arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۱۲۲۵
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۲۳ - ۲۵ خرداد ۱۴۰۱

فدرال رزرو بیشترین میزان افزایش نرخ بهره از سال ۱۹۹۴ را برای مهار تورم اعلام کرد

بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو) برای مهار تورم روز چهارشنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) نرخ بهره را ۷۵ واحد پایه‌ای (سه چهارم واحد درصد) افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از سال ۱۹۹۴ است. این سومین افزایش متوالی نرخ بهره است که آن را هم اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد قرار داده است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

یورونیوز: بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا (فدرال رزرو) برای مهار تورم روز چهارشنبه ۱۵ ژوئن (۲۵ خرداد) نرخ بهره را ۷۵ واحد پایه‌ای (سه چهارم واحد درصد) افزایش داد که بالاترین میزان افزایش از سال ۱۹۹۴ است.

این سومین افزایش متوالی نرخ بهره است که آن را هم اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ درصد قرار داده است. سیاست‌گذاران پیش بینی می‌کنند نرخ بهره تا پایان سال وارد محدوده ۳.۲۵ تا ۳.۵ درصد شود که بالاترین سطح از سال ۲۰۰۸ خواهد بود.

فدرال رزرو همچنین اعلام کرد انتظار دارد تورم امسال ۵.۲ درصد باشد، این در حالی است که در ماه مارس تورم ۴.۳ درصد را برای امسال پیش‌بینی کرده بود. بنابراین در جلسات بعدی خود در سال ۲۰۲۲ نرخ بهره با افزایش بیشتری روبرو می‌شود.

نرخ تورم در آمریکا در حال حاضر به ۸.۶ درصد رسیده است که بالاترین حد در چهار دهه گذشته است.

این نهاد همچنین پیش‌بینی می‌کند که رشد اقتصادی کندتر از آنچه باشد که انتظار می‌رفت. پیش از این رشد اقتصادی ۲.۸ درصدی پیش‌بینی می‌شد اما برآوردهای جدید ۱.۷ درصد است.

طبق این گزارش نرخ بیکاری نیز به ۳.۷ درصد می‌رسد که بالاتر از حد انتظار ۳.۵ درصدی است.

فدرال رزرو پس از نشست خود در بیانیه‌ای به باقی ماندن نرخ بیکاری در سطح پایین اشاره کرد و گفت: «فعالیت‌های عمومی اقتصادی دوباره بهبود یافته است.»

این نهاد با این حال اضافه کرد که تورم همچنان «بالا است که منعکس کننده عدم تعادل عرضه و تقاضای مربوط به بیماری همه‌گیری، قیمت‌های بالاتر انرژی و فشارهای گسترده‌تر قیمت‌گذاری است.»

این نهاد یادآور شد که تهاجم به اوکراین و تحریم‌ها، «فشار بیشتری بر تورم ایجاد کرده و بر فعالیت‌های اقتصادی جهانی تاثیر گذاشته است.»

فدرال رزرو همچنین به قرنطینه در چین اشاره کرد که طبق گفته این نهاد مشکلات زنجیره تامین را تشدید کرده است.

این نهاد تاکید کرد که آن‌ها به شدت به خطرات تورم توجه دارند.

نظرات بینندگان