arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۹۳۹۹
تاریخ انتشار: ۱۲ : ۱۸ - ۱۳ خرداد ۱۴۰۱
معاون سازمان منابع طبیعی خبر داد:

افزایش ۲.۵ میلیون هکتاری بیابان‌های کشور در دهه اخیر

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اعتبار موردنیاز برای کنترل موضوع ریزگرد و تسریع روند بیابان‌زدایی در کشور گفت: در ۵۰ سال گذشته ۸.۷ میلیون هکتار از نواحی بحرانی گرد و غبار مهار شده‌اند. همچنین برای غلبه سرعت بیابان‌زدایی به بیابان‌زایی باید سالانه یک میلیون هکتار از نواحی بحرانی مدیریت شوند که این عدد در ایران به ۳۵۰ هزار هکتار می‌رسد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

افزایش ۲.۵ میلیون هکتاری بیابان‌های کشور در دهه اخیرایسنا: معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری با اشاره به اعتبار موردنیاز برای کنترل موضوع ریزگرد و تسریع روند بیابان‌زدایی در کشور گفت: در ۵۰ سال گذشته ۸.۷ میلیون هکتار از نواحی بحرانی گرد و غبار مهار شده‌اند. همچنین برای غلبه سرعت بیابان‌زدایی به بیابان‌زایی باید سالانه یک میلیون هکتار از نواحی بحرانی مدیریت شوند که این عدد در ایران به ۳۵۰ هزار هکتار می‌رسد.

 پرویز گرشاسبی با اشاره به پیشینه بیابان‌زدایی در ایران خاطرنشان کرد: ایران کشوری پیشرو در امر بیابان‌زدایی در خاورمیانه و آسیا است. این امر در ایران شش دهه قدمت دارد. طبق آمار، ارقام و سوابق از گذشته ۳۳.۷ میلیون هکتار از مساحت کشور را بیابان‌هایی تشکیل داده‌اند که منشا زمین‌شناسی و اقلیمی دارند.

وی افزود: از این مقدار ۱۳ میلیون هکتار به عنوان مناطق بحرانی شناخته می‌شدند که ۸.۷ میلیون آن در نیم قرن گذشته مهار و تثبیت شده است. اکثر این کانون‌ها مستقیما شهرها، روستاها و مناطق مهم ما را درگیر می‌کردند.

افزایش ۲.۵ میلیون هکتاری بیابان‌های کشور در یک دهه
گرشاسبی ضمن اولویت بندی اقدامات برای مهار موضوع ریزگرد گفت: ابتدا باید جلوی روند بیابان‌زایی گرفته شود. در دهه اخیر ۲.۵ میلیون هکتار به بیابان‌ها در کشور افزوده شده که این مساحت در گذشته عموما بیابان نبودند. یکی از مصادیق این پدیده ۱۶۴ هزار هکتار از اراضی حاشیه دریاچه ارومیه است. همچنین ۳۵۰ هزار هکتار در خوزستان، ۳۰۰ هزار هکتار در جازموریان و در سال‌های اخیر اراضی جنوب شرق قزوین هم به این فهرست اضافه شده‌اند.

وی افزود: با مدیریت منابع ‌آب و کشاورزی باید جلوی ایجاد منابع جدید ریزگرد گرفته شود. همچنین کمبود منابع اعتباری نیز همواره به عنوان یک چالش شناخته می‌شود. در جریان گرد و غبار سال ۹۴ در استان خوزستان ۳۵۰ هزار هکتار کانون گرد و غبار شناسایی شد که تنها ۳۸ درصد آن مدیریت شد و برای بهبود وضعیت ۶۸ درصد باقی مانده، سه هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

گرشاسبی که در یک برنامه‌ زنده تلویزیونی صحبت می‌کرد، گفت: اگر بخواهیم جلوی روند بیابان‌زایی را بگیریم باید سالانه یک میلیون هکتار بیابان‌زدایی داشته باشیم. این در حالی است که ما توانستیم به یک سوم این عدد که ۳۵۰ هزار هکتار است برسیم.

معاون آبخیزداری سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری گفت: اقدامات لازم برای مدیریت این پدیده مشخص است و با استفاده از اعتبارات دولتی و مشارکت بخش خصوصی می‌توان انجام آن‌ها را تسریع کرد. سال گذشته ۸۶ هزار هکتار از کانون‌های بحرانی با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی مدیریت شدند. در واقع ما تا حدی از اعتبارات دولتی ناامید شدیم اما اگر منابع کافی به ما اختصاص داده شود، مناطقی مانند مثل دریاچه ارومیه که شامل ۱۶۴ هزار هکتار می‌شود مهار خواهند شد.

نظرات بینندگان