arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۱۲۴۰
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۰۸ - ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

پنتاگون: نشانه‌ای از کمک نظامی چین به روسیه نیست

سخنگوی پنتاگون با رد گزارش‌ها درباره کمک نظامی چین به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین، گفت نسبت به عضویت فنلاند و سوئد در ناتو خوش‌بین است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

فارس: «جان کربی» سخنگوی وزارت دفاع آمریکا بامداد پنجشنبه گفت هنوز نشانه‌ای از کمک نظامی چین به روسیه را مشاهده نکرده‌اند.

کربی طی نشست خبری روزانه در پنتاگون درباره کمک آمریکا به اوکراین توضیح داد: «بسته‌های کمکی جدید و معمول با هدف رفع نیازهای اوکراینی‌ها وجود خواهد داشت».

به نوشته رسانه‌های آمریکایی، وی با بیان اینکه اوکراین یک کشور مستقل است و رئیس جمهور آن درباره پایان جنگ تصمیم می‌گیرد، اظهار داشت:‌ «بایدن تلفنی با زلنسکی صحبت کرد تا او را از کمک‌های جدید مطلع کند و درباره تحولات جنگ در اوکراین گفتگو کند».

سخنگوی پنتاگون در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت درخواست کشورهای سوئد و فنلاند برای عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، گفت: «ما نسبت به پیوستن سوئد و فنلاند به ناتو خوش‌بین هستیم».

وی پیشتر نیز با بیان اینکه عضویت یا عدم پیوستن کشورها به ناتو، ارتباطی به روسیه ندارد، تاکید کرد آمریکا در صورت لزوم از سوئد و فنلاند به‌عنوان نامزدهای عضویت در ناتو حمایت نظامی کند. (جزئیات بیشتر)

بر این اساس، کربی در واکنش به برخی نگرانی‌ها حول کمک احتمالی چین به روسیه در بحبوحه جنگ اوکراین نیز تصریح کرد: «ما هیچ نشانه‌ای از کمک نظامی چین به روسیه ندیده‌ایم».

وی به سوالی درباره بازداشت دو نظامی آمریکایی توسط روسیه طی درگیری‌ها در شرق اوکراین نیز اینگونه پاسخ داد: «ما نمی‌توانیم گزارش دو آمریکایی بازداشت شده در اوکراین را تایید کنیم».

این مقام نظامی آمریکا در پاسخ به سوالی درباره سفر «جو بایدن» رئیس جمهور این کشور به ریاض گفت: «بایدن در عربستان سعودی با سران شورای همکاری خلیج فارس برای بحث در مورد موضوعاتی از جمله تولید نفت و جنگ در یمن دیدار خواهد کرد».

کربی همچنین افزود: «بایدن با ملک سلمان و تیم وی در جده رایزنی‌های دوجانبه خواهد داشت و ما انتظار داریم ولیعهد نیز در آن حضور داشته باشد».

پیش از این، «کارین ژان-پی‌یِر» سخنگوی کاخ سفید با بیان اینکه تاریخ سفر رئیس جمهور آمریکا به غرب آسیا را به زودی اعلام می‌کنند، گفته بود این سفر، فرصتی برای تعامل وی با سران منطقه خواهد بود.

نظرات بینندگان