arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۰۷۸۷
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۱ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱

نفتالی بنت: مقابل نتانیاهو شکست نمی‌خورم

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که وی در مقابل فشارهای اپوزیسیون این رژیم با رهبری بنیامین نتانیاهو شکست نخواهد خورد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ابسنا: نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که وی در مقابل فشارهای اپوزیسیون این رژیم با رهبری بنیامین نتانیاهو شکست نخواهد خورد.

به گزارش  روزنامه الشرق الاوسط، نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جلسه کابینه گفت: دولت ما یکی از بهترین دولت‌های تاریخ اسرائیل است چراکه وضعیت اسرائیل را از حالت فلج به توسعه و رشد و از ضعف به قدرت و از آشوب به وضعیت طبیعی و از سیاست یک‌جانبه به سیاست اتحاد رساند و ثابت کرد که فراکسیون‌های ائتلافی حتی با وجود اختلافات می‌توانند همکاری داشته باشند. ما برای ابقای دولت و موفقیت آن و شکست جنگی که اپوزیسیون برای سرنگونی دولت به راه انداخته‌، تلاش می‌کنیم.

وی گفت که در مقابل فشارهای اپوزیسیون با رهبری بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر سابق رژیم صهیونیستی شکست نخواهد خورد.

در جلسه روز یکشنبه، دولت رژیم صهیونیستی قانون مربوط به شهرک‌نشینان یهودی در کرانه باختری را تصویب کرد که موجب بحران بزرگی برای دولت تل‌آویو شده بود. این قانون بعد از تصویب در دولت باید در کنست به تایید برسد.

قانون شهرک‌های کرانه باختری به زمان اشغال کرانه باختری توسط رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۶۷ بازمی‌گردد و به شهرک‌نشینان کرانه باختری همان حقوقی را اعطا می‌کند که شهروندان در اراضی اشغالی از آن برخوردار هستند و کنست هر پنج سال یکبار آن را تمدید می‌کند.

طبق گزارش رسانه‌های اسرائیلی تمدید این قانون در گذشته دشوار نبوده اما در حال حاضر به دلیل تصمیم اپوزیسیون برای رای‌ ندادن به هیچ طرح دولتی با هدف اعمال فشار بر کابینه فعلی و سرنگون کردن آن، کابینه اسرائیل برای موافقت با تمدید این قانون با مشکل مواجه شده است.

جدعون ساعر، وزیر دستگاه قضایی رژیم صهیونیستی در جلسه روز یکشنبه گفت: دولت احتمالا مطرح کردن این قانون در کنست را به دلیل عدم تضمین اکثریت مطلوب برای تمدید آن و ادامه اختلافات در داخل فراکسیون‌های ائتلافی به تأخیر بیندازد.

وی گفت که لازم است این قانون قبل از پایان ماه میلادی کنونی در کنست تصویب شود.

پیشتر غیداء ریناوی زعبی (از لیست یکپارچه عربی) و مازن غنایم (از حزب مرتس) علیه قانون "یهودا و سامره" یا همان قانون شهرک‌های کرانه باختری رأی دادند.

منابع اسرائیلی اعلام کردند که لیست متحد عربی تلاش می‌کند مازن غنایم را قانع کند که از مخالفت با این قانون دست بردارد تا دولت کنونی سرنگون نشود. رهبری جنبش مرتس نیز تلاش می‌کند غیداء ریناوی را قانع کند تا از این قانون حمایت کند. همچنین بنت تلاش می‌کند تا اوروباخ را قانع کند تا در ائتلاف باقی بماند و در صورتی که قانع نشدند آن‌ها را مجبور به استعفا کنند تا فرصت را به نمایندگان جدید بدهند.

در این راستا نیر اوروباخ، از نمایندگان حزب بنت چند روز به وی مهلت داد تا بحران را با نمایندگان عرب حل کند اما یک منبع نزدیک به حزب لیکود اعلام کرد که اوروباخ اخیرا با نتانیاهو نشستی را برگزار کرده و احتمالا علیه دولت رأی بدهد.

همچنین یوعاز هندل، وزیر ارتباطات دولت بنت به شدت از غنایم و ریناوی انتقاد کرده و گفت: من به این نتیجه رسیدم که تنها زمانی یک ائتلاف باثبات وجود دارد که با حضور نمایندگان صهیونیستی باشد که در ارتش خدمت کرده‌اند.

نظرات بینندگان