arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۷۹۶۷۳
تاریخ انتشار: ۱۸ : ۰۰ - ۱۶ خرداد ۱۴۰۱

حق‌آبه عراق؛ نشست سه جانبه ایران، عراق و ترکیه در بغداد برگزار می‌شود

«مهدی رشید الحمدانی» وزیر منابع آبی عراق امروز (یکشنبه) گفت که قرار است به زودی نشستی با حضور نمایندگان ایران و ترکیه در بغداد برای بحث و گفت و‌گو در خصوص حق‌آبه عراق برگزار شود. او اشاره‌ای به تاریخ این نشست نکرد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «مهدی رشید الحمدانی» وزیر منابع آبی عراق امروز (یکشنبه) گفت که قرار است به زودی نشستی با حضور نمایندگان ایران و ترکیه در بغداد برای بحث و گفت و‌گو در خصوص حق‌آبه عراق برگزار شود. او اشاره‌ای به تاریخ این نشست نکرد.

الحمدانی به خبرگزاری رسمی عراق (واع) گفت که بغداد به رایزنی با کشورهای همسایه خود در خصوص منابع آبی ادامه می‌دهد و قرار است تا نماینده ویژه رئیس‌جمهور ترکیه به بغداد سفر کند، اما تاریخ دقیق آن هنوز مشخص نشده است.

این مقام عراقی ابراز امیدواری کرد که نشست سه‌جانبه با ایران و ترکیه به زودی انجام شود تا به گفته او سهم عادلانه و منصفانه عراق از منابع آبی حاصل گردد.

وزیر منابع آبی عراق همچنین با اشاره به سفر «علی سلاجقه» معاون رییس جمهور و رییس سازمان محیط زیست ایران و هیات همراه در هفتم خرداد به بغداد، گفت که وزیر انرژی ایران نیز به عراق سفر خواهد کرد. الحمدانی همچنین وعده داد که به رایزنی‌ها جهت بازگشت آب به عراق ادامه دهد.

او افزود: «منتظر سفر طرف‌های ایرانی و ترکیه‌ای هستیم و تأکید داریم که این سفرها به دلیل نوع روابط ما با دو کشور و منافع مشترکی که داریم به زودی انجام خواهد گرفت.»

این وزیر عراقی در پایان تأکید کرد که حقوق آبی عراق را خط قرمز می‌داند و در این باره کوتاه نیامده و تعارف ندارد.

همزمان با این اظهارات، «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق نیز امروز در نشستی گفت: «میزان کمبود آب برای عراق تا سال ۲۰۳۵ به دلیل کاهش میزان آب ورودی به دجله و فرات و افزایش تبخیر آب پشت سدها و عدم بروز رسانی شیوه آبیاری به ۱۰.۸ میلیارد متر مکعب خواهد رسید و باید با تغییرات آب و هوایی به عنوان یک اولویت مهم برخورد شود و تبعات این تغییرات می‌تواند در آینده موجودیت عراق را تهدید کند.»

کاهش شدید میزان آب ورودی به دجله و فرات به عنوان دو شریان حیاتی عراق، در سال‌های گذشته به دلیل سدسازی‌های ترکیه، بسیاری از گروههای مدنی و احزاب عراق را برای نجات کشاورزی و محیط زیست این کشور به تکاپو انداخته است.

نظرات بینندگان