arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۶۸۱۵۰۰
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۲۲ - ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

تنها چند هفته پس از انتشارش، فیلم Top Gun: Maverick به پرفروش‌ترین فیلم سال ۲۰۲۲ تبدیل شده و دلایل بسیاری وجود دارد که سینمارو‌ها این فیلم را جذاب بدانند. جدای از داستان‌های بنیادین انسانی فیلم، Top Gun: Maverick برخی از بهترین سکانس‌های تمرین و آموزش را دارد جایی که شخصیت ماوریک با بازی تام کروز گروهی از خلبانان جوان نیروی دریایی را برای بمباران کردن یک نیروگاه هسته‌ای و محل غنی سازی اورانیوم کشوری خارجی آموزش می‌دهد. در طول تاریخ هالیوود، چندین فیلم دیگر بوده اند که آموزش پایه و حرفه‌ای نظامی را در خود داشته اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

روزیاتو: تنها چند هفته پس از انتشارش، فیلم Top Gun: Maverick به پرفروش ترین فیلم سال ۲۰۲۲ تبدیل شده و دلایل بسیاری وجود دارد که سینماروها این فیلم را جذاب بدانند. جدای از داستان های بنیادین انسانی فیلم، Top Gun: Maverick برخی از بهترین سکانس های تمرین و آموزش را دارد جایی که شخصیت ماوریک با بازی تام کروز گروهی از خلبانان جوان نیروی دریایی را برای بمباران کردن یک نیروگاه هسته ای و محل غنی سازی اورانیوم کشوری خارجی آموزش می دهد. در طول تاریخ هالیوود، چندین فیلم دیگر بوده اند که آموزش پایه و حرفه ای نظامی را در خود داشته اند. و در حالی که برخی از آن ها فرآیند آموزشی را بسیار فشرده و خلاصه نشان می دهند، بوده اند برخی فیلم های دیگر که بسیار با جزییات به این موضوع پرداخته اند، رویه ای که در تازه ترین اثر بلاک باستر پارامونت پیکچرز نیز دیده می شود. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با ۱۰ مورد از بهترین فیلم های تاریخ سینما در مورد آموزش نظامی آشنا کنیم.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۱۰- Full Metal Jacket (1987)

در Full Metal Jacket که بدون شک یکی از شاهکارهای استنلی کوبریک به شمار می آید، یک مربی آموزشی خشن و بدرفتار، دوران آموزشی را برای سربازان تازه وارد به جهنم تبدیل می کند در شرایطی که قصد دارد آن ها را برای ماموریت در ویتنام آماده کند. این فیلم یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینماست که آموزش نظامی ایالات متحده موسوم به boot camp را به تصویر می کشد. فیلم Full Metal Jacket حاوی ترکیبی از آموزش نظامی و جنگ در خشن ترین شکل آن است. این فیلم به شکلی بی نقص به دو بخش تقسیم می شود، اولین بخش دوران طاقت فرسای آموزشی را در مرکز آموزش نیروهای ویژه دریایی در پاریس آیلند شمال کارولینا به تصویر می کشد و بخش دوم نیز عملیات ترسناک این سربازان در ویتنام را به نمایش می گذارد. همچنین نهایت شرارت و شخصیت منفی در قالب شخصیت گروهبان هارتمن که مربی آموزش نظامی است روایت می شود، کسی که اعضای گروهان آموزشی را بی دلیل مورد اذیت و آزار قرار می دهد و وقتی رفتارهایش به بدترین عواقب منجر می شود کوچکترین حس همدردی در او دیده نمی شود.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۹- Hacksaw Ridge (2016)

پیش از وقایع جنگ جهانی دوم، یک سرباز آمریکایی از به دست گرفتن اسلحه خودداری کرده و مدعی است که عقاید مذهبی اش مانع از این می شود که وی اسلحه به دست بگیرد. فیلم Hacksaw Ridge ساخته مل گیبسون یک فیلم جنگی بی نقص است که پیام های ضد جنگ موثری دارد. این فیلم که بر اساس داستانی واقعی ساخته شده، در مورد شجاعت شخصیت اصلی داستان در سراسر فیلم است که آن را به یک تجربه تماشای فراموش نشدنی تبدیل می کند. او حتی زمانی که هم قطارانش علیه او دست به کار می شوند نیز دست از عقاید خود بر نمی دارد و حتی محاکمه شدن در دادگاه نظامی و تهدید به زندانی شدن نیز باعث نمی شود او لحظه ای در تصمیم خود متزلزل شود. و در طول نبرد نیز، او دل مخاطبان را با نجات جان بسیاری از کسانی که از وی متنفر بودند، بدون اینکه دست به اسلحه ببرد، به دست می آورد.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۸- Beau Travail (1999)

شغل یک افسر لژیون خارجی نابود می شود وقتی متهم می شود که به یک سرباز آموزشی آسیب زده است. این فیلم فرانسوی بسیار هیپنوتیزم کننده، قابل توجه و دارای پیام های قوی استعاره ای توصیف شده است. بینندگان این فیلم بیشتر به بخش آموزشی فیلم علاقه دارند و نه بخش عملیاتش. همه چیز در فرآیند آموزش نظامی در فیلم Beau Travail به تصویر کشیده می شود، از دوره های نظامی تهاجمی تا دست نامه هایی که برای تسخیر ساختمان ها به گروه آموزش داده می شود. اما نقطه اصلی جذابیت فیلم در رویارویی و درگیری بین دو سرباز آموزش دیده نهفته است.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۷- Jarhead (2003)

فیلم Jarhead که بر اساس خاطرات یک نیروی ویژه دریایی سابق ایالات متحده به نام آنتونی سووفورد ساخته شده، در مورد تجربیات وی در جریان جنگ اول خلیج فارس است. این فیلم برخی از بهترین و پرتنش ترین سکانس های آموزش نظامی را در تاریخ سینما و ژانر جنگی دارد. اگر چه Jarhead در میان بهترین فیلم های سام مندز جایی ندارد اما این درام جنگی زندگینامه ای به حوزه های مختلفی می پردازد و بر این نکته تاکید دارد که هیچ یک از دوره های آموزشی برای سربازان خوشایند نیست. و جدای از جنگ، سربازان مشکلات شخصی بسیاری نیز دارند که باید با آن ها کنار بیایند، از جمله بی وفایی همسرانشان.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۶- Child’s Play 3 (1993)

حتی در یک فیلم ترسناک ژانر فرعی اسلشر نیز می توان شاهد یک عروسک قاتل بود که اعضای یک آکادمی آموزشی نظامی را به قتل می رساند. اگر چه Child’s Play 3 بهترین فیلم در ژانر اسلشر و جنگی نیست اما از این لحاظ با دیگر فیلم های این فهرست متفاوت است که داستان آن کاملاً در مورد ترس ها و قرار دادن دشمن در درون کمپ آموزشی است. طرفداران ژانر وحشت بدون قطع از تماشای این فیلم لذت خواهند برد، موضوعی که به لطف حوادث ماوراءالبیعه و تعداد زیاد قربانیانی که تقریباً در برابر عروسک مرگبار داستان بی دفاع هستند حاصل می شود.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۵- Taps (1981)

سربازان یک مدرسه نظامی تصمیم می گیرند دست به شورش بزنند وقتی فاش می شود که ساختمان مدرسه به زودی توسط یک کمپانی فعال در عرصه ساخت و ساز ویران می شود. علیرغم این که یک داستان نظامی دارد، فیلم Taps یکی از بهترین فیلم های غیراکشن تام کروز است که بیشتر به درام و سیاست می پردازد تا خشونت. با تمام این توصیفات، لحظات پرتنشی در داستان وجود دارد که مخاطبان را به وجد خواهد آورد، از جمله جایی که سربازان تحت آموزش با پلیس و گارد ملی که برای مقابله با این شورش فرا خوانده شده اند، روبرو می شوند.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۴- Megan Leavy (2017)

بعد از دریافت آموزش های اساسی و کلی، یک سرجوخه نیروی دریایی ایالات متحده با یک سگ آموزش دیده همراه شده و عملیات هایی را برای شناسایی مواد منفجره در عراق انجام می دهد. فیلم Megan Leavy یک فیلم جنگی زندگینامه ای مفرح است که زیرا نقش اصلی داستان را یک زن بازی می کند در ژانری که مردانگی مردانه در آن حرف اول را زده و همیشه حاکمیت داشته است. همچنین اینکه سگ داستان یکی از ستارگان اصلی ماجراست نیز بر جذابیت داستان فیلم Megan Leavy می افزاید. همانند انسان ها، سگ داستان نیز با چالش هایی چند مواجه می شود که مسیر زندگی و شغل او را تغییر می دهد، از جمله ابتلای او به فلج صورت. نکته بسیار جالب تر این است که داستان این فیلم بر اساس ماجراهای واقعی شکل گرفته است.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۳- Stripes (1981)

بعد از اینکه تلاش هایشان برای موفقیت در جاهای دیگر ناکام می ماند، دو مرد به ارتش می پیوندند اما در می یابند که زندگی در ارتش از آن چه که فکر می کردند و انتظارش را داشتند بسیار سخت تر است. بیشتر فیلم هایی که در مورد آموزش نظامی ساخته شده اند معمولاً داستان های جدی و تاریکی دارند ما Stripes هر لحظه شما را خندانده و نگاهی کمدی به این داستان دارد که باعث می شود تماشای این فیلم برای چند بار نیز لذت بخش باشد. مخاطبان هنگام تماشای فیلم می خندند و همزمان برای شخصیت های داستان احساس دلسوزی دارند. خوشبختانه داستان فیلم پایان خوشایند و شادی دارد.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۲- The Boys From Company C (1978)

گروهی از ۵ نیروی داوطلب دریایی بعد از گذارندن دوره آموزشی شان با سختی های واقعی زندگی مواجه می شوند. فیلم The Boys From Company C که یک فیلم جنگی خوب و فراموش شده در ژانر آموزش نظامی است و اگر چه در فهرست بهترین فیلم های جنگی در مورد جنگ ویتنام قرار ندارد اما فیلمی است که با ضربه احساسی خود به مخاطب، به یک تجربه تماشای فراموش نشدنی و ضروری تبدیل می شود. جدای از سکانس های فراموش نشدنی، از جمله جایی که یک سرباز خود را روی نارنجک می اندازد تا جان چند کودک را نجات دهد، فیلم The Boys From Company C با نشان دادن ناکارآمدی بوروکراتیک و درماندگی کسانی که دستورهای نظامی را دنبال می کنند می درخشد. از اولین روزهای ورودشان به مرکز آموزشی تا حضور در میدان های نبرد ویتنام، سربازان هیچگاه دلیلی برای لبخند داشتن روی صورتشان پیدا نمی کنند.

۱۰ فیلم برتر تاریخ سینما در مورد دوره آموزش نظامی؛ از Hacksaw Ridge تا Stripes

۱- An Officer And A Gentleman (1982)

مردی که از کارهای پدر الکلی اش خسته شده، به نیروی دریایی می پیوندد تا خلبان شود. آنجاست که او با مردی آشنا می شود که جای پدرش را می گیرد که باعث می شود An Officer And A Gentleman یکی از احساسی ترین فیلم های جنگی تاریخ سینما در مورد آموزش نظامی باشد. اگر چه داستان فیلم حول محور آموزش نیروی دریایی ترسیم شده اما An Officer And A Gentleman داستانی ویرانگر در مورد عشق است. شخصیت های اصلی مجبور می شوند روابط عاشقانه شان را با شغل شان تنظیم کنند در حالی که هر یک از این دو حوزه بر دیگری تاثیرگذار است. آن هایی که دوره آموزشی شان را با موفقیت به پایان نرسانند توسط عشقشان نیز طرد می شوند، در حالی که افراد موفق دوره آموزشی بعد از پایان دوره زندگی شادی خواهند داشت.

نظرات بینندگان