنید، البته ورزش‌هایی که شدت بیشتری دارند کالری بیشتری را در بدن می‌سوزانند، همچنین، هرچه طولانی‌تر ورزش کنید کالری بیشتری می‌سوزانید، اما باز هم اگر کالری ورودی شما از کالری سوزانده شده بیشتر باشد، به عبارتی بیشتر از کالری مورد نیاز بدن، بدن شما در وضعیت کالری مازاد قرار دارد که سبب افزایش تجمع چربی در اعضا می‌شود، اگر کالری ورودی کمتر از کالری سوزانده شده یا خروجی باشد، بدن شما در حالت کمبود کالری قرار دارد که باعث می‌شود چربی‌های بدن کمتر شود و لاغر شوید.

نظرات بینندگان