arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۰۲۱۴
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۱۳ - ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

۲ بیمار مشکوک به تب کریمه کنگو در استان اردبیل بستری شدند

محمد جعفرزاده معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: دو بیمار بستری شده هر دو آقای ۴۲ و ۴۳ ساله با سابقه گزش کنه و تماس با دام محتمل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) تشخیص داده شده‌اند و آزمایشات تکمیلی در دست اقدام است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

تسنیم: معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل گفت: دو بیمار بستری شده هر دو آقای ۴۲ و ۴۳ ساله با سابقه گزش کنه و تماس با دام محتمل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) تشخیص داده شده‌اند و آزمایشات تکمیلی در دست اقدام است.

محمد جعفرزاده معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار داشت: این دو بیمار بستری شده هر دو آقای ۴۲ و ۴۳ ساله با سابقه گزش کنه و تماس با دام بودند که با شروع علائم، ویزیت پزشک و انجام آزمایشات اولیه، مورد محتمل تب خونریزی دهنده کریمه کنگو (CCHF) تشخیص داده شده و آزمایشات تکمیلی بیماران در دست اقدام است.

وی اظهار کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری مشترک بین انسان و حیوان است که همه ساله با شروع فصل گرما و فعالیت کنه‌ها در کشور و اکثرا در افرادی که در معرض تماس با دام، خون و ترشحات حیوان آلوده قرار می‌گیرند و یا افرادی که توسط کنه مورد گزش قرار می‌گیرند، مشاهده می‌شود. همچنین یکی از روش‌های انتقال این بیماری، گزش با کنه هیالوما است که در صورت مشاهده، نباید این کنه‌ها با دست له شوند.

معاون امور بهداشتی دانشگاه علم پزشکی استان اردبیل ضمن هشدار جدی بر رعایت نکات لازم برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری تصریح کرد: خرید گوشت باید از قصابی‌های معتبر صورت گرفته و باید از خرید و استفاده از گوشت‌هایی که در کنار جاده ها، کشتار و عرضه می‌شوند و همچنین ذبح دام در منزل، جداً خودداری کرد.

جعفرزاده با اشاره به اینکه انجماد گوشت سبب از بین رفتن ویروس CCHF در آن نمی‌شود، بیان کرد: گوشت‌های مشکوک باید به مدت ۲۴ ساعت و جگر، کلیه و قلب بمدت ۴۸ ساعت در دمای ۲ تا ۸ درجه یخچال نگهداری شده و بلافاصله از مصرف گوشت‌های تازه خودداری شود.

رئیس مرکز بهداشت استان اردبیل تاکید کرد: از عموم هم استانی‌های عزیز درخواست می‌شود در صورت بروز علائم اولیه سرماخوردگی شامل تب، لرز، آبریزش از بینی، درد بدن و یا مشاهده خونریزی غیر عادی متعاقب تماس با دام و یا گزش کنه، بلافاصله به نزدیکترین مرکز بهداشتی درمانی مراجعه کنند.

نظرات بینندگان