arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۱۰۹۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۱ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

امضای ۹ سند همکاری میان ایران و ترکمنستان

مراسم امضای ۹ سند همکاری بین تهران و عشق آباد در حضور رؤسای جمهور و بین وزیران دو کشور در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

ایرنا: مراسم امضای ۹ سند همکاری بین تهران و عشق آباد در حضور رؤسای جمهور و بین وزیران دو کشور در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد.

این سند همکاری‌ها در زمینه‌های توسعه حمل و نقل ترانزیتی، مبادلات علمی و فرهنگی، حفاظت محیط زیست، فرهنگی، مبادلات تجاری- اقتصادی و دیگر زمینه‌هاست که بین وزیران ایران و ترکمنستان و در حضور روسای جمهور به امضا طرفین رسید.

پس از مراسم امضای سند، «سید ابراهیم رئیسی» و «سردار بردی‌ محمداف» در نشست مطبوعاتی مشترک حضور یافتند.

آیین استقبال رسمی رئیس‌جمهور کشورمان از رئیس جمهور ترکمنستان، صبح امروز(چهارشنبه) در مجموعه فرهنگی - تاریخی سعدآباد برگزار شد و سپس آیت‌الله رئیسی و بردی اف دیدار دوجانبه خود را برگزار کردند.

رئیس جمهور جدید ترکمنستان سه‌شنبه با دعوت رسمی رئیس جمهور کشورمان در رأس هیأت بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شده است.

این نخستین سفر بردی‌ محمداف به تهران در مقام ریاست جمهوری ترکمنستان است و پیش از این در ۱۹ دی ۱۴۰۰ به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور وقت این کشور به ایران آمده بود.

محمداف که پیش از این معاون وزیر امور خارجه ترکمنستان بود، ۲۸ اسفند سال گذشته به عنوان رئیس جمهور این کشور برگزیده شد.

رئیسی پیش‌تر در دیدار محمداف به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهور ترکمنستان گفته بود که تهران از پیشنهادهای طرف مقابل در زمینه تحکیم و ارتقای همکاری در بخش‌های مختلف به‌ویژه در حوزه انرژی، تجارت و بازرگانی استقبال می‌کند و هیچ مانع و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

سفر سردار بردی‌ محمداف به تهران دو روزه است.

نظرات بینندگان